Connect with us

Gmina Myślenice

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi

Opublikowano

w

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi
Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi
Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi

Odzyskanie przez Polskę Niepodległości 11.11.1918 roku upamiętniane jest na ziemi myślenickiej na wiele sposobów. Tradycją kultywowaną od wielu lat przez członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Klub Motosport Myślenice oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego jest realizowany 11 listopada  Rajd Patriotyczny Szlakiem Pamięci.

Trasa wiedzie z Rynku w Myślenicach poprzez  cmentarze wojenne w Wiśniowej i Drogini pod Kopiec Piłsudskiego w Osieczanach. Przystankami na trasie związane są z walkami o niepodległość. W tym roku dodatkowym przystankiem było Rondo braci Ralskich przy którym odsłonięto obelisk upamiętniający bohaterów myślenickiej ziemi. Pamięć wszystkim którzy walczyli o naszą wolność oddano poprzez złożenie wieńcy i zapalenie zniczy.  Rajd Pamięci odbywa się z intencją by PAMIĘTAĆ dlatego jego integralną częścią jest prelekcja historyczna, którą przygotowali i przedstawili na cmentarzach w Wiśniowej i Drogini: Marek Stoszek i Andrzej Boryczko.

1. Rynek godz.11:11 start rajdu

Kilkanaście zabytkowych samochodów wraz z pasjonatami motoryzacji w piękną słoneczną pogodę na myślenicki Rynku. Połączyli przyjemne z pożytecznym, ku uciesze mieszkańców którzy mogli w jednym miejscu podziwiać te piękne maszyny i wyruszyć w historyczną podróż.

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi

2. Rondo braci Ralskich

odsłonięto obelisk pamięci zasłużonych dla ziemi myślenickiej braci: Edwarda, Eugeniusza i Stefana Ralskich. Obelisk z trzema tablicami znajduje się na rondzie ich imienia, przy skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i Cegielskiego. Wieniec pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz burmistrz Jarosław Szlachetka i jego zastępca Mateusz Suder, uczestnicy rajdu wraz z członkami rodziny Ralskich.

Postacie bohaterów przedstawił dyrektor Muzeum Niepodległości Łukasz Malinowski. Swoich wujków wspomniał również Kazimierz Jawor.

Prof. Edward Ralski (1901-1940) był wykładowcą Wydziału Rolniczego UJ, żołnierzem walk o niepodległość Polski w latach 1918-1921, oficerem rezerwy wojska polskiego, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r. Aresztowany przez Sowietów, uwięziony w obozie w Starobielsku, wiosną 1940 r., został zamordowany w Charkowie.

Prof. Eugeniusz Ralski (1910-1981) był wykładowcą Wydziału Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej w Krakowie, żołnierz AK, organizator tajnego nauczania, członek struktur delegatury sił zbrojnych oraz zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień komunistycznego aparatu represji w latach 1946-1956.

Stefan Ralski (1913 – 1984) – nauczyciel, magister germanistyki. Od początku wojny zaangażował się i aktywnie działał w strukturach konspiracyjnych ZWZ/AK, w których pełnił wysokie funkcje. Był m.in. szefem wywiadu w okręgu myślenickim. Po wojnie w dalszym ciągu walczył o wolność ojczyzny działając w siatce wywiadowczej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Organizator i dowódca doskonale działającej siatki WiN. Skazany na wieloletnie więzienie. Prześladowany przez władze komunistyczne, do końca pozostał wierny swoim ideałom.

3. Wiśniowa cmentarz wojenny

Niewielki cmentarz wojenny nr 374 znajduje się w Wiśniowej przy drodze w kierunku Kasiny Wielkiej – został zbudowany za XIX wieczną murową kapliczką, obecnie kapliczka znajduję się poniżej poziomu drogi, po jej obu stronach znajdują się drewniane bramki wejściowe na cmentarz. Na cmentarzu kilka tablic nagrobnych uwieńczonych krzyżami z datą 1914.

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi

4. Droginia cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny usytuowany jest w lesie, u podnóża wzgórza Tuleja. W 1914 roku Austriacy rozpoczęli budowę cmentarza. Budowa nekropolii spowodowana była koniecznością wykonywania pochówków żołnierzy, którzy zginęli podczas walk, prowadzonych w tym czasie na okolicznych terenach.

Nieznana jest dokładna liczba osób pochowanych na terenie nekropolii w Drogini. Szacuje się, że na cmentarzu spoczywa ok. 190 wojskowych różnych armii. Na cmentarzu pochowano żołnierzy polskich, austriackich, rosyjskich i niemieckich. Co ważne, Austriacy przy budowie cmentarza przykładali jednakową wagę do staranności wykonania poszczególnych grobów – bez względu na narodowość zmarłego.

Cmentarz wojenny w Drogini otoczony jest grubym murem z kamienia łupanego, krytym betonowym daszkiem. Wejście na teren cmentarza prowadzi przez dwuskrzydłową żelazną furtkę, zawieszoną na kamiennych słupkach.

W murze, znajdującym się naprzeciwko wejścia, znajduje się ściana inskrypcyjna, zwieńczona kamiennym krzyżem. Na ścianie znajduje się tablica inskrypcyjna, na której widnieją napisy w języku niemieckim.

Mogiły, znajdujące się na terenie cmentarza wojennego w Drogini ułożone są rzędami, a otoczone betonowymi ławami. Na mogiłach zamontowano betonowe stele o różnych kształtach, zwieńczone żeliwnymi krzyżami. W związku z tym, że na terenie nekropolii pochowano wojskowych różnych armii, występują tu krzyże maltańskie typu austriackiego, krzyże niemieckie oraz krzyże lotaryńskie – prawosławne.

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi

5. Osieczany Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w 1938 roku z inicjatywy młodzieży, która postanowiła usypać go na cześć Józefa Piłsudskiego. Aktualnie na jego szczycie znajduje się tablica pamiątkowa z wyrytym napisem „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – młodzież z Osieczan”, maszt do wywieszania flagi.  W święta takie jak to kopiec udekorowany jest kwiatami, a delegacje instytucji i organizacji oraz okoliczni mieszkańcy przyjeżdżają tu by złożyć wiązanki i wieńce.

Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi Niepodległościowy Rajd Pamięci czyli zabytkowymi samochodami po myślenickiej ziemi

 

Rajd zakończył się około godziny 13:30 pod kopcem.

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Młodzież przed budynkiem bursy gimnazjalnej poczatek XX wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Młodzież przed budynkiem bursy gimnazjalnej poczatek XX wieku
Perły Myślenic. Młodzież przed budynkiem bursy gimnazjalnej poczatek XX wieku
Perły Myślenic. Młodzież przed budynkiem bursy gimnazjalnej poczatek XX wieku

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Zapraszamy w podróż w czasie,  początek XX wieku. Młodzież szkolna podczas przerwy międzylekcyjnej przed budynkiem bursy gimnazjalnej w Myślenicach przy ul. Jagiellońskiej. W dali widoczny budynek Sądu.

Perły Myślenic. Młodzież przed budynkiem bursy gimnazjalnej poczatek XX wieku

Jak czytamy na portalu Małopolska Szlaki PTTK na temat budynku Sądu: – Okazały, piętrowy budynek w stylu neogotyckim został wystawiony przez firmę budowlaną Jana Hołuja w 1911 r. Jego projekt przypisywany jest znanemu lwowskiemu architektowi, Janowi Sas-Zubrzyckiemu. Godna upamiętnienia jest również postać budowniczego gmachu, który w 1921 r. zbudował jaz na Rabie i stworzył w południowej części miasta małe centrum przemysłowe z młynem, tartakiem i elektrownią. 

Zdjęcie nieznanego autora z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

blachut jozefJózef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

Perły Myślenic 104/04/2022

Kontynuuj czytanie

Akcje charytatywne

Kurier Myślenicki odcinek 203

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki odcinek 203
Kurier Myślenicki odcinek 203
Kurier Myślenicki odcinek 203

Kolejny odcinek Kuriera Myślenickiego, w którym przybliżamy historię zegara z ratuszowej wieży w Myślenicach, liczącego 122 lata.

Słów kilka o półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerpalatte oraz partnerskich projektach Urzędu Miasta i Gminy Myślenice pn. „Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać” oraz „Mądre leczenie to szybki powrót do zdrowia” realizowanych w Dziennym Domu Senior +.

Ponadto w Kurierze na sportowo, piłkarski Turniej Pesmenpol Orzeł CUP oraz zapowiedź Memoriału Charytatywnego im. Stacha Cichonia. W temacie zdrowia informacja o punkcie wymazowy drive-thru działającym na Placu Targowym oraz zaproszenie do strażackiej akcji krwiodawstwa „Oddaj kroplę, podaruj życie.” W tym kurierze również oświadczenie burmistrza uchwały w sprawie przyjęcia budżetu gminy na 2022 rok.

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Myślenice – ferie w szkołach!? Czyli półkolonie w gminnych podstawówkach

Opublikowano

w

Myślenice – ferie w szkołach!? Czyli półkolonie w gminnych podstawówkach
Myślenice – ferie w szkołach!? Czyli półkolonie w gminnych podstawówkach
Myślenice – ferie w szkołach!? Czyli półkolonie w gminnych podstawówkach

Ferie w szkołach? Tak a to za sprawą zorganizowanych w Szkołach Podstawowych nr 1 i 2 w Myślenicach oraz Jaworniku, zimowych półkolonii.

To nowa forma spędzania czasu wolnego podczas ferii, która przez dyrekcję i nauczycieli podstawówek przygotowana była znakomicie, z dbałością o to by ferie dla dzieci były atrakcyjne. Finansowo organizację półkolonii w szkołach wsparło Miasto i Gmina Myślenice.

I tak w Szkole Podstawowej nr 2 w Myślenicach na przygotowaną dla klas I-III półkolonijną ofertę odpowiedziało blisko 40 uczniów. Dzieci w trzech grupach, znakomicie się bawiły, korzystając z różnorodnych zajęć. Były zabawy sportowe, ruchowe, plastyczne, były spacery i śnieżne atrakcje a także angielski na wesoło. Było wyjście do kina na film oraz kreatywne zajęcia z robotyki i konstrukcji lego.

Półkolonie odbywały się w godzinach od 8:00 do 13:00 i były bezpłatne.

informacje i zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

styczeń 2022
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« gru   lut »

youtube

Najczęściej czytane