Connect with us

Artykuł Społeczny

Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

Opublikowano

w

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

11 listopada 2021 Narodowe Święto Niepodległości.

„Czasem mniej znaczy więcej…

🌱 mniej gadania, więcej wzruszeń
🌱 mniej cynizmu, więcej zrozumienia
🌱 mniej zwątpienia, więcej nadziei
🌱 mniej obojętności, więcej szacunku
🌱 mniej biegania za dniem jutrzejszym więcej pamięci o tym co było.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia. Wyciągnijmy zatem lekcje z przeszłości, odróbmy zadania, by historia nie zatoczyła koła!!! „/M. Miszczak/
Po pandemicznej rocznej przerwie przeżywane zdecydowanie głębiej. Wiele osób mówi, że było inaczej…  My też tak to odczuliśmy, było mądrze, głęboko, refleksyjne i wzruszająco. W każdej części powiatu myślenickiego świętowano w wyjątkowy sposób, zapraszamy na przegląd tego co działo się wczoraj w każdej z gmin /materiały z naszego archiwum oraz stron poszczególnych gmin powiatu myślenickiego/.

Gmina Myślenice:

Wydarzeń związanych z świętem w całym mieście było kilka główne uroczystości rozpoczęły się od 14:00 w Kościele Parafialnym.
„Po patriotycznej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej na Rynku odbył się uroczysty apel połączony z przyjazdem Marszałka Józefa Piłsudskiego, po którym wzniesiono Flagę Państwową na maszt i odśpiewano wspólnie hymn narodowy.
Następnie pod Pomnikiem Niepodległości delegacje złożyły kwiaty i zatańczono poloneza.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a widowisko patriotyczne pn. „Na skrzydłach wolności” uświetniły wstępy Chóru Hura, pedagogów i uczniów Szkoły Muzycznej z Myślenic oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka”
Więcej o przebiegu obchodów Święta Niepodległości przeczytacie na stronach internetowych: https://myslenice.pl/obchody-narodowego-swieta…
oraz na naszej stronie www.myslenice-itv.pl
Marszałek Józef Piłsudski, tradycyjnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości otrzymał symboliczne klucze do Miasto i Gmina Myślenice towarzysząc mieszkańcom w tak ważnym dniu.
Filmy:

Rynek – Narodowe Święto Niepodległości. Złożenie wieńców na myślenickim Rynku przez liczne delegacje oraz wręczenie klucza do miasta marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

zwieńczył obchody Narodowego Święta Niepodległości w Miasto i Gmina Myślenice .
Na scenie rodzimi artyści między innymi Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka oraz Tercen Endemiczny z wokalistką Magdaleną Starzec.
Galeria:
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „MYŚLENICKI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i ludzie stoją

Gmina Sułkowice:

