Connect with us

Gmina Dobczyce

“Nasze miasto – nasze decyzje”, czyli o sporze w Dobczycach mówi burmistrz Tomasz Suś

Opublikowano

w

Dobczyce: Dlaczego ludzie w Dobczycach protestują? Dlaczego teren pod zaporą budzi tyle emocji? Dlaczego odstąpiono od dalszych starań o dofinansowanie na park? Jakie korzyści mieliby mieszkańcy z ewentualnej elektrowni fotowoltaicznej? Szukając odpowiedzi na powyższe pytania zapukaliśmy do Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce i w tym temacie przeprowadziliśmy rozmowę z burmistrzem Tomaszem Susiem.

W ostatnich dniach głośno zrobiło się wokół tematu związanego z zagospodarowaniem działek położonych bezpośrednio pod zaporą w Dobczycach. Charstek bo tak zwyczajowo przyjęło się nazywać ów teren to blisko 20 ha nieużytków należących do gminy Dobczyce. Pomysłów na zagospodarowanie owej przestrzeni było przez lata wiele: rekreacja, turystyka, lekki przemysł co jednak ważne zawsze na planach się kończyło.

Nie wybiegając jednak daleko w przeszłość, ostatnim pomysłem na zagospodarowanie było stworzenie w tym miejscu parku sensorycznego wraz z ogrodem doświadczeń. Większość mieszkańców opowiedziała się podczas konsultacji społecznych za rekreacją w tym miejscu. Starano się nawet pozyskać środki finansowe jednakże bezskutecznie. Urząd Marszałkowski nie przyznał gminie dofinansowania na wspomniany cel. 

Nastał marzec 2021 roku i do mieszkańców gminy dotarła informacja, że we wspomnianym miejscu może pojawić się elektrownia fotowoltaiczna  o mocy 12,2 MW. Terenem zainteresował się bowiem inwestor Spółka Skarbu Państwa PKN Orlen na którego rzecz gmina wydała decyzje środowiskową. Tym samym część mieszkańców zgłasza swoje niezadowolenie z powyższego stanu rzeczy. Wczoraj tj. 16.03.2021 odbył się pierwszy spontaniczny protest a na najbliższą niedzielę 21.03.2021 zaplanowano kolejny pod nazwą; “nasze miasto – nasze decyzje.”


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane