Connect with us

Artykuł Społeczny

Najważniejsze informacje o numerach PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Opublikowano

w

Najważniejsze informacje o numerach PESEL dla uchodźców z Ukrainy
Najważniejsze informacje o numerach PESEL dla uchodźców z Ukrainy
Najważniejsze informacje o numerach PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Wojna na Ukrainie trwa nadal, z tego powodu Polski rząd od dnia dzisiejszego (16.03.2022) postanowił wprowadzić numer PESEL dla uchodźców z tego kraju. Ma on na celu ułatwienie Ukraińcom powrotu do względnie normalnego funkcjonowania na obcym dla nich terytorium.

 • Wniosek o nadanie numeru PESEL będzie można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Wniosek należy złożyć osobiście. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie (brak dokumentów) lub będzie potrzebne wykonanie zdjęcia w Urzędzie.
 • Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców.

Ukraińcy powinni posiadać przy sobie dokument potwierdzający, że są uchodźcami wojennymi z Ukrainy:

 • Paszport biometryczny lub zwykły
 • Kartę Polaka
 • Inny dokument ze zdjęciem (także jeśli jest nieważny)
 • Osoby Małoletnie – akt urodzenia

Wniosek o nadanie numeru PESEL. Formularz można pobrać ze strony internetowej:

ukraińska wersja językowa:

https://mc.bip.gov.pl/fobjects/download/1197334/wniosek-o-pesel-dla-ukr_zm-v-04-pdf.html

rosyjska wersja językowa:

https://mc.bip.gov.pl/fobjects/download/1197333/wniosek-o-pesel-dla-rus_zm-v-04-pdf.html

lub otrzymać w dowolnym urzędzie gminy. 

Gmina Myślenice

W celu uzyskania numeru PESEL, należy udać się do Urzędu Miasta i Gminy Myślenice na ul. Rynek 8/9 w godzinach 15:30 – 18:00 od poniedziałku do czwartku oraz w piątek od 14:00 – 18:00. Na miejscu możliwe będzie skorzystanie z pomocy tłumacza i wykonanie darmowego zdjęcia do dokumentów.

Wcześniej wymagana jest rejestracja telefoniczna pod numerem 12 639 23 40 lub poprzez stronę https://rezerwacja.myslenice.pl/.

Gmina Pcim

Istnieje możliwość bezpłatnego wykonania zdjęcia w Urzędzie Gminy Pcim w godzinach pracy Urzędu.

Sprawy związane z nadaniem numeru PESEL oraz uzyskaniem profilu zaufanego można załatwić w Urzędzie Gminy Pcim, pok. Nr 3 w godzinach pracy Urzędu, tel. 12 2748-050 wew. 35.

Gmina Dobczyce

Obywatele Ukrainy, którzy będą składać wnioski w Urzędzie Gminy i Miasta Dobczyce mogą zrobić zdjęcie bezpłatnie w jednym z trzech następujących punktów:

 • MM Studio Fotografia i Film (ul. Kilińskiego 5 w Dobczycach, godz. 8:00 – 16:00)
 • Fotocolor (ul. Rynek 28 w Dobczycach, godz. 8:00 – 16:30)
 • Fotoperspektywa (ul. Rynek 20A w Dobczycach, godz. 7:30 – 16:30

Obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL mogą załatwić sprawę  po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerami: 12 3721723 lub 12 3721724.

Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego przyjmują od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu, w Urzędzie Gminy i Miasta Dobczyce w pok. 111 (I piętro).

Gmina Sułkowice

Wnioski przyjmowane w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w referacie spraw obywatelskich na parterze. Możliwe jest bezpłatne wykonanie zdjęcia do dokumentu.

Numer telefonu: 12-273-20-75, 12-273-21-48, 12-273-22-20

Gmina Tokarnia

Wnioski przyjmowane w godzinach pracy Urzędu. Możliwe jest bezpłatne wykonanie zdjęcia do dokumentu.

Numer telefonu: 12-274-70-22

Gmina Wiśniowa

Wnioski przyjmowane w godzinach pracy Urzędu. Możliwe jest bezpłatne wykonanie zdjęcia do dokumentu.

Numer telefonu: 12-271-40-86

Gmina Lubień

Wnioski przyjmowane w godzinach pracy Urzędu. Możliwe jest bezpłatne wykonanie zdjęcia do dokumentu.

Numer telefonu: 18-269-39-00

Gmina Raciechowice

Urząd Gminy Raciechowice, informuje, iż od dnia 21 marca 2022 (poniedziałek) sprawy z zakresu

 • nadawania numerów PESEL,
 • obsługi dowodów osobistych,
 • ewidencji ludności oraz
 • rejestracji stanu cywilnego

będą załatwiane po uprzednim umówieniu się na konkretną datę i godzinę.

