Connect with us

Gmina Pcim

Fani Jacka Kaczmarskiego okupowali polanę Kudłacze

Opublikowano

w

DOMYSLNE
Fani Jacka Kaczmarskiego okupowali polanę Kudłacze
Fani Jacka Kaczmarskiego okupowali polanę Kudłacze
Fani Jacka Kaczmarskiego okupowali polanę Kudłacze

Jacek Kaczmarski powszechnie kojarzony jest, jako muzyczny patron “Solidarności”. Organizatorzy i uczestnicy festiwalu „Kaczmarski Underground” już po raz dziewiąty pokazali, że bard był zdecydowanie bardziej płodnym i wszechstronnym artystą.

[cleanvideoplayer theme=”light” playlist=”{title: 'Fani Jacka Kaczmarskiego okupowali polanę Kudłacze’, youtube: 'https://www.youtube.com/watch?v=vvuvJnYDzNw’}”]

Kontynuuj czytanie

Gmina Pcim

Młodzież z Pcimia i Stróży miała okazję zasiąść w sejmowych ławach

Opublikowano

w

Młodzież z Pcimia i Stróży miała okazję  zasiąść w sejmowych ławach
Młodzież z Pcimia i Stróży miała okazję  zasiąść w sejmowych ławach
Młodzież z Pcimia i Stróży miała okazję  zasiąść w sejmowych ławach
Młodzież z Pcimia i Stróży miała okazję  zasiąść w sejmowych ławach

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pcimiu i Szkoły Podstawowej nr 3 w Stróży, miała niebywała okazję, aby poznać miejsce, w którym na co dzień pracują polscy parlamentarzyści. Chodzi oczywiście o budynek Sejmu znajdujący się przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Młodzi ludzie, żywo zainteresowani wiedzą dotyczącą obiektu, w którym podejmowane są ważne państwowe decyzje, mogli nie tylko go zwiedzić, ale również zaczerpnąć wiedzy na temat sejmowej działalności posła Władysława Kurowskiego, na którego zaproszenie przyjechali do Warszawy.

 

Na moje zaproszenie gościłem w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej młodzież z gminy Pcim. Uczniowie mięli możliwość poznania budynku Sejmu, a także procesu stanowienia prawa w Polsce. Był też czas na rozmowę z posłem Ziemi Myślenickiej i pamiątkowe fotografie. Myślę, że była to dobra i ciekawa lekcja wychowania obywatelskiego, która na długo pozostanie w ich pamięci. Na pochwałę zasługuje bardzo dobre zachowanie młodzieży co nawet zostało zauważone przez pracowników sejmu. Dziękuję za wizytę młodzieży i opiekunom grupy. Dziękuję też za współorganizowanie pobytu wójtowi Pcimia Piotrowi Hajdukowi – powiedział poseł Władysław Kurowski

 

 


Fot.: https://www.facebook.com/PoselKurowski

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

Opublikowano

w

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

11 listopada 2021 Narodowe Święto Niepodległości.

„Czasem mniej znaczy więcej…

🌱 mniej gadania, więcej wzruszeń
🌱 mniej cynizmu, więcej zrozumienia
🌱 mniej zwątpienia, więcej nadziei
🌱 mniej obojętności, więcej szacunku
🌱 mniej biegania za dniem jutrzejszym więcej pamięci o tym co było.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia. Wyciągnijmy zatem lekcje z przeszłości, odróbmy zadania, by historia nie zatoczyła koła!!! „/M. Miszczak/
Po pandemicznej rocznej przerwie przeżywane zdecydowanie głębiej. Wiele osób mówi, że było inaczej…  My też tak to odczuliśmy, było mądrze, głęboko, refleksyjne i wzruszająco. W każdej części powiatu myślenickiego świętowano w wyjątkowy sposób, zapraszamy na przegląd tego co działo się wczoraj w każdej z gmin /materiały z naszego archiwum oraz stron poszczególnych gmin powiatu myślenickiego/.

