Connect with us

Powiat myślenicki

Niszczycielska siła wody przetoczyła się przez powiat

Opublikowano

w

Lubień woda

Święto Bożego Ciała nie należało do spokojnych. Czerwcowa, nie rozpieszczająca nas pogoda, dała się we znaki. Czwartkowym popołudniem, przez powiat myślenicki przetoczyła się niszczycielska siła wody. Zalane posesje i drogi, wzburzone rzeki i potoki, uszkodzone mienia- to tylko część skutków nawałnicy. Z informacji nadesłanych do naszej redakcji wynika, że mogła być to tak zwana powódź błyskawiczna .

Powódź błyskawiczna to  rodzaj powodzi związanej z szybkim zalaniem nisko położonych obszarów, rzek i strumieni przez zwiększone opady deszczu spowodowane zazwyczaj przez burzę lub przez kilka burz. Powódź błyskawiczna ma miejsce, gdy ziemia zostaje nasycona wodą, która zgromadziła się tak szybko, że nie może być wchłonięta. Woda zbiera się i szybko spływa dalej w dół stoku nagle wzbierającą falą.

Powódź błyskawiczna najczęściej pojawia się na normalnie suchych obszarach, ponad którymi przeszły burze z opadem atmosferycznym, może się pojawić gdziekolwiek w dół od miejsca opadu – nawet dziesiątki kilometrów od niego. Może mieć miejsce nawet kilka minut po opadzie.

Ze wstępnej oceny sytuacji, wynika , że jedne z największych zniszczeń w powiecie myślenickim poniósł Tenczyn w gminie Lubień. Tam, uszkodzona została między innymi część stadionu piłkarskiego, a wezbrana fala porywała wszystko co miała na swojej drodze, nawet most na rzece.

W związku ze skutkami ulewnego deszczu, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odnotowali ponad 30 zgłoszeń, głównie z gminy Lubień, ale również z gminy Pcim czy gminy Myślenice.

Ajchler Roman

11 czerwca od godziny 16.24 rozdzwoniły się telefony alarmowe w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Myślenicach. Burza z gwałtownym opadem deszczu spowodowała zniszczenia infrastruktury, zalanie posesji w głównej mierze w miejscowości Teczyn na terenie gminy Lubień. Opady przemieszczały się w kierunku miejscowości Pcim, Stróża i Myślenice gdzie również odnotowano uszkodzenia i zalania budynków. Droga ekspresowa S7 na odcinku Myślenice – Lubień w kilku miejscach została zalana do wysokości ok. 10 cm. co powodowało utrudnienia w ruchu pojazdów. Usuwanie i zabezpieczanie powstałych uszkodzeń w związku z gwałtownym opadem deszczu trwało do godzin nocnych. Na chwile obecną odnotowano 36 interwencji straży pożarnych OSP i PSP– mówi bryg. Roman Ajchler, oficer prasowy KP PSP Myślenice

Przebieg, tego co się wczoraj działo w Tenczynie, nagrała jedna z mieszkanek tej miejscowości, Pani Agnieszka Szczepaniec.

Oberwanie chmury Tenczyn rola Rapaczowa 11.06.2020

Opublikowany przez Agnieszkę Szczepaniec Czwartek, 11 czerwca 2020

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Sierpień 2021
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« Lip   wrz. »

youtube

Najczęściej czytane