Connect with us

Polityka

Nowe rozdanie w Radzie Powiatu Myślenickiego

Avatar

Opublikowano

w

Nieoczekiwanie nerwowy i polityczny przebieg miała XVI, ostatnia przed świętami Bożego Narodzenia, sesja Rady Powiatu Myślenickiego. W pierwotnie przedstawionym porządku obrad, najważniejszymi sprawami miały być uchwały okołobudżetowe oraz te związane z ochroną zdrowia. Wszystko zmieniło się, gdy w trakcie obrad, radna Zofia Góralik (Forum Ziemi Myślenickiej), złożyła wniosek, podpisany przez większość radnych, w sprawie odwołania Jana Marka Lenczowskiego (PiS) z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu oraz jednej z dwojga wiceprzewodniczących, Anny Rapacz (PiS). Wniosek, głosami 13 radnych (na 24 głosujących), wszedł do porządku obrad, najpierw jednak zajęto się tym, co znajdowało się we wcześniej przedstawionym planie pracy na czwartek.

WP_20151217_003

Głosowanie nad odwołaniem obojga członków prezydium poprzedziła długa i żywiołowa dyskusja. Przedstawiciele obu stron prześcigali się udowadnianiu, że mają rację, choć nie za dużo to dawało. Po zamknięciu dyskusji przez przewodniczącego, przystąpiono do głosowania, przeprowadzonego, zgodnie ze statutem, w sposób tajny. Za odwołaniem Jana Marka Lenczowskiego z funkcji przewodniczącego głosowało 12 radnych, przeciw było 11, jeden głos był nieważny. Anna Rapacz uzyskała, co prawda poparcie Rady (jedynie 2 na 24 głosujących było za jej odwołaniem), jednak solidaryzując się ze swoim klubowym kolegą, a także zachowując honor, złożyła ona rezygnację z zajmowanego stanowiska.

W tej sytuacji radni stanęli przed koniecznością powołania nowych: przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Myślenickiego. Kandydatem na to pierwsze stanowisko został Tadeusz Żaba, a na jego zastępcę (drugim pozostał Andrzej Pułka), Mieczysław Kęsek. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli jednak udziału w głosowaniu, zatem nad tym kandydaturami procedowało jedynie 14 radnych. Jak można się było spodziewać, obaj kandydaci uzyskali wymaganą liczbę głosów i zostali powołani w skład prezydium Rady. Od 17 grudnia zatem, przedstawia się on następująco: Tadeusz Żaba (przewodniczący Rady Powiatu Myślenickiego, Forum Ziemi Myślenickiej) oraz Mieczysław Kęsek i Andrzej Pułka (dwóch wiceprzewodniczących, obaj Solidarna Polska).

prezydium Rady 17.12.2015

Tekst: Bartosz Cwynar

Foto: Bartosz Cwynar (1), Arch. Starostwa Powiatowego w Myślenicach (2)

Wydarzenia

Wrzesień 2019
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
« Sie   Paź »

Facebook

Najczęściej czytane