fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci braci Edwarda i Eugeniusza Ralskich

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Kraków: W piątek, 29 listopada br. o godz. 9:00 w holu Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego (al.  Mickiewicza 21) odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci braci –  Edwarda i Eugeniusza Ralskich. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie.

Eugeniusz Ralski urodził się 6 listopada 1910 r. w Osieczanach, zmarł zm. 24 maja 1981 tamże. W latach 1929-1933 studiował na Wydziale Rolniczym UJ. Na jego talent i pasję naukową zwrócił uwagę profesor botaniki Kazimierz Rouppert i umożliwił mu głębsze zapoznanie się
z zagadnieniami związanymi z produkcją ziemiopłodów rolniczych oraz ich ochroną przed chorobami i szkodnikami.  To właśnie on zlecił 22-letniemu Eugeniuszowi opracowanie metod walki z klęską rdzy na zasiewach pszenicy, co zwieńczone zostało złożeniem obszernej pracy doktorskiej.
W kolejnych latach został starszym asystentem prof. Kazimierza Miczyńskiego w Dublanach. W 1937 roku powrócił do Krakowa, gdzie powierzono mu etat starszego asystenta w Katedrze Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajmował do wybuchu II wojny światowej. Równocześnie od 1 stycznia 1937 kierował katowicką Stacją Ochrony Roślin. W czerwcu roku 1945 habilitował się. Jego dalszą karierę naukową, w tym objęcie katedry na Uniwersytecie i Politechnice we Wrocławiu przerwało aresztowanie z przyczyn politycznych i skazanie na karę śmierci, zamienioną ostatecznie na więzienie. Okres dziesięciu lat spędzonych w kilku zakładach karnych zaowocował przygotowaniem ośmiu oryginalnych podręczników z zakresu nasiennictwa traw i roślin pastewnych oraz przełożeniem z języka rosyjskiego i niemieckiego sześciu książek cenionych zarówno przez naukowców, jak i praktyków. W roku 1956 wyszedł na wolność i rozpoczął pracę w Akademii Rolniczej we Wrocławiu, a następnie w 1964 został przeniesiony do Akademii Rolniczej w Krakowie, najpierw na Wydział Leśny – gdzie objął Katedrę Przyrodniczych Podstaw Melioracji Leśnych, a w 1966 przeniósł się na Wydział Melioracji Wodnych i objął Katedrę Przyrodniczych Podstaw Melioracji Wodnych. W roku 1980 przeszedł na emeryturę.

Losy drugiego z braci – Edwarda Ralskiego okazały się bardzo tragiczne.  Edward Ralski urodził się1 lipca 1901 w Osieczanach, a zmarł w 1940 w Charkowie. Był polskim botanikiem, ekologiem roślin, profesorem Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiegotaternikiem, porucznikiem kawalerii rezerwy Wojska Polskiego. Szkołę powszechną i to samo gimnazjum co brat Eugeniusz ukończył w Myślenicach. Po zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej, w 1934 r. Edward uzyskał tytuł docenta na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie w 1938 r. profesora Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego. Był członkiem m.in. Komisji Fizjograficznej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiego Towarzystwa Botanicznego. W pracy naukowej zajmował się polskimi trawami. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r., później został zesłany do obozu w Starobielsku, a następnie wiosną 1940 r. został zamordowany w Charkowie.

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Sierpień 2020
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« Lip   Wrz »

youtube

Najczęściej czytane