Connect with us

Artykuł Społeczny

Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

Opublikowano

w

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi
stw

11 listopada 2021 Narodowe Święto Niepodległości.

„Czasem mniej znaczy więcej…

🌱 mniej gadania, więcej wzruszeń
🌱 mniej cynizmu, więcej zrozumienia
🌱 mniej zwątpienia, więcej nadziei
🌱 mniej obojętności, więcej szacunku
🌱 mniej biegania za dniem jutrzejszym więcej pamięci o tym co było.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia. Wyciągnijmy zatem lekcje z przeszłości, odróbmy zadania, by historia nie zatoczyła koła!!! „/M. Miszczak/
Po pandemicznej rocznej przerwie przeżywane zdecydowanie głębiej. Wiele osób mówi, że było inaczej…  My też tak to odczuliśmy, było mądrze, głęboko, refleksyjne i wzruszająco. W każdej części powiatu myślenickiego świętowano w wyjątkowy sposób, zapraszamy na przegląd tego co działo się wczoraj w każdej z gmin /materiały z naszego archiwum oraz stron poszczególnych gmin powiatu myślenickiego/.

Gmina Myślenice:

Wydarzeń związanych z świętem w całym mieście było kilka główne uroczystości rozpoczęły się od 14:00 w Kościele Parafialnym.
„Po patriotycznej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej na Rynku odbył się uroczysty apel połączony z przyjazdem Marszałka Józefa Piłsudskiego, po którym wzniesiono Flagę Państwową na maszt i odśpiewano wspólnie hymn narodowy.
Następnie pod Pomnikiem Niepodległości delegacje złożyły kwiaty i zatańczono poloneza.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a widowisko patriotyczne pn. „Na skrzydłach wolności” uświetniły wstępy Chóru Hura, pedagogów i uczniów Szkoły Muzycznej z Myślenic oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka”
Więcej o przebiegu obchodów Święta Niepodległości przeczytacie na stronach internetowych: https://myslenice.pl/obchody-narodowego-swieta…
oraz na naszej stronie www.myslenice-itv.pl
Marszałek Józef Piłsudski, tradycyjnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości otrzymał symboliczne klucze do Miasto i Gmina Myślenice towarzysząc mieszkańcom w tak ważnym dniu.
Filmy:

Rynek – Narodowe Święto Niepodległości. Złożenie wieńców na myślenickim Rynku przez liczne delegacje oraz wręczenie klucza do miasta marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

zwieńczył obchody Narodowego Święta Niepodległości w Miasto i Gmina Myślenice .
Na scenie rodzimi artyści między innymi Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka oraz Tercen Endemiczny z wokalistką Magdaleną Starzec.
Galeria:
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „MYŚLENICKI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i ludzie stoją

Gmina Sułkowice:

