fbpx
Connect with us

Gmina Tokarnia

Oficjalne stanowisko rzecznika KP PSP w sprawie pożaru w Więciórce

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Oficjalne stanowisko rzecznika KP PSP w Myślenicach w sprawie pożaru w Więciórce w gminie Tokarnia, który miał miejsce 9 września 2020:

bryg. Roman Ajchler

– „Informacja o pożarze kilku budynków w miejscowości Więciórka dotarła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach o godzinie 20.15. w dniu 9 września. Zgłoszenia wpływały na numer alarmowy 998 oraz do krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dyżurny operacyjny natychmiast dysponował jednostki PSP i OSP do działań. Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji przez pierwsze zastępy strażaków OSP stwierdzono całkowity pożar dwóch obiektów – drewnianego budynku mieszkalnego oraz stodoły.” – mówi bryg. Roman Ajchler

Rzecznik KP PSP Myślenice dodaje ponadto, że „- Ogień stwarzał bezpośrednie zagrożenie dla kolejnych zabudowań – drewnianego domu, budynku gospodarczego zlokalizowanego w odległości ok. 7 m od palących się obiektów oraz budynku mieszkalnego posadowionego na sąsiedniej posesji. Podano cztery prądy wody w obronie tych zabudowań. Z uwagi na gwałtowny rozwój pożaru spowodowany dużym nagromadzeniem materiałów palnych (drewniana konstrukcja budynków, zmagazynowane siano i słoma, drewno opałowe) Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił zadysponowanie do działań dodatkowych sił i środków ratowniczych, zorganizować punkty czerpania wody na pobliskim potoku, sprawić oświetlenie terenu akcji, podać prądy gaśnicze wody na objęte ogniem budynki. Po zlokalizowaniu zagrożenia w celu całkowitego ugaszenia pożaru dokonano rozbiórki niestabilnych konstrukcji ścian, kominów, słupów, więźby dachowej, które przelano prądami wody. Przedmiotowe prace przeprowadzono z wykorzystaniem sprzętu budowlanego (żuraw leśny HDS), pilarki łańcuchowe oraz podręczny sprzęt burzący. Przy użyciu kamery termowizyjnej skontrolowano poddane oddziaływaniu cieplnemu zagrożone sąsiednie budynki – nie stwierdzając zagrożenia pożarowego. W trakcie prowadzonych działań KDR otrzymał informację o zasłabnięciu jednej z osób do której zadysponowano ZRM. Po przebadaniu ratownicy medyczni ZRM nie stwierdzili potrzeby hospitalizacji tej osoby w szpitalu. Straty w mieniu podczas tego pożaru są duże i obejmują oprócz spalonych budynków również zwierzęta hodowlane, ciągnik rolniczy, maszyny rolnicze i budowlane, płody rolne, drzewo opałowe. Uszkodzeniu w wyniku wysokiej temperatury uległy również sąsiednie budynki – opalone ściany, stopione rynny z tworzywa. Dużą trudnością w prowadzeniu akcji był brak wody, którą musiano dowozić z odległego o ok. 3 km leśnego potoku, przemieszczając się samochodami gaśniczymi górską bardzo wąską drogą. W działaniach trwających 10 godzin udział brało 16 zastępów i 80 strażaków z jednostek OSP Tokarnia, OSP Więciórka, OSP Krzczonów, OSP Skomielna Czarna, OSP Bogdanówka, OSP Zawadka, OSP Myślenice Dolne Przedmieście, OSP Pcim, OSP Lubień, JRG Myślenice oraz grupa operacyjna Komendy Powiatowej PSP.”

Galeria Pożar w Więciórce 09/09/2020:


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:


Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Październik 2020
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Wrz   Lis »

youtube

Najczęściej czytane