Tyle lat modlitw, zmagań z prześladowaniami, walki o język i wiarę Ojców, tyle ofiar.
Pamięć po tym niezmiernie ważnym wydarzeniu trwa nadal i co roku łączy Polaków podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości. Również nasza społeczność 11 listopada br. wspólnie przeżywała 103. rocznicę odzyskania niepodległości.
Wydarzenie rozpoczęła Masza Święta celebrowana w intencji Ojczyzny przez Księdza Dziekana Edwarda Antolaka – Proboszcza Parafii w Sułkowicach. Następnie pod przewodnictwem straży pożarnej oraz pocztów sztandarowych przedstawiciele władz gminy oraz jednostek organizacyjnych, oświatowych, klubów sportowych, firm, a także radni powiatowi oraz Mieszkańcy przeszli przed Pomnik Ofiar Pacyfikacji Sułkowic. Tam odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty oraz odsłuchano utworów przygotowanych na tę okoliczność przez Orkiestrę Dętą z Sułkowic pod batutą Pana Andrzeja Moskala. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz – Artur Grabczyk.
Nagrody samorządowe 🎖🏅
Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Samorządowe za wyróżniające osiągnięcia w działaniach na rzecz Gminy Sułkowice i jej społeczności oraz promocję i przysparzanie splendoru Gminie poza jej granicami .
W 2021 r. Rada Miejska w Sułkowicach przyznała trzy równorzędne Nagrody Samorządowe. Zgodnie z Uchwałą NR XLIV/273/2021 z dnia 28 października 2021 r. w sprawie przyznania Nagród Samorządowych Rady Miejskiej w Sułkowicach na rok 2021, nagrody otrzymali:
💎 Pan Jan Hodurek
💎 Pan Jan Duda
Pan Jan Hodurek 👩‍🚒
Wieloletni Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sułkowicach. Do jednostki wstąpił w roku 1969. Przez 40 lat piastował stanowisko Prezesa jednostki. Koordynował rozbudowę remizy i wiele innych inwestycji poprawy bezpieczeństwa Gminy Sułkowice. Dbał o pozyskanie odpowiedniego wyposażenia jednostki w samochody ratowniczo-gaśnicze i odpowiedni sprzęt. Od 1981 do 2017 r. pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Miejsko Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych, a w latach 2001-2016 był członkiem Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Za swoją bohaterska postawę w 2009 r. został odznaczony najwyższym medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Przez kilka kadencji zasiadał w szeregach Rady Miejskiej w Sułkowicach, czterokrotnie był Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony przeciwpożarowej. Był inicjatorem i organizatorem opłatków strażackich, balów rzemiosła oraz innych imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczony był na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jego postawa jest godna naśladowania przez młodsze pokolenia.
Pan Jan Duda 🎺
Założyciel Kapeli Podwórkowej „Sułkowickie Baciary”. Kapela działa od 1960 roku – przez długi czas związana była z regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Elegia”, a od 1993 r. występuje pod patronatem Ośrodka Kultury. Przez te lata Kapela koncertowała nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, m.in. w Niemczech, Francji, Finlandii, Jugosławii i Czechosłowacji. Obecnie Kapela Regionalna „Dudy” to dziewięcioosobowy zespół rodzinny. Kapele można było usłyszeć podczas ważnych uroczystości kościelnych i państwowych, a także jako kolędników z ”Gwiazdą” na Rynku w Krakowie oraz na majówkach przy kapliczkach w Rudniku i w Sułkowicach. Oprócz charakterystycznych dla naszego regionu melodii i piosenek, kapela może pochwalić się własnymi kompozycjami i tekstami. Zespół łączy więzi rodzinne, zamiłowanie do muzyki i ogromny, wzajemny szacunek pomimo różnicy pokoleń. Działalność artystyczna Pana Jana Dudy od 70 lat związana jest z Orkiestrą Dętą, działającą przy Sułkowickim Ośrodku Kultury.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Biertowicach 👩‍🚒👩‍🚒
Działa w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Biertowicach od 1989 r. Obecnie należą do niej zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Warto zaznaczyć, iż grupa dziewcząt jest pierwszą, najstarszą i jedyną żeńską drużyna pożarniczą w Gminie Sułkowice. Drużyna liczy 21 dziewcząt i 15 chłopców, co stanowi blisko 1/3 uczniów Szkoły podstawowej w Biertowicach. Podczas regularnie prowadzonych zbiórek drużyna utrwala wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pożarnictwa. Członkowie Młodzieżowych Drużyn chętnie biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, turniejach i konkursach oraz uroczystościach państwowych i kościelnych. Młodzieżowa Drużyna poprzez swoją działalność popularyzuje takie wartości jak patriotyzm, bezinteresowność, zaangażowanie i współpraca dla dobra mieszkańców Gminy Sułkowice.”
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Gmina Dobczyce:

Kornatka
Kornatka była wczoraj jednym z wielu miejsc, w których w południe uroczyście odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Do Hymnu stanęli reprezentanci całej społeczności – samorządowcy, rada sołecka, druhowie jednostki OSP, stowarzyszenia, klub sportowy, czy społeczność szkoły. W oczekiwaniu aż wskazówki zegara wybiją południe, radna i sołtys Jolanta Ziemba przywołała krótką historię utworu, którego słowa napisał Józef Wybicki. Głos zabrał także mieszkaniec Kornatki, ppłk Krzysztof Miękina oraz wiceburmistrz Edyta Podmokły, która podziękowała społeczności wsi za ten piękny gest. Wcześniej mieszkańcy uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym w Kornatce.
Wydarzenie było także okazją do wręczenia nagród w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Gościniec” pn. „103 kotyliony w 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Konkurs na najpiękniej wykonaną kokardę narodową rozstrzygnięto w trzech kategoriach, a ogłoszeniu wyników towarzyszyła wystawa przygotowanych prac. Wspólnie ze społecznością Kornatki świętował także wicestarosta Rafał Kudas, który nie szczędził słów uznania dla złożonych w konkursie prac. Nagrody konkursie ufundowali: Stowarzyszenie Gościniec, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Gmina Dobczyce oraz Rada Sołecka.
Spotkanie, które zakończył smaczny poczęstunek w postaci grochówki i pysznych ciast, zorganizowała wspólnie cała społeczność Korntaki – Gościniec Ssk Kornatka, Rada Sołecka (Sołectwo Kornatka), OSP Kornatka, Szkoła Podstawowa Im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Kornatce oraz Rokita Kornatka.
Galeria ze strony Gmina i Miasto Dobczyce:
Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym kwiat
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA 一 Wyjazd 1”
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych i saksofon