Tyle lat modlitw, zmagań z prześladowaniami, walki o język i wiarę Ojców, tyle ofiar.
Pamięć po tym niezmiernie ważnym wydarzeniu trwa nadal i co roku łączy Polaków podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości. Również nasza społeczność 11 listopada br. wspólnie przeżywała 103. rocznicę odzyskania niepodległości.
Wydarzenie rozpoczęła Masza Święta celebrowana w intencji Ojczyzny przez Księdza Dziekana Edwarda Antolaka – Proboszcza Parafii w Sułkowicach. Następnie pod przewodnictwem straży pożarnej oraz pocztów sztandarowych przedstawiciele władz gminy oraz jednostek organizacyjnych, oświatowych, klubów sportowych, firm, a także radni powiatowi oraz Mieszkańcy przeszli przed Pomnik Ofiar Pacyfikacji Sułkowic. Tam odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty oraz odsłuchano utworów przygotowanych na tę okoliczność przez Orkiestrę Dętą z Sułkowic pod batutą Pana Andrzeja Moskala. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz – Artur Grabczyk.
Nagrody samorządowe 🎖🏅
Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Samorządowe za wyróżniające osiągnięcia w działaniach na rzecz Gminy Sułkowice i jej społeczności oraz promocję i przysparzanie splendoru Gminie poza jej granicami .
W 2021 r. Rada Miejska w Sułkowicach przyznała trzy równorzędne Nagrody Samorządowe. Zgodnie z Uchwałą NR XLIV/273/2021 z dnia 28 października 2021 r. w sprawie przyznania Nagród Samorządowych Rady Miejskiej w Sułkowicach na rok 2021, nagrody otrzymali:
💎 Pan Jan Hodurek
💎 Pan Jan Duda
Pan Jan Hodurek 👩‍🚒
Wieloletni Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sułkowicach. Do jednostki wstąpił w roku 1969. Przez 40 lat piastował stanowisko Prezesa jednostki. Koordynował rozbudowę remizy i wiele innych inwestycji poprawy bezpieczeństwa Gminy Sułkowice. Dbał o pozyskanie odpowiedniego wyposażenia jednostki w samochody ratowniczo-gaśnicze i odpowiedni sprzęt. Od 1981 do 2017 r. pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Miejsko Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych, a w latach 2001-2016 był członkiem Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Za swoją bohaterska postawę w 2009 r. został odznaczony najwyższym medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Przez kilka kadencji zasiadał w szeregach Rady Miejskiej w Sułkowicach, czterokrotnie był Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony przeciwpożarowej. Był inicjatorem i organizatorem opłatków strażackich, balów rzemiosła oraz innych imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczony był na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jego postawa jest godna naśladowania przez młodsze pokolenia.
Pan Jan Duda 🎺
Założyciel Kapeli Podwórkowej „Sułkowickie Baciary”. Kapela działa od 1960 roku – przez długi czas związana była z regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Elegia”, a od 1993 r. występuje pod patronatem Ośrodka Kultury. Przez te lata Kapela koncertowała nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, m.in. w Niemczech, Francji, Finlandii, Jugosławii i Czechosłowacji. Obecnie Kapela Regionalna „Dudy” to dziewięcioosobowy zespół rodzinny. Kapele można było usłyszeć podczas ważnych uroczystości kościelnych i państwowych, a także jako kolędników z ”Gwiazdą” na Rynku w Krakowie oraz na majówkach przy kapliczkach w Rudniku i w Sułkowicach. Oprócz charakterystycznych dla naszego regionu melodii i piosenek, kapela może pochwalić się własnymi kompozycjami i tekstami. Zespół łączy więzi rodzinne, zamiłowanie do muzyki i ogromny, wzajemny szacunek pomimo różnicy pokoleń. Działalność artystyczna Pana Jana Dudy od 70 lat związana jest z Orkiestrą Dętą, działającą przy Sułkowickim Ośrodku Kultury.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Biertowicach 👩‍🚒👩‍🚒
Działa w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Biertowicach od 1989 r. Obecnie należą do niej zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Warto zaznaczyć, iż grupa dziewcząt jest pierwszą, najstarszą i jedyną żeńską drużyna pożarniczą w Gminie Sułkowice. Drużyna liczy 21 dziewcząt i 15 chłopców, co stanowi blisko 1/3 uczniów Szkoły podstawowej w Biertowicach. Podczas regularnie prowadzonych zbiórek drużyna utrwala wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pożarnictwa. Członkowie Młodzieżowych Drużyn chętnie biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, turniejach i konkursach oraz uroczystościach państwowych i kościelnych. Młodzieżowa Drużyna poprzez swoją działalność popularyzuje takie wartości jak patriotyzm, bezinteresowność, zaangażowanie i współpraca dla dobra mieszkańców Gminy Sułkowice.”
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Gmina Dobczyce:

Kornatka
Kornatka była wczoraj jednym z wielu miejsc, w których w południe uroczyście odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Do Hymnu stanęli reprezentanci całej społeczności – samorządowcy, rada sołecka, druhowie jednostki OSP, stowarzyszenia, klub sportowy, czy społeczność szkoły. W oczekiwaniu aż wskazówki zegara wybiją południe, radna i sołtys Jolanta Ziemba przywołała krótką historię utworu, którego słowa napisał Józef Wybicki. Głos zabrał także mieszkaniec Kornatki, ppłk Krzysztof Miękina oraz wiceburmistrz Edyta Podmokły, która podziękowała społeczności wsi za ten piękny gest. Wcześniej mieszkańcy uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym w Kornatce.
Wydarzenie było także okazją do wręczenia nagród w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Gościniec” pn. „103 kotyliony w 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Konkurs na najpiękniej wykonaną kokardę narodową rozstrzygnięto w trzech kategoriach, a ogłoszeniu wyników towarzyszyła wystawa przygotowanych prac. Wspólnie ze społecznością Kornatki świętował także wicestarosta Rafał Kudas, który nie szczędził słów uznania dla złożonych w konkursie prac. Nagrody konkursie ufundowali: Stowarzyszenie Gościniec, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Gmina Dobczyce oraz Rada Sołecka.
Spotkanie, które zakończył smaczny poczęstunek w postaci grochówki i pysznych ciast, zorganizowała wspólnie cała społeczność Korntaki – Gościniec Ssk Kornatka, Rada Sołecka (Sołectwo Kornatka), OSP Kornatka, Szkoła Podstawowa Im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Kornatce oraz Rokita Kornatka.
Galeria ze strony Gmina i Miasto Dobczyce:
Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym kwiat
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA 一 Wyjazd 1”
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych i saksofon

Gmina Siepraw:

10.11.2021 w Szkole Podstawowej w Łyczance miały miejsce uroczystości gminnych obchodów święta Niepodległości.
🌹 Blisko 1000 lat historii Polski przedstawionej w niecałe 90 minut. Niezapomniana podróż pełna refleksji i wzruszenia.
🌹 Międzypokoleniowe zaangażowanie, fantastyczna scenografia, profesjonalna gra aktorska, mało słów, ogrom emocji.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie stoją, w budynku i tekst „ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, w budynku i tekst „ŚWIĘT.. NIEP ODLIE ŚCI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i ludzie stoją

Gmina Pcim:

Cześć Niepodległej ‼️
Msza Święta…przemarsz…złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej…i odśpiewanie hymnu 🇵🇱 tak dziś świętowaliśmy 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości w Gmina Pcim  BYLIŚMY RAZEM 👍I BYŁO NAS WIELU 👍
Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik i na świeżym powietrzu

Gmina Lubień:

Skomielna Biała

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się w Skomielnej Białej 🇵🇱
Pierwsza ich część, to oczywiście msza święta po której nastąpił przemarsz do Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej , gdzie na wszystkich gości czeka niepodległościowy program artystyczny.
Filmy z wydarzenia:

Krzeczów

Na zakończenie tego niezwykłego dnia. Premiera filmu „Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.”
Tak wymownego zakończenia Święta Niepodległości nikt się nie spodziewał.
🌹Sala pełna po brzegi bo warto pamiętać!
Film zrealizowany nie przez przypadek, bowiem pewne jest że przypadków nie ma. Spotkanie księdza proboszcza z dwójką parafian, 10. miesięcy pracy, 30. godzin materiału filmowego i efekt, który przyjęto owacjami na stojąco.👏👏👏
🌹Po premierze podkreślano z drżeniem w głosie, że to niesamowite, że trudno pozbierać myśli. Rozumiemy to znakomicie.
🌹Świadectwa tych którzy przeżyli pacyfikację i tych którzy odeszli ale swe historie przekazali potomnym, zebrane w syntetyczną całość. Historie ludzkiego życia, bólu i cierpienia pamiętnego dnia 20.06.1943 roku. Podróż z muzyką przeszywającą na wskroś, kojącymi krajobrazami krzeczowskiej przyrody z przesłaniem: by ta historia nigdy się nie powtórzyła!!!
🌹Pamiętajmy. Uczmy się. Bądźmy dobrzy.🌹
🔹️Zapowiedź filmu, który w całość i można będzie zobaczyć jeszcze w listopadzie na yt. https://m.youtube.com/watch?v=xodeGG6xcno
🔹️Nasz reportaż z premiery wkrótce.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

Gmina Tokarnia:

Wspaniałe emocje czekały na uczestników Święta Niepodległości również w gminie Tokarnia.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ 11 LISTOPADA PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI 8.00 Młodzieżowy Zespół Kliszczacy PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI premiera online kanał YouTube, Facebook Kliszczakie Centrum Kultury 11.00 -Msza Święta w intencji Ojczyzny Parafia MB Śnieżnej w Tokarni 12.00 Plac kpt. Mieczysława Targowskiego Hymn Polski- Orkiestra Dęta OSP Tokarnia Akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Tokarni 12.15- Wystąpienie wójta gminy Tokarnia złożenie wieńców pod pomnikiem 12.30- Pieśni patriotycznew wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Tokarnia KlisaczackeCetrumKultury”

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją, balon i w budynku

Może być zdjęciem przedstawiającym 15 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 16 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzuMoże być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi, pomnik i na świeżym powietrzu

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i w budynkuMoże być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i w budynku

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i w budynku

Film „Przeszłość Przyszłości” zrealizowany przez Kliszczackie Centrum Kultury:

Gmina Wiśniowa:

„Hymnem Polski rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie dla Naszej Niepodległej. Koncert, w który zaangażowani byli nie tylko występujący na scenie artyści ale również społeczność gminna od dzieci po seniorów był piękny, wzruszający, a nade wszystko uroczysty.”
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją, w budynku i tekst „SZEROKIM Szerokim Którego Okiem olim Nie Zmierzysz eÅ Głowę, Wsłuchaj Się Słowa ałym Rycerzu Ciałem, Rębacz Wspaniały Pierwsze Szermierze Będą Śpiewały ym Rycerzu /×2”
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i w budynku

Gmina Raciechowice:

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Raciechowicach. Po zakończeniu liturgii władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Raciechowice Wacławem Żarskim, radnymi, sołtysami, delegacjami szkół i jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, a także przybyłymi mieszkańcami, delegacjami KGW przy akompaniamencie Orkiestry Dętej przemaszerowali do centrum Raciechowic.
Pod pomnikiem „Walczących o Rzeczpospolitą Raciechowicką” poszczególne delegacje złożyły kwiaty i odpaliły znicze pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.
Podczas gminnych obchodów związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy – […] W tej chwili jest dla nas czymś naturalnym i oczywistym fakt, że żyjemy w wolnym kraju, w którym rozmawiamy po polsku, mamy swobodę, wywieszamy flagi czy gromadzimy się na takich uroczystościach jak ta.
Musimy jednak pamiętać, ilu ludzi musiało cierpieć, ilu zginąć, abyśmy mogli żyć w takich czasach jak teraz. Doceńmy to – mówił podczas święta 11 listopada Wójt Wacław Żarski.
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i drzewo
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Na reportaże z wydarzeń na których byliśmy w tych dniach zapraszamy serdecznie w nadchodzącym tygodniu.

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Artykuł Społeczny

Nowy okres zasiłkowy 2022/2023. Złóż wniosek o zasiłek rodzinny, specjalny, opiekuńczy oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Opublikowano

w

Nowy okres zasiłkowy 2022/2023. Złóż wniosek o zasiłek rodzinny, specjalny, opiekuńczy oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego
 

Od 1 lipca 2022r. rusza nabór wniosków na nowy okres zasiłkowy 2022/2023. W miesiącu lipcu można składać wnioski w formie elektronicznej o zasiłek rodzinny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2022/2023.

Od 1 sierpnia 2022 r. istnieje możliwość złożenia wniosków drogą tradycyjną, papierową.
 
W Myślenicach bezpośrednia obsługa klienta będzie możliwa po dokonaniu rezerwacji na stronie CUS lub po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu pod nr telefonu 570 556 433.
 
