Connect with us

Artykuł Sponsorowany

Nieuczciwy kredyt? Bezprawne odsetki? Zobacz, gdzie zgłosić się po bezpłatną pomoc!

Opublikowano

w

Nieuczciwy kredyt? Bezprawne odsetki? Zobacz, gdzie zgłosić się po bezpłatną pomoc!

Tylko w tym roku z bezpłatnego wsparcia Funduszu Sprawiedliwości skorzystało ponad 2 tysiące ofiar oszustw i lichwy! Każdy, kto padł ofiarą takiego przestępstwa może się zgłosić do punktów pomocy, finansowanych przez Fundusz Sprawiedliwości. Zatrudnieni tam specjaliści oferują wsparcie prawne, psychologiczne i materialne.

Pani Alina chciała zrobić remont mieszkania, które odziedziczyła po swoich dziadkach. Niestety, niewiele zarabiała więc nie mogła tego zrealizować z własnych środków, a żaden bank nie chciał udzielić jej kredytu ze względu na niskie dochody. Zdesperowana kobieta znalazła w Internecie ofertę firmy, która udziela pożyczek bez żadnych formalności.
Niestety – był to początek bardzo poważnych kłopotów finansowych.

Po podpisaniu umowy okazało się, że termin spłaty kredytu to nie jest jeden rok, jak myślała pani Alina, a… 1 miesiąc! Po upływie miesiąca, firma pożyczkowa naliczyła gigantyczne odsetki, mimo, że kobieta przelała ustaloną kwotę na konto. Po kolejnych kilku miesiącach zaczęły przychodzić ponaglenia z firm windykacyjnych na kwoty znacznie przekraczające wartość zaciągniętego kredytu. Wtedy pani Alina zdecydowała się poszukać pomocy. Znalazła informację o placówkach finansowanych przez Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Zgłosiła się do jednej z nich. Zatrudniony w placówce prawnik poinformował kobietę o przysługujących jej prawach, pomógł w sporządzeniu odwołania od decyzji o zadłużeniu oraz o umorzeniu odsetek.
W ten sposób Pani Alina uwolniła się od nieuczciwych kredytodawców. Otrzymała również wsparcie materialne, w postaci bonów żywnościowych i zwrot kosztów podróży do lokalnego punktu pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.

Pomoc realna i potrzebna

Takich historii jest bardzo wiele.

Tylko w tym roku z pomocy placówek Funduszu Sprawiedliwości uruchomionych w całej Polsce skorzystało ponad 2 tysiące osób dotkniętych przestępstwem oszustwa, w tym lichwy!

-Osoby pokrzywdzone przestępstwem, takim jak lichwa lub wyłudzenie, również mogą otrzymać bezpłatną i natychmiastową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości – wyjaśnia Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. – Naszym celem jest stworzenie długofalowego systemu pomocy, który będzie gwarantował sprawne wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb tych osób.

W tych specjalistycznych placówkach, pokrzywdzeni i ich rodziny mogą skorzystać z całkowicie bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz materialnej. Specjaliści tam zatrudnieni pomagają w różnych sprawach, takich jak pisanie pism i wniosków urzędowych, znalezienie bezpiecznego schronienia, uzyskanie dofinansowania do przekwalifikowania zawodowego itp. Z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości finansowany może być zakup ubrań i środków czystości.

To bezpłatne wsparcie, co warto podkreślić, jest w całości finansowane przez Fundusz Sprawiedliwości, na który składają się sami przestępcy – powiedział Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. – Fundusz rozporządza pieniędzmi, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw, czyli pochodzą one z kieszenie ludzi, którzy wyrządzili krzywdę innym. Teraz te środki służą temu, by czynić dobro, między innymi właśnie w placówkach Funduszu Sprawiedliwości.

Od 2019 roku ze wsparcia Funduszu Sprawiedliwości wsparcie otrzymało ponad 192,6 tys. osób!

Gdzie szukać pomocy?

Żeby skorzystać ze wsparcia wystarczy zgłosić się do jednego z ponad 300 punktów finansowanych przez Fundusz Sprawiedliwości. Świadczą pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom. Można przyjść osobiście, wysłać maila albo zadzwonić. Wszystkie potrzebne informacje, w tym adresy i kontakty do wszystkich placówek w całej Polsce są dostępne na interaktywnej mapie www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Działa też ogólnopolska i całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym pod nr 222 309 900, można również wysłać maila na: info@numersos.pl

 

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

PIT – rozliczenie za 2022: Jak je zrobić i do kiedy trzeba rozliczyć PIT?

Opublikowano

w

PIT – rozliczenie za 2022: Jak je zrobić i do kiedy trzeba rozliczyć PIT?

PIT do deklaracja majątkowa, zeznanie PIT, które muszą składać osoby fizyczne. Jest to bowiem spis dochodu majątkowego każdego człowieka, który takowy posiada. Jako że już niedługo nadejdzie nowy rok, najwyższy czas pomyśleć o rozliczeniu PIT-ów. Sprawdźmy zatem od kiedy można rozliczyć PIT i jak to zrobić samemu tradycyjnie lub online.

Rozliczenie PIT 2022 – od kiedy?

Zeznanie PIT za obecny rok 2022 najlepiej złożyć jeszcze w styczniu roku 2023. Bowiem im szybciej wypełnimy rozliczenie PIT online albo w formie papierowej, tym szybciej zostanie ono rozliczone i zwrócone. Jeżeli jednak chodzi o rozróżnienie na różne PIT-y, terminy, do końca których trzeba złożyć deklarację podatkową są różne, zatem sprawdźmy, w jakim miesiącu należy wypełnić poszczególne deklaracje PIT. Zacznijmy od tego, który PIT odpowiada za jakie przychody. 

PIT 28 to deklaracja przeznaczona do rozliczenia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, która jest opodatkowana ryczałtowa. Stąd nazwa PIT-28 ryczałt. 

PIT 36 to druga z najczęściej wypełnianych zeznań podatkowych, w której zaznaczamy wszystkie dochody z osobiście prowadzonej działalności gospodarczej.

PIT 37 to deklaracja składana przez niemalże każdego, kto otrzymuje dochody z pracy. Zaznaczamy na niej wszystkie przychody z tytułu wykonanej pracy, czyli podliczamy wszystkie roczne wypłaty; określamy wysokość otrzymywanej w roku podatkowym 2022 renty oraz emerytur oraz pieniędzy otrzymanych, wynikających z umowy o dzieło/ umowy zlecenia. Dochody z pracy są nam wypłacane przez płatnika, szefa pobierającego z wypłaty sumę na opłatę podatków. Jest to jedna z kluczowych różnic między PIT-em 36 a PIT-em 37, gdyż wbrew pozorom są to dwa różne zeznania podatkowe.  PIT-36 oraz PIT-37 to zdecydowanie najczęściej składane formularze PIT. Pierwszy z owych, to zeznanie o wysokości przychodu wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej oraz dochodów z prowadzenia specjalnych produkcji rolnych. PIT-37 zaś, to jak już wyżej wymieniliśmy, wykaz dochodu z pracy, wypłaty oraz renty czy też emerytury. Do Urzędu Skarbowego składamy albo deklarację PIT 36 albo deklarację zeznania PIT 37. Nie można złożyć obu formularzy PIT. PIT gov pisze, iż PIT rozliczamy w zależności od dochodów otrzymywanych w roku podatkowym 2022.

PIT – rozliczenie za 2022: Jak je zrobić i do kiedy trzeba rozliczyć PIT?

Wiemy już zatem, jakie wyróżniamy cztery główne rodzaje PIT-a. Sprawdźmy też terminy, w których musimy je rozliczyć. A więc do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2023? Urząd Skarbowy PIT podaje następujące terminy:

  • PIT-28, PIT-37, PIT-36 -na rozliczenie PIT w 2023 wymienionych deklaracji majątkowych, mamy termin do 30 kwietnia, lub maksymalnie do 2 maja 2023 roku;  
  • rozliczenie wynikające z PIT-28- termin jest taki sam jak w wyżej wymienionym przypadku, jest to więc maksymalny czas do 2 maja 2023 roku;
  • deklaracja innych PIT-ów niż te wyżej wymienione – do kiedy rozliczyć PIT 2023? termin przypada maksymalnie na koniec kwietnia 2023 roku.