Gmina Myślenice:

Wydarzeń związanych z świętem w całym mieście było kilka główne uroczystości rozpoczęły się od 14:00 w Kościele Parafialnym.
„Po patriotycznej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej na Rynku odbył się uroczysty apel połączony z przyjazdem Marszałka Józefa Piłsudskiego, po którym wzniesiono Flagę Państwową na maszt i odśpiewano wspólnie hymn narodowy.
Następnie pod Pomnikiem Niepodległości delegacje złożyły kwiaty i zatańczono poloneza.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a widowisko patriotyczne pn. „Na skrzydłach wolności” uświetniły wstępy Chóru Hura, pedagogów i uczniów Szkoły Muzycznej z Myślenic oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka”
Więcej o przebiegu obchodów Święta Niepodległości przeczytacie na stronach internetowych: https://myslenice.pl/obchody-narodowego-swieta…
oraz na naszej stronie www.myslenice-itv.pl
Marszałek Józef Piłsudski, tradycyjnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości otrzymał symboliczne klucze do Miasto i Gmina Myślenice towarzysząc mieszkańcom w tak ważnym dniu.
Filmy:

Rynek – Narodowe Święto Niepodległości. Złożenie wieńców na myślenickim Rynku przez liczne delegacje oraz wręczenie klucza do miasta marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

zwieńczył obchody Narodowego Święta Niepodległości w Miasto i Gmina Myślenice .
Na scenie rodzimi artyści między innymi Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka oraz Tercen Endemiczny z wokalistką Magdaleną Starzec.
Galeria:
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „MYŚLENICKI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i ludzie stoją

Gmina Sułkowice:

Tyle lat modlitw, zmagań z prześladowaniami, walki o język i wiarę Ojców, tyle ofiar.
Pamięć po tym niezmiernie ważnym wydarzeniu trwa nadal i co roku łączy Polaków podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości. Również nasza społeczność 11 listopada br. wspólnie przeżywała 103. rocznicę odzyskania niepodległości.
Wydarzenie rozpoczęła Masza Święta celebrowana w intencji Ojczyzny przez Księdza Dziekana Edwarda Antolaka – Proboszcza Parafii w Sułkowicach. Następnie pod przewodnictwem straży pożarnej oraz pocztów sztandarowych przedstawiciele władz gminy oraz jednostek organizacyjnych, oświatowych, klubów sportowych, firm, a także radni powiatowi oraz Mieszkańcy przeszli przed Pomnik Ofiar Pacyfikacji Sułkowic. Tam odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty oraz odsłuchano utworów przygotowanych na tę okoliczność przez Orkiestrę Dętą z Sułkowic pod batutą Pana Andrzeja Moskala. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz – Artur Grabczyk.
Nagrody samorządowe 🎖🏅
Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Samorządowe za wyróżniające osiągnięcia w działaniach na rzecz Gminy Sułkowice i jej społeczności oraz promocję i przysparzanie splendoru Gminie poza jej granicami .
W 2021 r. Rada Miejska w Sułkowicach przyznała trzy równorzędne Nagrody Samorządowe. Zgodnie z Uchwałą NR XLIV/273/2021 z dnia 28 października 2021 r. w sprawie przyznania Nagród Samorządowych Rady Miejskiej w Sułkowicach na rok 2021, nagrody otrzymali:
💎 Pan Jan Hodurek
💎 Pan Jan Duda
Pan Jan Hodurek 👩‍🚒
Wieloletni Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sułkowicach. Do jednostki wstąpił w roku 1969. Przez 40 lat piastował stanowisko Prezesa jednostki. Koordynował rozbudowę remizy i wiele innych inwestycji poprawy bezpieczeństwa Gminy Sułkowice. Dbał o pozyskanie odpowiedniego wyposażenia jednostki w samochody ratowniczo-gaśnicze i odpowiedni sprzęt. Od 1981 do 2017 r. pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Miejsko Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych, a w latach 2001-2016 był członkiem Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Za swoją bohaterska postawę w 2009 r. został odznaczony najwyższym medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Przez kilka kadencji zasiadał w szeregach Rady Miejskiej w Sułkowicach, czterokrotnie był Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony przeciwpożarowej. Był inicjatorem i organizatorem opłatków strażackich, balów rzemiosła oraz innych imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczony był na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jego postawa jest godna naśladowania przez młodsze pokolenia.
Pan Jan Duda 🎺
Założyciel Kapeli Podwórkowej „Sułkowickie Baciary”. Kapela działa od 1960 roku – przez długi czas związana była z regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Elegia”, a od 1993 r. występuje pod patronatem Ośrodka Kultury. Przez te lata Kapela koncertowała nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, m.in. w Niemczech, Francji, Finlandii, Jugosławii i Czechosłowacji. Obecnie Kapela Regionalna „Dudy” to dziewięcioosobowy zespół rodzinny. Kapele można było usłyszeć podczas ważnych uroczystości kościelnych i państwowych, a także jako kolędników z ”Gwiazdą” na Rynku w Krakowie oraz na majówkach przy kapliczkach w Rudniku i w Sułkowicach. Oprócz charakterystycznych dla naszego regionu melodii i piosenek, kapela może pochwalić się własnymi kompozycjami i tekstami. Zespół łączy więzi rodzinne, zamiłowanie do muzyki i ogromny, wzajemny szacunek pomimo różnicy pokoleń. Działalność artystyczna Pana Jana Dudy od 70 lat związana jest z Orkiestrą Dętą, działającą przy Sułkowickim Ośrodku Kultury.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Biertowicach 👩‍🚒👩‍🚒
Działa w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Biertowicach od 1989 r. Obecnie należą do niej zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Warto zaznaczyć, iż grupa dziewcząt jest pierwszą, najstarszą i jedyną żeńską drużyna pożarniczą w Gminie Sułkowice. Drużyna liczy 21 dziewcząt i 15 chłopców, co stanowi blisko 1/3 uczniów Szkoły podstawowej w Biertowicach. Podczas regularnie prowadzonych zbiórek drużyna utrwala wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pożarnictwa. Członkowie Młodzieżowych Drużyn chętnie biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, turniejach i konkursach oraz uroczystościach państwowych i kościelnych. Młodzieżowa Drużyna poprzez swoją działalność popularyzuje takie wartości jak patriotyzm, bezinteresowność, zaangażowanie i współpraca dla dobra mieszkańców Gminy Sułkowice.”
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Gmina Dobczyce:

Kornatka
Kornatka była wczoraj jednym z wielu miejsc, w których w południe uroczyście odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Do Hymnu stanęli reprezentanci całej społeczności – samorządowcy, rada sołecka, druhowie jednostki OSP, stowarzyszenia, klub sportowy, czy społeczność szkoły. W oczekiwaniu aż wskazówki zegara wybiją południe, radna i sołtys Jolanta Ziemba przywołała krótką historię utworu, którego słowa napisał Józef Wybicki. Głos zabrał także mieszkaniec Kornatki, ppłk Krzysztof Miękina oraz wiceburmistrz Edyta Podmokły, która podziękowała społeczności wsi za ten piękny gest. Wcześniej mieszkańcy uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym w Kornatce.
Wydarzenie było także okazją do wręczenia nagród w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Gościniec” pn. „103 kotyliony w 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Konkurs na najpiękniej wykonaną kokardę narodową rozstrzygnięto w trzech kategoriach, a ogłoszeniu wyników towarzyszyła wystawa przygotowanych prac. Wspólnie ze społecznością Kornatki świętował także wicestarosta Rafał Kudas, który nie szczędził słów uznania dla złożonych w konkursie prac. Nagrody konkursie ufundowali: Stowarzyszenie Gościniec, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Gmina Dobczyce oraz Rada Sołecka.
Spotkanie, które zakończył smaczny poczęstunek w postaci grochówki i pysznych ciast, zorganizowała wspólnie cała społeczność Korntaki – Gościniec Ssk Kornatka, Rada Sołecka (Sołectwo Kornatka), OSP Kornatka, Szkoła Podstawowa Im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Kornatce oraz Rokita Kornatka.
Galeria ze strony Gmina i Miasto Dobczyce:
Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym kwiat
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA 一 Wyjazd 1”
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych i saksofon