Gmina Siepraw:

10.11.2021 w Szkole Podstawowej w Łyczance miały miejsce uroczystości gminnych obchodów święta Niepodległości.
🌹 Blisko 1000 lat historii Polski przedstawionej w niecałe 90 minut. Niezapomniana podróż pełna refleksji i wzruszenia.
🌹 Międzypokoleniowe zaangażowanie, fantastyczna scenografia, profesjonalna gra aktorska, mało słów, ogrom emocji.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie stoją, w budynku i tekst „ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, w budynku i tekst „ŚWIĘT.. NIEP ODLIE ŚCI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i ludzie stoją

Gmina Pcim:

Cześć Niepodległej ‼️
Msza Święta…przemarsz…złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej…i odśpiewanie hymnu 🇵🇱 tak dziś świętowaliśmy 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości w Gmina Pcim  BYLIŚMY RAZEM 👍I BYŁO NAS WIELU 👍
Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik i na świeżym powietrzu

Gmina Lubień:

Skomielna Biała

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się w Skomielnej Białej 🇵🇱
Pierwsza ich część, to oczywiście msza święta po której nastąpił przemarsz do Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej , gdzie na wszystkich gości czeka niepodległościowy program artystyczny.
Filmy z wydarzenia:

Krzeczów

Na zakończenie tego niezwykłego dnia. Premiera filmu „Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.”
Tak wymownego zakończenia Święta Niepodległości nikt się nie spodziewał.
🌹Sala pełna po brzegi bo warto pamiętać!
Film zrealizowany nie przez przypadek, bowiem pewne jest że przypadków nie ma. Spotkanie księdza proboszcza z dwójką parafian, 10. miesięcy pracy, 30. godzin materiału filmowego i efekt, który przyjęto owacjami na stojąco.👏👏👏
🌹Po premierze podkreślano z drżeniem w głosie, że to niesamowite, że trudno pozbierać myśli. Rozumiemy to znakomicie.
🌹Świadectwa tych którzy przeżyli pacyfikację i tych którzy odeszli ale swe historie przekazali potomnym, zebrane w syntetyczną całość. Historie ludzkiego życia, bólu i cierpienia pamiętnego dnia 20.06.1943 roku. Podróż z muzyką przeszywającą na wskroś, kojącymi krajobrazami krzeczowskiej przyrody z przesłaniem: by ta historia nigdy się nie powtórzyła!!!
🌹Pamiętajmy. Uczmy się. Bądźmy dobrzy.🌹
🔹️Zapowiedź filmu, który w całość i można będzie zobaczyć jeszcze w listopadzie na yt. https://m.youtube.com/watch?v=xodeGG6xcno
🔹️Nasz reportaż z premiery wkrótce.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

Gmina Tokarnia:

Wspaniałe emocje czekały na uczestników Święta Niepodległości również w gminie Tokarnia.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ 11 LISTOPADA PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI 8.00 Młodzieżowy Zespół Kliszczacy PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI premiera online kanał YouTube, Facebook Kliszczakie Centrum Kultury 11.00 -Msza Święta w intencji Ojczyzny Parafia MB Śnieżnej w Tokarni 12.00 Plac kpt. Mieczysława Targowskiego Hymn Polski- Orkiestra Dęta OSP Tokarnia Akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Tokarni 12.15- Wystąpienie wójta gminy Tokarnia złożenie wieńców pod pomnikiem 12.30- Pieśni patriotycznew wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Tokarnia KlisaczackeCetrumKultury”

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją, balon i w budynku

Może być zdjęciem przedstawiającym 15 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 16 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzuMoże być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi, pomnik i na świeżym powietrzu

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i w budynkuMoże być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i w budynku

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i w budynku

Film „Przeszłość Przyszłości” zrealizowany przez Kliszczackie Centrum Kultury:

Gmina Wiśniowa:

„Hymnem Polski rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie dla Naszej Niepodległej. Koncert, w który zaangażowani byli nie tylko występujący na scenie artyści ale również społeczność gminna od dzieci po seniorów był piękny, wzruszający, a nade wszystko uroczysty.”
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją, w budynku i tekst „SZEROKIM Szerokim Którego Okiem olim Nie Zmierzysz eÅ Głowę, Wsłuchaj Się Słowa ałym Rycerzu Ciałem, Rębacz Wspaniały Pierwsze Szermierze Będą Śpiewały ym Rycerzu /×2”
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i w budynku

Gmina Raciechowice:

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Raciechowicach. Po zakończeniu liturgii władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Raciechowice Wacławem Żarskim, radnymi, sołtysami, delegacjami szkół i jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, a także przybyłymi mieszkańcami, delegacjami KGW przy akompaniamencie Orkiestry Dętej przemaszerowali do centrum Raciechowic.
Pod pomnikiem „Walczących o Rzeczpospolitą Raciechowicką” poszczególne delegacje złożyły kwiaty i odpaliły znicze pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.
Podczas gminnych obchodów związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy – […] W tej chwili jest dla nas czymś naturalnym i oczywistym fakt, że żyjemy w wolnym kraju, w którym rozmawiamy po polsku, mamy swobodę, wywieszamy flagi czy gromadzimy się na takich uroczystościach jak ta.
Musimy jednak pamiętać, ilu ludzi musiało cierpieć, ilu zginąć, abyśmy mogli żyć w takich czasach jak teraz. Doceńmy to – mówił podczas święta 11 listopada Wójt Wacław Żarski.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i drzewo
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Na reportaże z wydarzeń na których byliśmy w tych dniach zapraszamy serdecznie w nadchodzącym tygodniu.

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Artykuł Społeczny

Udany Turniej „Mikołajkowy Respekt CUP II”

Opublikowano

w

Udany Turniej „Mikołajkowy Respekt CUP II”
Udany Turniej „Mikołajkowy Respekt CUP II”
Udany Turniej „Mikołajkowy Respekt CUP II”
Udany Turniej „Mikołajkowy Respekt CUP II”

5 grudnia 2021 w hali widowiskowo – sportowej na Zarabiu odbył się Turniej „Mikołajkowy Respekt CUP II”, którego organizatorem był LKS Respekt Myślenice. Turniej był realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach zadania „Sport wszystkich dzieci 2021”, Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach w ramach zadania Mały Grant – „W zdrowym ciele zdrowy duch – II edycja”. Sponsorem Głównym LKS Respekt Myślenice jest PKN Orlen.

Turniej „Mikołajkowy Respekt Cup II” odbył się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice po raz drugi. Pierwsza edycja odbyła się rok temu. Turniej odbył się w dwóch kategoriach wiekowych, uczestniczyło w nim 132 dziewczynki, trenerzy, działacze i Rodzice. Rozgrywki w grupie młodzik odbywały się od godziny 9:00 – 12: 35, dziewczynki reprezentowały takie kluby jak: respekt Myślenice (dwa zespoły), FSA Kraków (dwa zespoły), Radziszowianka Radziszów, Starówka Nowy Sącz. Wszystkie dziewczynki w tej kategorii były złote – czyli zajęły pierwsze miejsce – otrzymały medale pamiątkowe oraz słodycze. Pomimo, że nie było klasyfikacji generalnej emocji nie brakowało, mecze były zacięte, a trybuny żyły.

Zacięta rywalizacja do ostatniego meczu toczyła się w drugiej grupie – juniorek. Tutaj dziewczynki reprezentowały barwy: Respekt Myślenice, Football Wizards (dwa zespoły), FSA Kraków (dwa zespoły), Uran Łukowica. Wyniki w tej grupie przedstawiały się następująco: Uran Łukowica vs Football Wizards 0:3; Football Wizards II vs FSA II 1:2; FSA I vs Respekt Myślenice 0:0; Uran Łukowica vs FSA II 0:0; Football Wizards II vs Uran Łukowica 3:0; Football Wizards vs FSA I 0:2; Respekt Myślenice vs Uran Łukowica 4:1; Football Wizards vs FSA II 0:1; Football Wizards II vs Respekt Myślenice 1:1; Uran Łukowica vs FSA I 0:0; Football Wizards vs Respekt Myślenice 1:1; FSA I vs FSA II 1:0; Football Wizards vs Football Wizards II 4:6; FSA II vs Respekt Myślenice 1:1; FSA I vs Football Wizards II 2:0.

