fbpx
Connect with us

Kultura

6. edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem zbliża się wielkimi krokami – konferencja prasowa

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

Myślenice: Nie graj na zwłokę, graj w folklor! Przekrocz z nami swoje granice i udaj się w kulturową podróż życia 8 lipca ruszają w Małopolsce szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Tradycyjnie do Myślenic, a także do innych małopolskich miejscowości, przyjadą zagraniczne zespoły pieśni i tańca z najdalszych zakątków świata. Przez dziesięć dni artyści prezentować będą własną kulturę ludową poznając jednocześnie małopolskie zwyczaje i tradycje.

Organizatorzy 6 edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem zaprosili do udziału w konferencji prasowej zapowiadającej program Festiwalu. Konferencja odbyła się 11 czerwca 2019 roku o godz. 9.45 na skwerze przy Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W konferencji udział wzięli Anna Pieczarka – członek zarządu Województwa Małopolskiego, Jarosław Szlachetka – burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Piotr Szewczyk – dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem oraz radni Sejmiku Małopolskiego: Robert Bylica i Stanisław Bisztyga.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego oraz gminy Myślenice. Od samego początku organizuje go Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wraz z wolontariuszami z całego regionu.

Ideą Festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych częściach świata. Kluczowe jest jednak prezentowanie własnych elementów tradycji małopolskiej poprzez udział artystów amatorów i profesjonalistów, rzemieślników i twórców rękodzieła, którzy przekazują uczestnikom Festiwalu żywy obraz polskiej kultury i tradycji. Program wydarzenia zakłada realizację przedsięwzięć, które kompleksowo integrują zarówno nadawców, jak i twórców różnych treści kultury. W programie Festiwalu uwagę zwraca umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością oraz szczególne akcentowanie niematerialnego dziedzictwa kultury, którego zachowanie, praktykowanie i promocja są kluczowym elementem konwencji UNESCO z 2003 roku.

W międzynarodowym środowisku artystów, polska kultura i tradycja są elementami integrującymi przedstawicieli różnych regionów świata. Odwoływanie się do bardzo tradycyjnych form folkloru, a jednocześnie eksponowanie twórczych przeobrażeń muzyki źródeł, tańca czy rzemiosła ludowego sprawia, że tradycja ożywa na nowo inspirując międzypokoleniowo widzów i uczestników Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do środy 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i oczywiście Polski. Główna scena koncertowa zostanie ustawiona na historycznym Rynku w Myślenicach. W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rękodzieła dla dzieci i dorosłych, warsztatach tanecznych, koncertach muzyki etnicznej, pokazach kinowych, wystawach i spotkaniach autorskich. Dla miłośników kulinariów przewidziano w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach happening, podczas którego serwowane będą regionalne przekąski typowe dla kuchni krajów goszczących w tym roku na Festiwalu. Dla tych, którzy chcieliby doświadczyć bezpośrednio twórczości zagranicznych zespołów pieśni i tańca przewidziano EtNO korowód, który przejdzie m.in. ulicami Myślenic i Krakowa. Na tym jednak nie koniec. Na scenie w Myślenicach wystąpią prawdziwe muzyczne gwiazdy, które czerpią inspirację z muzyki źródeł. Podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego będzie można usłyszeć DJ Jakuba Kozaka, dzień później zagra Psio Crew, a w niedziele do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.


Informacje o Festiwalu:

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019 pod honorowym patronatem Prezydenta RP 8-17 lipca, Myślenice, Kraków, Pcim, Tarnowiec.

Organizatorzy: Gmina Myślenice, Województwo Małopolskie Współorganizatorzy: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Myślenickie Towarzystwo Kultury, Małopolska Szkoła Gościnności
Budżet: Województwo Małopolskie: (198 000 zł pomoc finansowa dla gminy + 120 000 zł na zakwaterowanie w internacie + 75 000 zł na łóżka) RAZEM: 393 000 zł; Gmina Myślenice: (100 000 zł środki własne, 43 000 zł myślenickie Towarzystwo Kultury, 55 000 MOKiS) RAZEM: 198 000 zł. W sumie tegoroczna edycja Festiwalu kosztować będzie: 591 000 zł.

LICZBY: W sumie przez 6 lat województwo małopolskie udzieliło wsparcia Festiwalowi na kwotę: 1 908 000 zł (prawie dwa miliony złotych), zaś gmina Myślenice: 700 000 zł. 
Włącznie z tegoroczną edycję Myślenice i Małopolskę odwiedziło w sumie: 1 800 artystów z 45 krajów świata (Bułgaria, Czechy, Gruzja, Meksyk, Chińskie Tajpej, Kolumbia, Turcja, Ukraina, Cypr, Czarnogóra, Chorwacja, Indonezja, Irlandia, Pakistan, Osetia Północna, Serbia, Brazylia Chile, Kostaryka, Słowacja, Francja, Węgry, Macedonia, Armenia, Algieria,  Peru, Indie, Paragwaj, Kenia, RPA, USA, Gwatemala, Senegal, Wietnam, Syria, Austria, Wielka Brytania, Rosja, Korea Południowa, Nepal, Nowa Zelandia, Portoryko, Botswana i oczywiście Polska). 
W tym roku przyjedzie do nas: zespoły z: Korei Południowej, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Chińskiego Tajpej, Rumuni, Serbii i Polski. Czekamy na potwierdzenie z Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki) w sprawie udzielenia wiz dla artystów z Botswany.W sumie 300 artystów. więcej o zespołach:  http://festival.myslenice.pl/category/zespoly/goście specjalni: Dj Kuba Kozak (Myślenicki Bal Tropikalny), Psio Crew, (czyta się Psio Krew), Bum Bum ORKeSTAR więcej o gościach specjalnych:  http://festival.myslenice.pl/goscie-specjalni-2019/

Wydarzenie od samego początku obsługują wolontariusze. Każdego roku jest to 60 osób. W tym roku mieliśmy ponad 90 zgłoszeń z całej małopolski. Przez 6 lat przy festiwalu pracowało w sumie 360 wolontariuszy i współpracowników. 
Zagraniczne zespoły koncertowały w 16 małopolskich miejscowościach (Myślenicach, Miechowie, Wygiełzowie, Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Wolbromiu, Wadowicach, Andrychowie, Jordanowie, Żmiącej Nowym Targu, Wiśniowej, Zawoi, Tarnowie i Krakowie). 

Tegoroczna edycja Festiwalu obfitować będzie w atrakcyjne wydarzenie. Oficjalnie odbędzie się 49 różnych wydarzeń od warsztatów rękodzieła, przez warsztaty taneczne, aż do koncertów, spotkań i animacji. Przez 10 dni małopolska – Myślenice będą stolicą światowego folkloru.
Nowością na tym festiwalu będzie Myślenicki Bal Tropikalny w piątek 12 lipca na Rynku w Myślenicach. Zagra Dj Kuba Kozak Tropikalne basy i hałasy z puszczy Amazońskiej przeplatają się w jego setach z wysokimi, głośnymi brzmieniami bałkańskich trąbek, melodiami arabskimi z zachodniej Sahary i Syrii, szalonymi indyjskimi śpiewami i białymi głosami z Ukrainy.  Globalna Folkoteka podbita głębokim basem. Nie da się przy niej siedzieć spokojnie.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest prezentowanie zagranicznym artystom polskiej i małopolskiej kultury. W Międzynarodowym środowisku artystów, polska kultura i tradycja są elementami integrującymi przedstawicieli różnych regionów świata. Odwoływanie się do bardzo tradycyjnych form folkloru, a jednocześnie eksponowanie twórczych przeobrażeń muzyki źródeł, tańca czy rzemiosła ludowego sprawia,  że tradycja ożywa na nowo inspirując międzypokoleniowo widzów i uczestników Małopolskich Spotkań z Folklorem.
Każdy z zagranicznych artystów po udziale w naszym Festiwalu zostaje ambasadorem małopolskiej gościnności – zabierając w sercu swoje przeżycia i doświadczenia z Polski. My na tym festiwalu pokazujemy autentyczny obraz naszego regionu, gdzie umiejętnie czerpie się z tradycji, ale jednocześnie angażuje innowacyjne rozwiązania technologiczne. 

Siłom tego festiwalu są ludzie, w których ręce oddaje się kształt tego wydarzenie. To wolontariusze i organizatorzy odpowiadają za każdy element działania od zakwaterowania, przez program, aż do towarzyszenia grupom w poznawaniu małopolski. 

Istotnym elementem w programie jest czas na poznawanie miejsc pamięci związanych z ofiarami holokaustu, bohaterskich czynów polaków, św. Janem Pawłem II, ale także atrakcyjnych turystycznie, jak: Wieliczka, Kraków czy Zakopane.

Wydarzenie jest wpisane na międzynarodową listę Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń  Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

informacje: Piotr Szewczyk – dyrektor Festiwalu

zdjęcia: Biuro Prasowe UMWM

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Lipiec 2020
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« Cze   Sie »

youtube

Najczęściej czytane