Od kiedy można rozliczyć PIT 2023? Pamiętajmy iż termin złożenia PIT-a i termin wpłaty podatku może być inny, nie możemy jednak przekroczyć daty 2 maja 2023 roku. Przykładowo, możemy złożyć deklarację PIT w marcu, a zapłacić podatek dopiero w kwietniu. Warto też wiedzieć, czym jest korekta PIT. Mamy na nią aż 5 lat. Jeżeli np. zorientujemy się, iż pomyliliśmy się lub nie opisaliśmy jakiegoś przychodu. Korekta ta nie jest możliwa, jeżeli urząd już zwrócił uwagę na błąd. Musimy więc dokładnie analizować nasze PITy.

 

e-PIT 2022: PIT jak rozliczyć przez Internet?

Urząd Skarbowy PIT online daje możliwość rozliczenie się z przychodu za rok 2022, czyli złożenia deklaracji PIT przez Internet. Jeśli np. zastanawiamy się, jak rozliczyć PIT 11 przez internet, warto skorzystać z formularza dostępnego na stronie urzędu lub rozliczyć się przez aplikację podatkową. Aby to zrobić, wcześniej musimy policzyć wszystkie przychody i odliczenia wg. stawki podatkowej za miniony rok. Musimy też wiedzieć, jaki PIT jest nam potrzebny, a w tym celu potrzebujemy ostatnio wypełnionego PIT-a. PITy w 2023 roku wymagają naniesienia na nie: danych o przychodach za ubiegły rok, tj. 2022, odliczenia ulg i wszystkich prawnie przysługujących nam odliczeń, wypełnienia danych oraz dosłania załączników i obliczeń podatkowych. Gdy już to zrobimy, przykładowo wypełnimy PIT 28 online, musimy odesłać deklarację przez Internet do Urzędu Skarbowego. Jest to e urząd PIT. Jeżeli więc zastanawiamy się,  PIT  jak rozliczyć, istnieją czy warianty: stacjonarnie w urzędzie albo po pobraniu arkusza u siebie w domu (później wystarczy dostarczyć formularz z rozliczeniami), przez aplikację albo przez Internet, na stronie podanej przez Urząd Skarbowy. 

Jak długo czekać na zwrot podatku?

Według prawa, Urząd Skarbowy ma maksymalnie 90 dni od dnia złożenia wniosku – deklaracji na rozpatrzenie i zwrot podatku. W przypadku PIT-ów złożonych drogą elektroniczną, po dniu piętnastego lutego, Urząd ma tylko 45 dni na zwrot podatku. Wszystko zależy od dnia, w którym złożono deklarację lub daty wniosku o zrobienie korekty z datą zwrócenia jej do Urzędu Skarbowego miasta. Im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym szybciej odzyskamy podatki. e-PIT 2022 można wysyłać już w lutym, natomiast składać w urzędzie od stycznia 2023 roku. A więc najlepiej zrobić to zaraz po otrzymaniu rozliczenie PIT 11.

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Kierowcy z Myślenic znowu będą mogli zredukować liczbę punktów karnych

Opublikowano

w

Kierowcy z Myślenic znowu będą mogli zredukować liczbę punktów karnych

2022 r. przyniósł wiele zmian dla kierowców z Myślenic i innych miejscowości w Polsce, które dotyczą przede wszystkim wysokości mandatów i liczby punktów karnych przyznawanych za wykroczenia drogowe. Jedną z nich było zlikwidowania kursów redukujących liczbę punktów karnych, które jednak zostaną ponownie przywrócona w 2023 r. Na jakich zasadach?

Powrót kursów redukujących liczbę punktów karnych

2022 r. był prawdziwą rewolucją w przepisach regulujących karanie kierowców łamiących prawo ruchu drogowego. Ogromne podwyżki mandatów, możliwość odbierania samochodu pijanym kierowcom, większa liczba punktów karnych wraz z wydłużeniem czasu, po których ulegają skasowaniu, droższe ubezpieczenie samochodu w przypadku łamania przepisów, a także zlikwidowanie kursów mających na celu redukcję liczby punktów karnych to tylko niektóre z wprowadzonych zmian dotykających również osoby zmotoryzowane z Myślenic. Jak się jednak okazuje, z tego ostatniego rozwiązania – likwidacji kursów redukujących liczbę punktów karnych – ustawodawca się wycofał, dzięki czemu od 2023 r. znowu będzie możliwe uczęszczanie na takie przeszkolenia. Czy w identycznej formie, w jakiej odbywały się one do 2022 r.?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest przecząca – co prawda kursy redukcyjne powrócą, ale w nowym, odmienionym wydaniu. Przypomnijmy, że kierowca, który ma na koncie 24 punkty karne, nie może kierować pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które uzbierały np. 15 czy 20 punktów karnych, jest zainteresowanych ich obniżeniem. Już niedługo będą mogły to zrobić, jednak cała procedura będzie kosztować więcej i trwać dłużej w porównaniu z warunkami, na jakich prowadzone były tego rodzaju kursy do 2022 r.

Droższe i dłuższe kursy

Zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury, w 2023 r. kurs redukujący liczbę punktów karnych będzie kosztował kierowcę 500 zł, a czas jego trwania wyniesie 28 godzin. Jednego dnia będzie można odbyć 7 godzin takiego szkolenia, co oznacza, że najszybciej da się je zakończyć w ciągu 4 dni. Co najważniejsze, kierowcy z Myślenic i wszystkich innych miejscowości w Polsce, którzy mają na koncie 24 punkty karne (20 w przypadku kierowców z dwunastomiesięcznych stażem) lub więcej i odmówią wzięcia udziału w kursie, utracą uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych. De facto szkolenia będą więc obowiązkowe dla każdego, kto osiągnął maksymalny pułap punktów karnych i chce zachować prawo jazdy.

Nie da się ukryć, że sama możliwość zmniejszenia liczby punktów karnych poprzez udział w kursie powinna ucieszyć kierowców, lecz z podwyżki cen do 500 zł i wydłużenia czasu trwania do 4 dni oraz przede wszystkim z obligatoryjności nie wszyscy będą zadowoleni. Biorąc pod uwagę obowiązkowość i stawkę takich kursów, trudno nie odnieść wrażenia, że są one sposobem na dofinansowanie budżetu państwa, do którego będą wędrować pieniądze z tego tytułu.

Podobnie jest zresztą z innymi zmianami, w tym przede wszystkim z podwyżkami mandatów. Oczywiście trzeba karać kierowców jeżdżących niebezpiecznie i łamiących przepisy, jednak tak horrendalne wzrosty mandatów, z jakimi mieliśmy do czynienia 2022 r., wielu osobom wydają się uzasadnione wyłącznie z punktu widzenia interesów budżetu państwa. Potwierdzają to zresztą statystyki, zgodnie z którymi w pierwszym półroczu 2022 r. wystawiono mandaty w kwocie aż o 2 razy większej niż w tym samym okresie w 2021 r.s

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Jak zaoszczędzić na prądzie dzięki fotowoltaice?

Opublikowano

w

Jak zaoszczędzić na prądzie dzięki fotowoltaice?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że wiele osób szuka rozwiązań, dzięki którym będą mogli nieco zmniejszyć swoje rachunki. Jak zaoszczędzić na prądzie? Czy wystarczy jedynie oszczędzać prąd? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

  1. Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

  2. Komu zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej?

 

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością ze względu na szereg zalet oraz korzyści, jakie daje tego rodzaju system. Technologia ta pozyskuje energię elektryczną, wykorzystując do tego ogniwa fotowoltaiczne, które przetwarzają słoneczne promieniowa na prąd elektryczny. Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu może znacznie obniżyć cenę na rachunku za prąd. Z jakich jeszcze powodów warto zainwestować w panele fotowoltaiczne? Podpowiadamy w poniższym wpisie. 

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Interesują Cię panele fotowoltaiczne, ale zastanawiasz się, czy faktycznie są one opłacalną inwestycją? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się korzyściom, jakie daje instalacja fotowoltaiczna. Proponowane przez firmę JB Energia panele fotowoltaiczne pozwalają przede wszystkim generować własną energię. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możesz stworzyć we własnym domu prywatną, małą elektrownię. Produkowanie własnej energii elektrycznej natomiast zmniejsza ilość tej energii, którą z reguły pobiera się z publicznej sieci.

Instalacja fotowoltaiczna gwarantuje także spore oszczędności na rachunkach za prąd. W zależności od tego, na jak dużą instalację się zdecydujesz, możesz znacznie zmniejszyć cenę na rachunku. Z reguły panele dobiera się tak, aby były na tyle wydajne, dzięki czemu pobieranie prądu z sieci publicznej jest właściwie niepotrzebne. A to oznacza oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych miesięcznie!

Zalety instalacji paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne mają wiele zalet, a do najważniejszych zalicza się to, że są bezobsługowe i elastyczne. W pierwszym przypadku mamy na myśli to, że system fotowoltaiczny jest technologią bezobsługową, co oznacza, że po montażu instalacji fotowoltaicznej nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem całego mechanizmu. Elastyczność paneli fotowoltaicznych natomiast wynika z tego, że system ten można bez problemu i z łatwością rozbudowywać i tym samym dostosowywać do zmieniających się z czasem potrzeb.

Do zalet fotowoltaiki zalicza się również ochronę środowiska. Panele słoneczne są nie tylko ekologiczną, ale przede wszystkim czystą technologią, niewytwarzającą żadnych szkodliwych substancji. Inwestując w instalację fotowoltaiczną, przyczyniasz się zatem do ochrony środowiska.

Dzięki odpowiednio dobranej fotowoltaice możesz zaoszczędzić także na ogrzewaniu! Wystarczy, że wraz z panelami słonecznymi zainwestujesz także w pompę ciepła i oba systemy ze sobą połączysz. Samodzielnie wytwarzany prąd będzie w takiej sytuacji zasilać pompę ciepła i tym samym ogrzewać Twój dom. A zatem możesz liczyć nie tylko na niskie rachunki za prąd, ale i za ogrzewanie.  

Komu zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej?

Zdecydowałeś się na panele słoneczne, ale nie wiesz, komu zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej? Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie lokalnej firmy, które zajmuje się sprzedażą i instalacją paneli. Jeśli mieszkasz – na przykład – w Kętach, usługę montażu instalacji fotowoltaicznej w atrakcyjnej cenie oferuje JB Energia. Szczegóły na temat montażu znajdziesz ogólnie na stronie https://jbenergia.pl/montaz/malopolska/kety/, gdzie opublikowano także wybrane realizacje. A zatem możesz od razu sprawdzić, jak wygląda wykonywana przez tę firmę instalacja fotowoltaiczna.

Dlaczego warto zlecić montaż fotowoltaiki specjalistom? Przede wszystkim dlatego, że taka osoba ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i bez problemów dobierze klientowi taki system, by spełniał potrzeby danej nieruchomości oraz jej mieszkańców. Ponadto montażem zajmują się specjaliści, którzy także – aby zainstalować poprawnie panele – muszą mieć wiedzę.

Podobnie jak w przypadku pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznych i innych niezbędnych elementów, oszczędzanie na montażu nie ma najmniejszego sensu. Tylko prawidłowo podłączona instalacja będzie działała bez żadnych problemów. Warto więc mieć na uwadze, że tego typu koszty ponosi się jednorazowo, a wynikające z nich oszczędności będą odczuwalne przez co najmniej kilkanaście najbliższych lat. Oczywiście zarówno pompy, jak i instalacje fotowoltaiczne wymagają sporadycznych przeglądów, dzięki czemu będą działały z największą możliwą wydajnością. Fotowoltaika Kęty to sprawdzony wybór dla wszystkich osób, którym potrzebna jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny prądu, im szybciej przejdzie się na odnawialne źródła energii, tym szybciej zwrócą się panele fotowoltaiczne Kęty. Jeżeli klient od razu przy zakupie paneli zamówi montaż instalacji fotowoltaicznych pozwalających korzystać z energii słonecznej i podpięcie do sieci energetycznej, będzie mógł skorzystać z atrakcyjnej ceny.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

luty 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      
« sty   mar »

youtube

Najczęściej czytane