Klasyfikacja generalna w grupie juniorek:

  1. FSA I – 11 punktów

  2. Respekt Myślenice – 9 punktów

  3. FSA II – 8 punktów

  4. Football Wizards II – 6 punktów,

  5. Football Wizards – 4 punkty,

  6. Uran Łukowica – 2 punkty

Turniej był bardzo udany, oprócz sportowej rywalizacji był to czas świetnej zabawy i integracji. Wielkie słowa podziękowań należą się Przewodniczącemu Kolegium Sędziowskiego Panu Krzysztofowi Cieńkoszowi, który zadbał o obsadę sędziowską i zapewnił wysoki poziom zawodów.

Już od dziś czekamy na Mikołajkowy Respekt Cup III.

Udany Turniej „Mikołajkowy Respekt CUP II”

Udany Turniej „Mikołajkowy Respekt CUP II”

Fragment filmu z Turnieju:

https://fb.watch/9JyR1MJ-Do/

informacje i zdjęcia: Magdalena Gorzelany-Dziadkowiec

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie

Opublikowano

w

Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie
Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie
Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie
Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie

Temperatura stopniowo spada poniżej zera, pojawia się nieśmiało pierwszy śnieg. Mieszkańcy Myślenic powoli zapadają w sen zimowy… W lasach pusto, już nikt nie pamięta o tych szalonych tłumach, które przegalopowały przez myślenickie lasy w poszukiwaniu grzybów. Ale czy jest to powód do siedzenia w domu?

W sobotę 4 grudnia w Myślenicach zostały zorganizowane warsztaty przyrodnicze pt. „Kieszenie”. Organizacją zajęła się Przychodnia Weterynaryjna THERIOS, a zajęcia poprowadziła Magdalena Kuś z Pracowni z Barwinkiem. Zajęcia trwały od rana do wieczora. Najpierw spacer po jawornickim lesie. Do tytułowych kieszeni uczestnicy warsztatów zbierali wszystko, co przyciągnęło ich uwagę. Kawałki kory, mech, suche rośliny, odlewy tropów saren i dzików, opuszczone gniazda. I pędy. Pędy towarzyszyły uczestnikom od samego początku. Okazało się, że to nie są suche badyle, które irytują swoją golizną i czasem uszkadzają ubrania. Pędy są równie ciekawe jak liście, kwiaty i owoce, które je przykrywają w innych porach roku. Udało się zebrać gałązki kilkunastu gatunków drzew i krzewów. A pamiątką były pędowniki, które po powrocie powstały jako nietypowe formy zielników.

Drugim tematem przewodnim były tropy. Uczestnicy wykonali nietypowe ściągi, czyli nawinięte na rolkę schematy tropów zwierząt naszych lasów oryginalnej wielkości. Ostatnia kieszeń została wypełniona kartami z naklejonymi i opisanymi suchymi roślinami. Bo taki suchy, zamarły świat też jest fascynujący. Niby zielnik, a jednak ile ciekawszy od szkolnych wyklejanek.

Warsztaty z Pracownią z Barwinkiem to świetne źródło inspiracji dla rodziców i nauczycieli, ale też dla dzieci, które chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach. Tematyka jest uniwersalna. Dorośli wracają do wspomnień z dzieciństwa, a dzieci w dojrzały sposób zaczynają patrzeć na otaczającą przyrodę. Bo czasami trzeba popatrzeć na świat z innej perspektywy. A najważniejsze, żeby nie zatracić ciekawości świata i zachwytu nad tym wszystkim, co nas otacza.

Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie

Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie Kieszenie – czyli warsztaty przyrodnicze w nietypowej formie

informacje i zdjęcia: Maja Ingarden

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Fundacja Rodzić po Ludzku. Wyniki monitoringu oddziałów położniczych w czasie pandemii COVID-19

Opublikowano

w

Fundacja Rodzić po Ludzku.  Wyniki monitoringu oddziałów położniczych w czasie pandemii COVID-19

Czy można urodzić po ludzku podczas pandemii? Jak realizowane są podstawowe prawa kobiet – Standard Opieki Okołoporodowej – na salach porodowych i oddziałach położniczych po 10 latach obowiązywania prawa? Czy kobiety wciąż doświadczają przemocy położniczej? Jak w sytuacji pandemii radzi sobie personel szpitali? 

Fundacja Rodzić po Ludzku 30 listopada na konferencji prasowej zaprezentowała najnowszy raport z monitoringu oddziałów położniczych pn. Opieka okołoporodowa podczas pandemii COVID-19 w świetle doświadczeń kobiet i personelu medycznego. Fundacja postanowiła sprawdzić, jak traktowane są kobiety na salach porodowych oraz oddziałach położniczych w czasie pandemii COVID-19. Jednocześnie podjęła próbę dowiedzenia się, jak wyglądają warunki pracy położnych i lekarzy opiekujących się kobietami. 

Badanie kobiet pokazuje, że pomimo sytuacji kryzysowej, w jakiej znalazła się ochrona zdrowia, część zapisów obowiązującego od 10 lat Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej była respektowana. W porównaniu z danymi sprzed okresu pandemii wyraźnie widać, że z roku na rok w szpitalach i na oddziałach położniczych Standard jest coraz lepiej realizowany. Poprawia się dostępność do procedur, aktywność w porodzie, możliwość jedzenia i picia w trakcie porodu, możliwość kontaktu skóra do skóry z dzieckiem po porodzie, udzielanie wsparcia w karmieniu piersią. Poprawia się sposób komunikacji personelu z kobietami, coraz bardziej przestrzegane jest prawo kobiet do informacji i decydowania, do wyrażenia zgody na wykonanie określonych czynności czy zabiegów. Jest to jednak zmiana powolna. 

Podczas pandemii standard, podobnie jak przed pandemią, nie był w pełni realizowany, a część praw była kobietom odbierana w sposób brutalny i czasem nieuzasadniony – tak się działo w przypadku porodów z bliską osobą, separowania matek od dzieci zaraz po porodzie, brutalnego odizolowywania hospitalizowanych dzieci od rodziców, ograniczania wsparcia i bezpośredniego kontaktu z bliskimi w połogu. W pierwszym roku pandemii 62% kobiet rodziło bez osoby towarzyszącej, a 15% musiało rodzić w maseczkach na twarzy. Tam, gdzie brakowało jasnych wytycznych i zapisów prawa, szpitale często ograniczały bez wahania prawa kobiet, zasłaniając się bezpieczeństwem pacjentów i personelu medycznego, a zapominając o udowodnionych naukowo korzyściach z przestrzegania procedur. 

– Tam gdzie tracimy nasze prawa, dzieje się to z szybkością błyskawicy, a tam gdzie je zyskujemy, musimy latami walczyć o realizację tych praw. Prawdopodobnie dopiero za 20 lat Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej będzie wdrożony we wszystkich placówkach w Polsce. Widzimy zmianę, w naszej opinii jest jednak zbyt powolna jak na fakt, że kobiety mają prawo do każdej z zawartych tam procedur. Dlaczego jedno prawo w Polsce wpływające na życie kobiet jest egzekwowane szybko, a inne, dotykające dobrostanu matki i dziecka, jakości życia całej rodziny, nie jest w ogóle wdrażane i nie wspiera się jego realizacji przez szpitale? Nie wymaga i nie pomaga. Od 10 lat. – powiedziała Joanna Pietrusiewicz, Prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku

Badanie wyraźnie pokazuje, że tam, gdzie należało do minimum ograniczyć kontakt z kobietą, procedury były realizowane w mniejszym stopniu a porody były częściej zmedykalizowane, częściej niż przed pandemią kobiety miały podawaną kroplówkę ze sztuczną oksytocyną, częściej wykonywano monitorowanie pracy serca dziecka przez cały czas trwania porodu. Po porodzie mniejszy odsetek kobiet niż przed pandemią był obecny przy zabiegach, badaniach, szczepieniach dziecka.  Personel biorący udział w badaniu potwierdził, że w pandemii znacznie częściej decydowano się na cesarskie cięcie ze wskazań epidemiologicznych, przyśpieszanie porodów w celu ograniczenia kontaktu z kobietą czy separacje dzieci od matek wbrew zaleceniom. 

Badanie kobiet rodzących w pandemii pokazało, że w szpitalach w Polsce w 2021 r. nadal dochodzi do nadużyć i przemocy położniczej. Co 5 kobieta słyszy w szpitalu niestosowne komentarze, co dziesiąta jest wyśmiewana, wiele jest poniżanych, szantażowanych, doświadcza gróźb czy krzyku. Kobiety są zmuszane do rodzenia w pozycji na plecach, wykonuje się bez ich zgody masaż szyjki macicy, nacina krocze czy stosuje chwyt Kristellera. Zdarzają się sytuacje przywiązywania nóg, rozkładania ich na siłę przy porodzie, szturchanie, a nawet policzkowanie. 

Zapewnienie kobietom bezpieczeństwa medycznego oraz dokładanie starań, żeby w czasie pandemii zapewnić opiekę okołoporodową na jak najlepszym poziomie, odbyło się w dużej mierze kosztem położnych i lekarzy. Personel wziął na siebie olbrzymi wysiłek sprostania pracy w sytuacji chaosu, braku bezpieczeństwa, niepewności i stresu przy ograniczonej możliwości odreagowania, wzięcia urlopu, przy niewielkim wsparciu ze strony pracodawców, przełożonych czy państwa. Dyrektorzy szpitali niejednokrotnie byli pozostawieni sami sobie. Najczęściej skupili się na zapewnieniu ciągłości opieki i na tworzeniu procedur bezpieczeństwa. Niestety często brakuje im uważności na personel – na człowieka, który doświadcza wielu trudnych sytuacji ze strony pacjentów i otoczenia.  

Pandemia spowodowała znaczny kryzys – chaos, ignorowanie potrzeb kobiet, brak komunikacji i informacji o podstawowych wytycznych. Decyzje dotyczące opieki okołoporodowej były – i często są podejmowane – pod wpływem lęku.  Podejmowanie tak istotnych decyzji dotyczących ograniczania dostępu do opieki okołoporodowej w sposób nietransparentny, w oderwaniu od pacjentów, dyrektorów szpitali i członków opieki medycznej, nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa. 

Pandemia z pewnością spowalnia proces wdrażania prawa, a personel medyczny pracował w cięższych warunkach i mimo to obserwujemy pozytywne zmiany. Potrzebne są działania zarówno monitorujące realizację Standardu, jak i aktywizujące szpitale do przestrzegania prawa. Potrzebne są też działania dla personelu pracującego w obciążających warunkach, zapewniając im odpowiedni system wsparcia i szkoleń. To dzięki ogromnej pracy i wysiłkowi położnych i lekarzy, dla dziesiątek tysięcy kobiet poród pomimo pandemii był ważnym, pozytywnym i wzmacniającym doświadczeniem.

Pomimo pozytywnych zmian, każdego roku szpital po porodzie opuszcza wiele okaleczonych psychicznie i fizycznie  kobiet. Pandemia, ani żadna inna sytuacja kryzysowa, nie zwalniają nikogo z traktowania drugiego człowieka z szacunkiem. Nawet tak kryzysowe sytuacje nie usprawiedliwiają przypadków zachowań przemocowych, braku empatii czy zwykłego zdrowego rozsądku. 

Raport jest dostępny na stronie:

https://www.rodzicpoludzku.pl/images/FRPL_RAPORT_2021.pdf

Podsumowanie wyników i główne wnioski na stronie: https://www.rodzicpoludzku.pl/materialy-frpl-dla-mediow/1634-informacja-prasowa-raport-qopieka-okoloporodowa-podczas-pandemii-covid-19-w-swietle-doswiadczen-kobiet-i-personelu-medycznegoq.html

O Fundacji Rodzić po Ludzku:

Fundacja Rodzić po Ludzku jest organizacją pozarządową pożytku publicznego od 25 lat działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Misją Fundacji jest poprawa opieki perinatalnej i warunków w placówkach położniczych w Polsce. W sposób ciągły prowadzi działania rzeczniczce, interwencyjne i edukacyjne, których adresatami są decydenci służby zdrowia, aktywiści, personel medyczny oraz same kobiety w ciąży i matki małych dzieci. Monitoringi, wynikające z nich raporty i analizy stanu opieki okołoporodowej stały się podstawą postulatów stworzenia ogólnopolskich standardów opieki okołoporodowej. W 2015 r. Fundacja otrzymała nagrodę WHO za „działalność w zakresie prac nad poprawą jakości opieki okołoporodowej”, a w 2016 r. nagrodę ONZ za „skuteczne rzecznictwo oraz wsparcie praw kobiet”.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane