fbpx
Connect with us

Gmina Dobczyce

Największy sentyment mam do szala Polski. To od niego wszystko się zaczęło…

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

„Trzeba mieć pasję, by nie zwariować w tym szalonym świecie. Z pasją lepiej się żyje, a chwilami pomaga ci przetrwać. Jest jak maska tlenowa” – pisała w jednej ze swoich książek Ewa Podsiadły-Natorska. I w wielu przypadkach słowa autorki się sprawdzają. Wiedzą o tym, właśnie ludzie, którzy pasję posiadają. Jedną z takich osób, jest mieszkającym w Dobczycach kibic piłkarski, wiceprezes KS Raba Dobczyce- Bartek Polończyk, którego pasja to piłka nożna, ale nie tylko… Bartek kolekcjonuje bowiem klubowe szaliki.

 Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kolekcjonowaniem szali piłkarskich?

Wszystko zaczęło się trochę przypadkowo ale co by nie mówić, od spotkania piłkarskiego. Podczas wyjazdu do Chorzowa na mecz Polska – Austria (wrzesień 2005) dostałem od znajomego szalik w biało-czerwonych barwach i później gdzieś pojawiła się ta pasja do szalików. Długo znaczną część trzymałem w domu w szafie ale ostatnio – podczas „piłkarskiej przerwy pandemicznej” postanowiłem przenieść kolekcje do budynku KS Raba Dobczyce.

Jakie szaliki kolekcjonujesz ?

Głównie kolekcjonuje szaliki Klubów z Małopolski z niższych lig ale posiadam także w zestawie szale z różnych krajów Europy m.in. Słowacji, Czech, Holandii, Niemiec czy Ukrainy. Od znajomego trenera dostałem też np. szalik z USA.

Ile szalików posiadasz w swoich zasobach?

Na dziś dzień kolekcja liczy dokładnie 122 sztuki – większość z nich wisi na ściankach w budynku KS Raba, parę sztuk mam „pod ręką” na tzw „wymiankę”.

Które z nich darzysz specjalnym sentymentem ?

Hmm trudne pytanie, ale chyba największy sentyment jest do tego pierwszego szala, Polski w biało-czerwonych barwach. To od niego wszystko się zaczęło..

Który z szalików jest najstarszy, w jaki sposób go pozyskałeś?

Myślę że będzie to właśnie ten wspomniany wyżej szal Polski z 2005 roku.

Czym dla fana piłki nożnej jest szal danego klubu sportowego ?

Zapewne dla każdego fana piłki nożnej, szalik jest rzeczą niezwykle cenną a jeśli ktoś jest kolekcjonerem to każdy z szali ma gdzieś swoją wartość, głównie przez to jak został pozyskany, czy też z jakiego Klubu pochodzi czy jaki ma wzór. Są np. kolekcjonerzy którzy zbierają tylko szaliki Państw albo tylko szaliki tzw. pasiaki itp.

Co ta Pana pasja daje Ci w życiu codziennym?

Co daje taka pasja? Hmm na pewno poznawanie nowych ludzi – poprzez różnego rodzaju grupy czy fora kolekcjonerskie. Sądze że jest to też taka mała odskocznia od zwykłej codzienności. Nowy szalik w kolekcji to takie kolejne, pojedyncze zrealizowane „zadanie”.

A tak prezentują sie moje zbiory.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Luty 2021
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
« Sty   Mar »

youtube

Najczęściej czytane