Obsługa będzie prowadzona w pokoju nr 25 i 26, od poniedziałku do piątku od godziny 7:30 do 15:30.

Prosimy o wcześniejsze umawianie się na wizytę telefonicznie pod numerami 12 37 25 217 oraz 12 37 25 218.

Osoby nieumówione będą przyjęte dopiero po osobach umówionych, jeżeli będzie to możliwe.

Gmina Siepraw

Wnioski przyjmowane będą w godzinach pracy Urzędu Gminy (pokój nr 14) oraz w trakcie dodatkowego dyżuru w dniu 19 marca 2022 r. (sobota) w godz. od 8.00 do 12.00.

Prosimy o wcześniejsze umówienie się na wizytę, telefonicznie pod numerami 12 372 18 11, 12 372 18 18. Osoby nie umówione będą przyjęte dopiero po osobach umówionych.

 


 

Zdjęcie: Urząd Miasta i Gminy Myślenice

Zredagowały: Martyna Sołtys i Kinga Żądło ze Szkoły im. Andrzeja Średniawskiego

 

Artykuł Społeczny

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

Opublikowano

w

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

W każdej miejscowości są osoby, obok których nie można, nie powinno się przejść obojętnie. W Głogoczowie jedną z takich osób, jest urodzona 8 lutego 1944 roku Helena Dziedzic, zwana potocznie przez wielu mieszkańców „Ciocią Helenką”. Pani Helena to prawdziwa skarbnica wiedzy na różnorodne tematy- szczególnie te związane z dawnymi  tradycjami Głogoczowa czy ludowymi przyśpiewkami. 

„Ciocia Helenka” od wielu lat pisze, śpiewa, recytuje- wiersz na każdą okoliczność przygotowuje.  O tym, że tak jest, można się przekonać podczas wydarzeń z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie- którego Pani Helena jest aktywną członkinią. Chociaż aktywną to chyba za mało powiedziane- to prawdziwa dusza towarzystwa i wulkan pozytywnej energii. Działalność społeczna Pani Heleny, to dowód na to, że w słowie „senior” mieści się dużo więcej niż tylko określenie czasu jesieni życia. 

W 2020 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizowało projekt „Nasz Senior – nasz Skarb”, którego celem było zachowanie tożsamości lokalnej Głogoczowa poprzez przeciwdziałanie skutkom epidemii jakim była izolacja społeczna seniorów z Głogoczowa. W ramach projektu, zaplanowane zostały nagrania 4 filmów/ wywiadów z wybranymi głogoczowskimi seniorami, którzy opowiedzieli jak dawnej wyglądało życie w ich wsi. Jako pierwsza o zwyczajach ślubnych w Głogoczowie swoje wspomnienia przekazała właśnie Pani Helena Dziedzic.

Wywiad można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jf-4-tvM3dA&t=2s

O tym, że „Ciocię Helenkę” długo nie trzeba namawiać do aktywności- również tych nieszablonowych, przekonać się można było całkiem niedawno. Gospodynie nagrały bowiem rapowy utwór w którym zachęcały do wspólnego włączenia się w archimistrzostwa tagowania. „Ciocia Helenka” w rapowaniu odnalazła się bardzo szybko, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta forma wyrazu bardzo jej się spodobała. 

Rap gospodyń dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=uoQaPP27tNo

Dziś jednak chcemy zaprezentować Państwu zbiór twórczości Pani Heleny, który zarejestrowaliśmy podczas realizacji jednego z projektów dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. To między innym wiersze o…rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu. 

 

 

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Czad- cichy zabójca….Z tymi informacjami warto się zapoznać

Opublikowano

w

Czad- cichy zabójca….Z tymi informacjami warto się zapoznać

Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Tlenek węgla może być również produktem spalania gazu ziemnego. Czad jest gazem bardzo niebezpiecznym ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

Infografika dotycząca bezpiecznych zachowań dotyczących czadu: - wietrz pomieszczenia w których korzystasz z term i pieców gazowych, - zainstaluj czujnik czadu, - nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, - sprawdź szczelność przewodów kominowych, - sprawdzaj wentylację, zwłaszcza łazienek, - objawy zatrucia tlenkiem węgla: zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, ból głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech, zaburzenia tętna. W każdym niepokojącym przypadku natychmiast dzwoń pod 112.

 

Objawy zatrucia

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależne są od stężenia CO we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:

 • ból głowy;
 • zaburzenia koncentracji;
 • zawroty głowy;
 • osłabienie;
 • wymioty;
 • konwulsje, drgawki;
 • utrata przytomności;
 • śpiączka;
 • zaburzenia tętna;
 • zwolniony oddech.

Kiedy?

Zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są:

 • wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze;
 • niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych;
 • niesprawne przewody kominowe w budynków;
 • niedrożna wentylacja pomieszczeń;
 • pożary.

Czad – ochrona

 • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić;
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki;
 • nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
 • upewnić się, że użytkowane piecyki, kuchenki czy termy gazowe są sprawne; używać ich zgodnie z instrukcją producenta;
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania systemów wentylacji pomieszczeń, ponieważ okna wykonane w nowych technologiach zapewniają dużą szczelność;
 • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien;
 • zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania;
 • w wypadku zaobserwowania objawów takich jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, a istnieją przesłanki, że mogą być one wynikiem zatrucia czadem, natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Szczegółowe informacje na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i tego jak im zapobiec na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:

http://www.straz.gov.pl/porady/czad

Instytucjami monitorującymi zagrożenie jest Państwowa Straż Pożarna oraz Nadzór Budowlany.

 


Źródło: https://www.gov.pl/

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

Opublikowano

w

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ
Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ
Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

27 listopada 2022 roku w Hali Sportowej przy Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach szachiści z całego powiatu myślenickiego oraz pasjonaci królewskiej gry z sąsiednich miejscowości zakończyli wspólną wędrówkę po wszystkich gminach powiatu, tym samym kończąc projekt SZACHY NIEDZIELĄ, w którym uczestniczyli od marca tego roku.

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

W Myślenicach rozegrano dziewiąty turniej całego cyklu spotkań szachowych, oraz uroczyście rozdano nagrody w klasyfikacji generalnej dla zwycięzców. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami.

Patronat honorowy nad całym IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach objął Starosta Powiatu Myślenickiego Pan Józef Tomal, a w zależności w jakim regionie odbywał się turniej- włodarze poszczególnych gmin. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Organizatorzy, czyli  Stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów oraz Ognisko TKKF Dobczyce szczególne podziękowania kierują do Pana Marcina Sudra, który nieustannie od wielu lat, wspiera działania na rzecz miłośników królewskiej gry.

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

Szachy Niedzielą- połączyły podczas tych dziewięciu spotkań ok 300 szachistów, spośród których większa część wędrowała od gminy do gminy rozgrywając turnieje szachowe i zbierając punkty do klasyfikacji generalnej. Imponującym jest fakt, że turnieje szachowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród szachistów z całej Małopolski – spotkania te połączyły kluby szachowe, pokolenia, rodziny i przyjaciół. 

Poniżej prezentujemy pełną klasyfikacje zwycięzców:

W klasyfikacji: Najlepsza Rodzina Szachowa

I miejsce Rodzina Jaśkowiec z Trzemeśni

II miejsce Rodzina Satoła z Fałkowic

III miejsce Rodzina Łapczyńskich z Krakowa

W poszczególnych grupach:

Gr A

 1. Dariusz Dziewoński (MAT Myślenice)
 2. Artur Łapczyński (UKS Goniec Staniątki)
 3. Maksymilian Nowakowski (Ognisko TKKF Dobczyce)

Najlepsza zawodniczka Natalia Górnisiewicz (Ognisko TKKF Dobczyce)

Gr B

 1. Kamil Wawro (MKS MOS Wieliczka)
 2. Łukasz Grabowski (Ognisko TKKF Dobczyce)
 3. Jakub Bylica (Jordanów)

Najlepsza zawodniczka: Aleksandra Jaśkowiec (MAT Myślenice)

Gr C

 1. Maciej Jamrozik (MAT Myślenice)
 2. Tomasz Satoła (MAT Myślenice)
 3. Jakub Jamka (Ognisko TKKF Dobczyce)

Najlepsza zawodniczka: Faustyna Wrona (MKS MOS Wieliczka)

Gr D

 1. Szymon Machaj (KKSZ Kraków)
 2. Artur Kurowski (MAT Myślenice)
 3. Patryk Kot (UKS Goniec Staniątki)

Najlepsza zawodniczka: Anna Jamrozik (MAT Myślenice)

Dziewięć dni, dziewięć gmin powiatu myślenickiego, dziewięć turniejów szachowych i wspólnych spotkań przyniosło oczekiwane efekty:  integracja środowiska szachowego, pokazanie – rodzinom, dzieciom i młodzieży ciekawego sposobu na spędzanie czasu wolnego i poznawanie nowych, dotąd dla niektórych nieznanych miejsc. Projekt zakończył się pełnym sukcesem i satysfakcją.


Informacje i zdjęcia: MAT Myślenice

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane