Connect with us

Gmina Myślenice

Nowe stawki opłat za odpady w Gminie Myślenice

Opublikowano

w

śmieci
Nowe stawki opłat za odpady w Gminie Myślenice
Nowe stawki opłat za odpady w Gminie Myślenice

Od 1 stycznia 2023 wejdą w życie nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy, którzy kompostują bioodpady w przydomowych kompostownikach, będą mogli liczyć na ulgę w wysokości 1,00 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość.

Decyzję o przyjęciu nowych stawek podjęła Rada Miejska na nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 7 grudnia. Opłata za wywóz odpadów wyniesie 21 złotych od osoby w przypadku, gdy odpady komunalne są zbierane w sposób selektywny, co oznacza wzrost o 3,10 zł. Ulga za kompostowanie bioodpadów będzie od stycznia wynosić 1,00 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość, co będzie bardziej korzystne dla mieszkańców. Poprzednio ulga ta wynosiła 2,00 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego. Z kolei właściciele nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe oraz innych nieruchomości wykorzystywanych sezonowo, od nowego roku zapłacą ryczałt w kwocie 190,00 zł za rok od domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Oznacza to wzrost o 30,00 zł.

– Po raz kolejny w tej kadencji stanęliśmy przed trudną, lecz konieczną decyzją. Od 1 stycznia 2023 roku, stawka za śmieci musi wzrosnąć, aby Gmina Myślenice miała pieniądze na opłacenie usług firmy, która odbiera odpady od mieszkańców przy założeniu, że poziom tych usług pozostaje niezmieniony. W przyszłym roku na odbiór odpadów musimy zabezpieczyć kwotę 9 670 000 zł. W tym roku kosztowało nas to 8 500 000 zł. Wzrost wyniesie 1 170 000 zł co stanowi 13 % kwoty. Znacznie więcej musimy także zapłacić za zakup worków na śmieci dla mieszkańców – to wzrost o 176 345,10 zł., czyli o 37% więcej w stosunku do bieżącego roku. To niestety skutek ogólnego wzrostu cen, z którym wszyscy musimy się teraz zmagać. Mam na myśli przede wszystkim wzrost cen paliw czy energii, które są składowymi kosztów procesu odbioru odpadów – wyjaśnia Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

– Aby utrzymać dotychczasowy poziom opłat musielibyśmy zrezygnować z dotychczasowego poziomu usług lub do systemu gospodarki odpadami dołożyć środków kosztem rezygnacji z innych zadań. Na ten moment nie możemy sobie na to pozwolić. Chciałbym również zaznaczyć, że na samorządzie gminnym ciążą tzw. wskaźniki odzyskiwanych odpadów. Jeśli te odpady będą dobrze segregowane u źródła, czyli w gospodarstwach domowych i osiągniemy wymagane wskaźniki recyklingu, to nie będziemy narażeni na ewentualne kary, które – o ile zaistnieją, a ryzyko jest duże – będziemy musieli pokryć ze środków własnych gminy. Firma odbierająca odpady oraz Zakład Utylizacji Odpadów sygnalizują, że największy problem z segregacją odpadów pojawia się w budynkach wielomieszkaniowych. Wraz z nowymi opłatami mieszkańcy jeszcze raz otrzymają instrukcję jak segregować prawidłowo odpady. Jednocześnie chcę podziękować wszystkim tym, którzy odpowiedzialnie podchodzą do kwestii segregacji śmieci – dodaje burmistrz Myślenic.

System musi się bilansować

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, system gospodarowania odpadami musi być zbilansowany. W związku z wysoką inflacją rosną koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, w szczególności koszty paliwa i energii. Ma to swoje odzwierciedlenie w ofertach złożonych w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z art. 6k ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach maksymalna stawka opłaty nie może przekroczyć 2 % przeciętnego miesięcznego dochodu na 1 osobę ogółem – za mieszkańca. Dochód ten na rok 2021 wynosi 2 061,93 zł. Oznacza to, że stawka opłaty nie może być wyższa niż 41,24 zł na osobę. Przyjęta stawka jest więc niemal o połowę niższa od maksymalnej.

– Kalkulując nową wysokość opłaty staraliśmy się, żeby podwyżka była jak najmniej dotkliwa dla mieszkańców, ale wystarczająca do zapewniała pokrycia kosztów odbierania i zagospodarowania odpadów w naszej gminie. Stawka na poziomie 21 złotych to absolutne minimum, żeby system się bilansował i to przy założeniu, że nie będzie zaległości w opłatach. W rzeczywistości nigdy tak nie jest, mieszkańcy zwracają się o umorzenia lub po prostu nie płacą – na dzień dzisiejszy zaległość wynosi 646 000 zł.  Chcę podkreślić, że każda złotówka „ze śmieci” zostanie wydana wyłącznie na ten cel. Dobra wiadomość jest taka, że nowe opłaty pozostaną najniższymi w powiecie myślenickim oraz najbliższym sąsiedztwie przy uwzględnieniu jakości świadczonych usług – częstotliwości wywozów – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Dla porównania wysokość opłaty „śmieciowej” w innych gminach przedstawiają się następująco:

  • Dobczyce 29,00 zł/os/m-c
  • Sułkowice 29,70 zł/os/m-c
  • Pcim 25,00 zł/os/m-c
  • Skawina 32,00 zł/os/m-c
  • Chrzanów 35,00 zł/os/m-c
  • Niepołomice 40,00 zł/os/m-c
Nowe stawki opłat za odpady w Gminie MyśleniceNowe stawki opłat za odpady w Gminie MyśleniceNowe stawki opłat za odpady w Gminie MyśleniceNowe stawki opłat za odpady w Gminie Myślenice
 
ARTYKUŁ: UMIG MYŚLENICE 

Gmina Myślenice

Kurier Myślenicki- odcinek 254

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 254
Kurier Myślenicki- odcinek 254
Kurier Myślenicki- odcinek 254

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego. W tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: uchwały budżetowej Rady Miejskiej na rok 2023, finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prosto z myślenickiego sztabu WOŚP oraz o tym w jaki sposób dzieci i młodzież mogą i spędzają ferie w mieście. 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Myślenice współorganizatorem Igrzysk Europejskich? Marszałek Witold Kozłowski wizytował bazę Sport Myślenice

Opublikowano

w

Myślenice współorganizatorem Igrzysk Europejskich? Marszałek Witold Kozłowski wizytował bazę Sport Myślenice
Myślenice współorganizatorem Igrzysk Europejskich? Marszałek Witold Kozłowski wizytował bazę Sport Myślenice
Myślenice współorganizatorem Igrzysk Europejskich? Marszałek Witold Kozłowski wizytował bazę Sport Myślenice

W związku ze zbliżającymi się, tegorocznymi Igrzyskami Europejskimi – European Games Kraków – Małopolska 2023, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski wizytował bazę sportową spółki Sport Myślenice w obecności burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki, prezesa spółki Sport Myślenice Michała Funka oraz radnych wojewódzkich Roberta Bylicy oraz Stanisława Bisztygi.

Wizyta związana była z najbliższymi decyzjami, jakie podjąć musi Zarząd Województwa Małopolskiego wraz z organizatorami tegorocznych Igrzysk Europejskich – European Games Kraków-Małopolska 2023. Tegoroczne Igrzyska Europejskie odbywać się będą bowiem w Małopolsce w dniach: od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku.

– Odkąd dowiedzieliśmy się, że Kraków i Małopolska będą gospodarzem i organizatorem Igrzysk Europejskich w 2023 roku, optowaliśmy u Marszałka Witolda Kozłowskiego o włączenie miasta Myślenice jako współgodpoarza tego wydarzenia, przedstawiając jednocześnie naszą bazę sportową oraz zasoby rekreacyjno-sportowe Myślenic do organizacji jednej z dyscyplin sportowych. Mamy nadzieję, że Igrzyska Europejskie zawitają do naszego miasta – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Podczas wizyty w spółce Sport Myślenice marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski wraz z myślenicką delegacją zobaczyli obiekty sportowe spółki Sport Myślenice m.in halę widowiskowo-sportową, strzelnicę sportową, salę sportów walki, siłownię, salkę gimnastyczną, salę konferencyjną oraz kompleks boisk.

European Games Kraków-Małopolska 2023.

Igrzyska Europejskie to rozgrywane co cztery lata multidyscyplinarne zawody sportowe zarządzane przez Europejski Komitet Olimpijski. Inauguracyjna edycja tych zawodów odbyła w 2015 roku w Baku.

Miasto Kraków oraz Region Małopolska będą gospodarzami najbliższych, III Igrzysk Europejskich, które odbędą się latem tego roku. Oficjalny wybór gospodarza został dokonany już w 2019 roku, a Kraków był jedynym zgłoszonym kandydatem. W ramach „krakowskich igrzysk” organizowane mają być zawody w 28 dyscyplinach.

Wśród dyscyplin jakie zostaną rozegrane znalazły się: łucznictwo, lekkoatetyka, pływanie synchroniczne,  badminton, skoki do wody, koszykówka 3×3, piłka ręczna plażowa, siatkówka plażowa, taniec sportowy – breaking, kajakarstwo (slalom, sprint), kolarstwo (MTB, BMX), szermierka, boks, judo, karate, pięciobój nowoczesny, biegi górskie, rugby 7-osobowe, strzelectwo sportowe, skoki narciarskie na igielicie, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, triathlon, teqball i padel.


Źródło: UMiG Myślenice

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Gmina Myślenice: Podsumowanie 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Opublikowano

w

Gmina Myślenice: Podsumowanie 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Gmina Myślenice: Podsumowanie 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Gmina Myślenice: Podsumowanie 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za Nami! W tym roku cała Polska grała pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą. Gramy dla małych i dużych.” Jak czytamy na stronie Fundacji Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy: z najnowszych badań wynika bowiem, że w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. 

W tym roku grano i pomagano także w Myślenicach, w których Wielka Orkietra Świątecznej Pomocy grała już po raz dwudziesty czwarty. Tegoroczną siedzibą myślenickiego sztabu był  Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, w którym to nie zabrakło oczywiście muzycznych akcentów.

Na scenie zaprezentowali się m.in.: Sznajder Beatbox, Panaceum, HighSanity, Szelest, Bakutil, Web O’Brook, Warany, KontrKultura i The Bastard, a także członkowie Eleven Dance Academy oraz Rycerze Okrągłego Stołu.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

luty 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      
« sty   mar »

youtube

Najczęściej czytane