Gmina Siepraw:

10.11.2021 w Szkole Podstawowej w Łyczance miały miejsce uroczystości gminnych obchodów święta Niepodległości.
🌹 Blisko 1000 lat historii Polski przedstawionej w niecałe 90 minut. Niezapomniana podróż pełna refleksji i wzruszenia.
🌹 Międzypokoleniowe zaangażowanie, fantastyczna scenografia, profesjonalna gra aktorska, mało słów, ogrom emocji.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie stoją, w budynku i tekst „ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, w budynku i tekst „ŚWIĘT.. NIEP ODLIE ŚCI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i ludzie stoją

Gmina Pcim:

Cześć Niepodległej ‼️
Msza Święta…przemarsz…złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej…i odśpiewanie hymnu 🇵🇱 tak dziś świętowaliśmy 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości w Gmina Pcim  BYLIŚMY RAZEM 👍I BYŁO NAS WIELU 👍
Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik i na świeżym powietrzu

Gmina Lubień:

Skomielna Biała

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się w Skomielnej Białej 🇵🇱
Pierwsza ich część, to oczywiście msza święta po której nastąpił przemarsz do Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej , gdzie na wszystkich gości czeka niepodległościowy program artystyczny.
Filmy z wydarzenia:

Krzeczów

Na zakończenie tego niezwykłego dnia. Premiera filmu „Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.”
Tak wymownego zakończenia Święta Niepodległości nikt się nie spodziewał.
🌹Sala pełna po brzegi bo warto pamiętać!
Film zrealizowany nie przez przypadek, bowiem pewne jest że przypadków nie ma. Spotkanie księdza proboszcza z dwójką parafian, 10. miesięcy pracy, 30. godzin materiału filmowego i efekt, który przyjęto owacjami na stojąco.👏👏👏
🌹Po premierze podkreślano z drżeniem w głosie, że to niesamowite, że trudno pozbierać myśli. Rozumiemy to znakomicie.
🌹Świadectwa tych którzy przeżyli pacyfikację i tych którzy odeszli ale swe historie przekazali potomnym, zebrane w syntetyczną całość. Historie ludzkiego życia, bólu i cierpienia pamiętnego dnia 20.06.1943 roku. Podróż z muzyką przeszywającą na wskroś, kojącymi krajobrazami krzeczowskiej przyrody z przesłaniem: by ta historia nigdy się nie powtórzyła!!!
🌹Pamiętajmy. Uczmy się. Bądźmy dobrzy.🌹
🔹️Zapowiedź filmu, który w całość i można będzie zobaczyć jeszcze w listopadzie na yt. https://m.youtube.com/watch?v=xodeGG6xcno
🔹️Nasz reportaż z premiery wkrótce.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

Gmina Tokarnia:

Wspaniałe emocje czekały na uczestników Święta Niepodległości również w gminie Tokarnia.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ 11 LISTOPADA PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI 8.00 Młodzieżowy Zespół Kliszczacy PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI premiera online kanał YouTube, Facebook Kliszczakie Centrum Kultury 11.00 -Msza Święta w intencji Ojczyzny Parafia MB Śnieżnej w Tokarni 12.00 Plac kpt. Mieczysława Targowskiego Hymn Polski- Orkiestra Dęta OSP Tokarnia Akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Tokarni 12.15- Wystąpienie wójta gminy Tokarnia złożenie wieńców pod pomnikiem 12.30- Pieśni patriotycznew wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Tokarnia KlisaczackeCetrumKultury”

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją, balon i w budynku

Może być zdjęciem przedstawiającym 15 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 16 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzuMoże być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi, pomnik i na świeżym powietrzu

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i w budynkuMoże być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i w budynku

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i w budynku

Film „Przeszłość Przyszłości” zrealizowany przez Kliszczackie Centrum Kultury:

Gmina Wiśniowa:

„Hymnem Polski rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie dla Naszej Niepodległej. Koncert, w który zaangażowani byli nie tylko występujący na scenie artyści ale również społeczność gminna od dzieci po seniorów był piękny, wzruszający, a nade wszystko uroczysty.”
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją, w budynku i tekst „SZEROKIM Szerokim Którego Okiem olim Nie Zmierzysz eÅ Głowę, Wsłuchaj Się Słowa ałym Rycerzu Ciałem, Rębacz Wspaniały Pierwsze Szermierze Będą Śpiewały ym Rycerzu /×2”
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i w budynku

Gmina Raciechowice:

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Raciechowicach. Po zakończeniu liturgii władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Raciechowice Wacławem Żarskim, radnymi, sołtysami, delegacjami szkół i jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, a także przybyłymi mieszkańcami, delegacjami KGW przy akompaniamencie Orkiestry Dętej przemaszerowali do centrum Raciechowic.
Pod pomnikiem „Walczących o Rzeczpospolitą Raciechowicką” poszczególne delegacje złożyły kwiaty i odpaliły znicze pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.
Podczas gminnych obchodów związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy – […] W tej chwili jest dla nas czymś naturalnym i oczywistym fakt, że żyjemy w wolnym kraju, w którym rozmawiamy po polsku, mamy swobodę, wywieszamy flagi czy gromadzimy się na takich uroczystościach jak ta.
Musimy jednak pamiętać, ilu ludzi musiało cierpieć, ilu zginąć, abyśmy mogli żyć w takich czasach jak teraz. Doceńmy to – mówił podczas święta 11 listopada Wójt Wacław Żarski.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i drzewo
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Na reportaże z wydarzeń na których byliśmy w tych dniach zapraszamy serdecznie w nadchodzącym tygodniu.

Kontynuuj czytanie

Gmina Pcim

Piotr Hajduk: Cieszę się, że jest to pierwszy pomnik w Polsce, który taką symbolikę pokazuje, że stanął on w Pcimiu

Opublikowano

w

Piotr Hajduk: Cieszę się, że jest to pierwszy pomnik w Polsce, który taką symbolikę pokazuje, że stanął on w Pcimiu
Piotr Hajduk: Cieszę się, że jest to pierwszy pomnik w Polsce, który taką symbolikę pokazuje, że stanął on w Pcimiu
Piotr Hajduk: Cieszę się, że jest to pierwszy pomnik w Polsce, który taką symbolikę pokazuje, że stanął on w Pcimiu
Piotr Hajduk: Cieszę się, że jest to pierwszy pomnik w Polsce, który taką symbolikę pokazuje, że stanął on w Pcimiu

Pcim. W parku stanął Pomnik Matek Oddanych Dzieciom. Ich symbolem stała się Katarzyna Smreczyńska- matka Władysława Orkana. Katarzyna Smreczyńska urodziła się w 1846 roku w Porębie Wielkie. Pomimo tego, że sama nie odebrała żadnego wykształcenia usilnie dbała o godziwe warunki nauki swoich synów. Raz w miesiącu przemierzała ponad 70 km pieszo z Poręby do Krakowa, niosąc synom produkty żywnościowe, czyste ubrania i przybory. Katarzyna Smreczyńska swoim poświęceniem i trudem podejmowanym na rzecz synów, uosabia wartości, które cechują serca matek pełnych miłości do swoich dzieci. Gmina Pcim leży na trasie pieszych wędrówek matki Władysława Orkana. Lokalizacja pomnika znajduje się połowie drogi z gminy Niedźwiedź do Krakowa.

W czerwcu 2021 roku, gmina Pcim podpisała umowę z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w sprawie dofinansowania kosztów realizacji zadania pod tytułem „Budowa Pomnika „Matek Oddanych Dzieciom- Matki Władysława Orkana”. Pozyskane środki finansowe w kwocie 280 000 złotych stanowią 100% całkowitego kosztu zadania. Partnerem i głównym inicjatorem projektu budowy pomnika jest Związek P0dhalan w Polsce. Wykonawcą monumentu jest natomiast światowej klasy artysta- Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor licznych realizacji pomnikowych w kraju i na świecie.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Listopad 2021
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
« paź   gru »

youtube

Najczęściej czytane