W przypadku złożenia wniosku o zasiłek rodzinny, specjalny zasiłek opiekuńczy w okresie:
– od 1 lipca 2022 do 31 sierpnia 2022 – wypłata świadczeń następuje do 30 listopada 2022
– od 1 września 2022 do 31 października 2022- wypłata świadczeń następuje do 31 grudnia 2022
– od 1 listopada 2022 do 31 grudnia 2022- wypłata świadczeń następuje do 28 lutego 2023.
W przypadku wniosków złożonych o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego w okresie:
– od od 1 lipca 2022 do 31 sierpnia 2022 – wypłata świadczeń następuje do 31 października 2022,
– od 1 września do 30 września 2022- wypłata świadczeń następuje do 30 listopada 2022
– 1 października do dnia 31 października 2022- wypłata świadczeń następuje do 31grudnia 2022.
 
Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób i tekst „CENTRUM SPOŁECZNYCH Myślenicach MYŚLA POTRZEBACH Home Aktualności nas Pomoc społeczna 122721998 Świadczenia bip Publicznel Biuietyn Usługi Projekty Programy Kontakt RODO Rezerwacje Rodzina Seniorzy Bądź na bieżąco Aktualności Osoby zniepetnosprawnościa CAL Protokół wyboru wykonawcy: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie "Przeprowadzenie sporządzenie rozwiązywania społecznych Gminy Myślenice na lata 2023 -2030" STOP PRZEMOCY!”
 
i

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM

Opublikowano

w

UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM

Od 29 czerwca do 2 lipca br., w 5 etapach zorganizowany zostanie 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków. W tej międzynarodowej sportowej imprezie weźmie udział około 150 kolarzy, którzy przejadą trasę o długości 773 kilometrów w 5 województwach, w tym również w Małopolsce. 30 czerwca br. kolarze dotrą na drogi powiatu myślenickiego. W związku z tym należy spodziewać się utrudnień w ruchu.

TRASA III ETAPU WYŚCIGU W DNIU 30 CZERWCA (JAWORZNO-NOWY SĄCZ):

START: JAWORZNO W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM – PRZEJAZD PRZEZ WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE: POWIAT OŚWIĘCIMSKI, CHRZANOWSKI, KRAKOWSKI, WADOWICKI, MYŚLENICKI (Sułkowice, Myślenice, Dobczyce), LIMANOWSKI, NOWOSĄDECKI. ROGI – NASZACOWICE – PODEGRODZIE – STADŁA – BRZEZNA – PODRZECZE – ŚWINIARSKO – MAŁA WIEŚ – CHEŁMIEC – NOWY SĄCZ: UL. KRAKOWSKA – UL. LEGIONÓW – UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO – META: RYNEK

Na trasie Sułkowice – Dobczyce znacznych utrudnień w ruchu należy spodziewać się w godzinach od  14:30 od 16:40. W tym czasie funkcjonariusze będą zapewniać bezpieczeństwo, dbać o porządek publiczny orazzabezpieczać trasę przejazdu zawodników. Wyścig będzie odbywać się przy ruchu częściowo ograniczonym, wstrzymywanym przez umundurowanych policjantów na czas przejazdu czołówki, peletonu i zawodników ze stratą nie większą niż 15 minut. Przypominamy, że uczestnicy wyścigu posiadają pierwszeństwo przejazdu w miejscach nadzorowanych i kierowanych przez policjantów.

UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM

UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM
UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM
 
 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnych- wakacje 2022

Opublikowano

w

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnych- wakacje 2022
stw

To już 4. edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego pn. Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2022, który spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów.

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - dane przedstawione na mapie znajdują się w tekście poniżej.

  • Wszystkie wypadki [12]
  • Ostatnia doba [4]
  • Od początku wakacji [8]
  • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [N/A]

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana jest mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu (tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia) z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Kolejny raz, w promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, włączyła się  firma Screen Network S.A., która na ponad 20 tys. ekranach rozmieszczonych w 553 miastach, m.in.: przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i  centrach handlowych, wyświetlać będzie mapę z aktualnymi danymi.

 


 

ŹRÓDŁO: BRD, KGP, Małopolska Policja

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane