Connect with us

Historia

„Niepowtarzalny Bajkowy Przyjaciel”, Emilia Bylica. 100 Bajek na …

Opublikowano

w

bajka Emilia Bylica zdjęcie
stw

Bajka z cyklu 100 Bajek na 100.lecie urodzin św. Jana Pawła II. Wasze bajki!

Jak uczcić setne urodziny Kogoś kto miał wpływ na wiele pokoleń Polek i Polaków? Już wiemy, że na różne sposoby. Nasza redakcja wraz z Pasieką -zajęcia dla dzieci zaprosiły do konkursu z św. Janem Pawłem w centrum. Tym samym z wielką przyjemnością publikujemy zwycięskie prace przesłane przez mieszkańców ziemi myślenickiej na konkurs pn. „100 Bajek na 100. lecie urodzin św. Jana Pawła II.”

Kilka filmów i kilkanaście prac w formie papierowej na przestrzeni maja i czerwca br. publikować będziemy na łamach naszej telewizji Myślenice iTV. Dziś dwie bajki przybliżające nauczanie wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Poniżej prezentujemy bajka autorstwa Emilii Bylicy.


Niepowtarzalny Bajkowy Przyjaciel, autorka Emilia Bylica

Dawno, dawno, a może wcale nie tak dawno, bo raptem 100 lat temu w niewielkiej miejscowości na południu Polski przyszedł na świat mały Karolek. Wraz z rodzicami mieszkał w skromnej kamienicy, a przyjaciele nazywali go Lolkiem. Mając zaledwie 9 lat stracił mamę, a w wieku 21 lat zmarł mu ojciec. Karol był bardzo zdolny i wysportowany. Regularnie grał w piłkę nożną, jeździł na nartach i chodził po górach. Studiował w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, później wstąpił do Seminarium i otrzymał święcenia kapłańskie. W międzyczasie wybuchła wojna i pokrzyżowała mu plany zmuszając do pracy fizycznej. Jego kapłańska ścieżka prowadziła Go przez życie w jednym kierunku, aż w rezultacie dotarł do Rzymu i zasiadł na Stolicy Piotrowej. 

Jan Paweł II, bo takie imię przyjął nasz mały Karolek był pierwszym Słowianinem  i oczywiście pierwszym Polakiem Papieżem. O mały włos nie zginął podczas zamachu trafiony dwoma kulami – świat się zatrzymał. Podczas swego pontyfikatu nie tylko bił rekordy, ale także łamał schematy. Na początku zrezygnował z lektyki w której do tej pory noszono papieży, a w rekreacyjnym Castel Gandolfo poprosił by wybudowano basen i odnowiono kort tenisowy. Nasz bohater był oryginalny ze względu na zamiłowanie do sportu, władał siedmioma językami, czytał bez okularów, a na ręce nosił zegarek co nie zdarzyło się żadnemu z poprzedników.

Był pierwszym papieżem, który napisał list do dzieci i wziął udział w koncercie rockowym. Papież Polak pobił też wszystkie rekordy jeśli chodzi o podróże zagraniczne. Odwiedził 129 krajów, wygłosił 2.400 przemówień, w drodze spędził 586 dni pokonując 1.650.000 km. Jan Paweł II zasłynął także tym, że wprowadził do Watykanu internet, a audiencje dla mediów przekształcił w konferencje prasowe. Był niesamowicie lubiany i ceniony. Kochał świat, ludzi, a oni kochali Jego. Odszedł do Pana w wieku 85 lat pozostawiając pustkę, tęsknotę i smutek – świat się zatrzymał. Nasz Niepowtarzalny Bajkowy Przyjaciel zmienił losy ludzi żyjących na całej ziemi, troszcząc się o nich, mówiąc do nich i pouczając choćby w kontekście swoich słów, które wypowiedział do młodzieży „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.

Mimo, iż jestem mała i nie miałam okazji Go zobaczyć, to czuję jego obecność chodząc do szkoły noszącej Jego imię, a w bajce którą opowiedziałam przedstawiłam Niepowtarzalnego Bajkowego Przyjaciela, który jest mi bardzo bliski.

„Niepowtarzalny Bajkowy Przyjaciel”, Emilia Bylica. 100 Bajek na …

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów od 19 do 22 sierpnia

Opublikowano

w

Obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów od  19 do 22 sierpnia
stw

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza na obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów. W tym roku przygotowano szereg wydarzeń w dniach od 19 do 22 sierpnia br., na które zapraszamy.

Szczegóły na plakacie: 

Obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów od  19 do 22 sierpnia

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia
stw

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Panorama północno-zachodniej pierzei Rynku myślenickiego z początku XX wieku na pocztówce wysłanej z Myślenic do młynarza Józefa Dworaka mieszkającego w Bohemii.

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia

 

Numerem 1 oznaczono ówczesny punkt pojenia koni i studnię „Tereska” na której zamontowana była wówczas lampa gazowa oświetlająca nocą to właśnie miejsce.

Numerem 2 – jeden z kilku istniejących wówczas miejskich gołębników.

Numerem 3 – figurę Świętego Floriana, która zdobi nasz myślenicki Rynek do dnia dzisiejszego, a numerem 4 – budynki mieszkalno – gospodarcze na podwórka których można było wjechać szeroką bramą wjazdową.

Wszystkie widoczne budynki mieszkalne uległy spaleniu podczas pożaru w roku 1926.

W tle kościół parafii Narodzenia NMP z wysoką wieżą wybudowaną „Zbawicielowi świata na przełomie wieków” i kaplicą Matki Bożej Myślenickiej.

Numerem 5 oznaczono ówczesną drogę z Myślenic w kierunku Zakopanego. Wśród widocznych budowli swoją architekturą wyróżnia się budynek szkolny, widoczny po prawej stronie, powstały w latach 1873 – 1877. W czasie wojen zajmowany był przez wojska nieprzyjaciół, więc nauka w nim odbywała się nieregularnie. Od 1909 roku szkoła męska nosiła imię Juliusza Słowackiego, a żeńska – Królowej Jadwigi.

Przygotowując opis do tej fotografii, wertując kartki książki „Pamiętniki urzędników galicyjskich” Wydawnictwa Literackiego – Kraków 1978 r., natknąłem się na bardzo ciekawy zapis o Myślenicach. Benedykt Gregorowicz wędrując we wrześniu 1854 roku wynajętą dorożką z Żywca do Lwowa tak wspomina nocleg w Myślenicach – zapis w oryginale brzmi następująco:

„… zajechaliśmy na nocleg do zajezdnego domu w Myślenicach w Rynku, na rogu przy cesarskim gościńcu.

Otrzymaliśmy piękny, duży pokój na dole, którego okna wychodziły na Rynek, gdzie już po 8 godzinie zupełna panowała cisza i gdzieniegdzie tylko światełko z okien migało. Po wieczerzy, którą dość smacznie sporządzono, uśpiwszy dzieci, udaliśmy się także na spoczynek, a ponieważ nigdy nie mogę rychło zasnąć, nie zgasiłem świecy i zacząłem czytać, mając jakąś książkę przy sobie. Leżąc naprzeciw okna, uważałem, że ktoś koło niego się chodzi i do nas zagląda.

Wstałem więc i otworzywszy okienki zapytałem człowieka pod oknem stojącego, czego by chciał. Zapytany odpowiada mi z zupełną spokojnością: – Ej, pseprasam wielmożnego pana, bo jo to nocnym stróżem, a ze mi dziwno było, dlaczego się tu tak długo świeci, to musiałem się przekonać, teroz widzę, że państwo zajechali na nocleg, to jesce pseprosom i dobranoc państwu życę. Pomyślałem sobie: „ostrożność chwalebna” – ale zaraz nasunęła mi się smutna uwaga, iż bardzo mało i rzadko muszą tu przyjeżdżać nocować, kiedy bacznemu stróżowi nocnemu jako osobliwość wpadła w oczy, iż w izbie gościnnej po 9 godzinie wieczorem jeszcze się świeci. Cóż to za zmiana !

Myślenice niegdyś miasto obwodowe, a po przeniesieniu urzędu obwodowego do Wadowic i poprowadzeniu głównego traktu pocztowego przez Podgórze i Mogilany, zeszło to miasteczko do mieściny jakby od świata zapomnianej, gdzie we wrześniu po 8 godzinie wieczorem żywej duszy na Rynku nie zobaczy prócz stróża nocnego służbę pełniącego, a i ten po 10 godzinie zapewne już chrapie snem sprawiedliwego, przekonawszy się o bezpiecznej swej rzeszy”.

 

Pocztówka z archiwum kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.
 

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

 

Perły Myślenic 131/31/2022

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Rynek początek XX wieku – panorama południowo-wschodniej pierzei

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Rynek początek XX wieku – panorama południowo-wschodniej pierzei
stw

 

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta.

Panorama południowo-wschodniej pierzei Rynku myślenickiego z początku XX wieku na pocztówce wysłanej z Myślenic do młynarza Józefa Dworaka mieszkającego w Bohemii.

Perły Myślenic. Rynek początek XX wieku – panorama południowo-wschodniej pierzei
 
 
 
Rynek w Myślenicach na ręcznie koloryzowanej pocztówce wysłanej z Myślenic do Zakopanego w dniu 7 czerwca 1906 roku. Fakt ten potwierdzony jest widocznym stemplem pocztowym pochodzącym z jej rewersu.
 
Budowle oznaczone numerem 1 i 2 to miejskie gołębniki przy których umiejscowione były również punkty pojenia koni przybywających wraz handlującymi na odbywające się w tym miejscu jarmarki i targi. W okresach przedświątecznych ówczesny myślenicki Rynek i sąsiednie ulice wypełniało od 200 do 300 zaprzęgów konnych.
 
Do punktów pojenia koni oraz do studni „Tereska” oznaczonej numerem 3, woda była doprowadzona drewnianymi rurami bezpośrednio ze źródła pod Studzienką na Stradomiu. Widoczne lampy oświetleniowe, zarówno obok gołębników jak i nad studnią „Tereska” to lampy gazowe obsługiwane przez ówczesnych nocnych stróżów zatrudnianych przez Magistrat.
 
Spostrzegawczy czytelnicy zauważą również widoczne zarysy rozwidlenia dróg: w kierunku Dobczyc (dalej do Bochni), Stróży (dalej do Nowego Targu) i Jawornika (dalej do Krakowa) przebiegających wówczas przez środek Rynku. Budynek oznaczony numerem 4 spłonął w 1945 roku.
 
 
Pocztówka z archiwum kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.
 

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

 

Perły Myślenic 130/30/2022

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane