Connect with us

Gmina Lubień

OPS w Lubniu szuka rodzin wspierających

Opublikowano

w

DOMYSLNE

Obowiązująca Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wprowadziła wiele nowych rozwiązań dotyczących pomocy rodzinie. Nową formą pomocy są rodziny wspierające. Jest to forma pomocy rodzinom przeżywającym trudności w zakresie opieki i wychowania dzieci. Rodziny wspierające, we współpracy z asystentem rodziny pomagają konkretnej rodzinie:

 • w opiece i wychowaniu dzieci,
 • prowadzeniu gospodarstwa domowego,
 • kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych.

Rodziną wspierającą możne zostać rodzina lub osoba, która:

 • nie ma problemów z uzależnieniami (alkohol, narkotyki, hazard itd.),
 • ma stałe źródło utrzymania,
 • nie ma problemów wychowawczych z własnymi dziećmi,
 • nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej (ani nie miała ograniczonej),
 • wywiązuje się i wywiązywała z obowiązku alimentacyjnego (nie ma wyroków),
 • członkowie rodziny nie byli skazani za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
 • członkowie rodziny nie mają zaburzeń lub choroby psychicznej.

Rodzina wspierająca to rodzina zaprzyjaźniona, może być z kręgu otoczenia dziecka, która pomaga rodzinie potrzebującej pomocy w funkcjonowaniu. Rodzina wspierająca ma za zadanie pozytywnie oddziaływać w zakresie kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych w oparciu o własne doświadczenie. Pomoc może dotyczyć różnych aspektów życia w zależności od potrzeb rodziny takich jak: organizacja czasu wolnego, udzielanie wskazówek dotyczących sprawowania opieki i wychowania dzieci, kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych, pomoc w nauce, nabycie umiejętności racjonalnego prowadzenia gospodarstwa domowego, zarządzania budżetem, a także spraw, które wydawałyby się oczywiste dla większości rodzin jak np. nauka gotowania, sprzątania, utrzymywania higieny osobistej. Rodzina przeżywająca trudności może obserwować pozytywne wzorce, właściwe relacje wewnątrzrodzinne i w ten sposób czerpać wiedzę jak prawidłowo realizować rolę rodzica, opiekuna.

Rodzinę wspierającą ustanawia wójt, po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej wydanej, na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego.

Rodzina wspierająca nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji, może otrzymać jedynie zwrot niektórych kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

Na terenie gminy Lubień nie ma rodzin, pełniących funkcje rodzin wspierających, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

Podjęcie się tej funkcji dostarczyć może wiele satysfakcji dla osób, które zechcą swój czas, wiedzę i doświadczenie poświęcić rodzinie, która tej pomocy potrzebuje.

Aby zostać rodziną wspierającą należy:

 1. złożyć umotywowany wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubniu;
 2. wyrazić zgodę na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania;
 3. uzyskać pozytywną opinię kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubniu;
 4. odbyć bezpłatne szkolenie w Ośrodku Pomocy Społecznej;
 5. podpisać umowę w sprawie zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

Osoby chcące uzyskać więcej informacji w przedmiotowej sprawie zachęcamy do kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubniu, 32-433 Lubień 50, pokój nr 24 tel. 18/268-21-23

Źródło i foto: www.lubien.pl

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

Lubień. Pożar budynku mieszkalnego . Skutki są tragiczne

Opublikowano

w

Lubień. Pożar budynku mieszkalnego . Skutki są tragiczne

Jak informuje portal 112małopolska.pl, w Lubniu doszło około godziny 2.00  do pożaru budynku mieszkalnego połączonego z gospodarczym. Na miejsce zadysponowno kilka zastępów Straży Pożarnej. Podczas dogaszania pogorzeliska strażacy ujawnili spalone zwłoki mieszkającego w domu starszego mężczyzny. Przyczyny pożaru badają biegli pod nadzorem prokuratora.

 


Fot.: 112małopolska.pl

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

Włodarze wszystkich gmin powiatu podpisali porozumienie na rzecz opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Obszaru Funkcjonalnego Myślenic

Opublikowano

w

Włodarze wszystkich gmin powiatu podpisali porozumienie na rzecz opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Obszaru Funkcjonalnego Myślenic

Dynamiczny rozwój zarówno obszarów miejskich jak i wiejskich, a także zmiany w stylu życia mieszkańców, powodują, że zachodzi potrzeba dokonania  zmian również w temacie zrównoważonej mobilności-  w planowaniu i rozszerzaniu przyszłościowych  transportowych  rozwiązań.  Pomocnym dokumentem na których gminy mogą bazować ma być Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Obszaru Funkcjonalnego czyli strategiczny zbiór powiązanych ze sobą działań, których wdrożenie ma spełnić potrzeby mobilności przede wszystkim mieszkańców danego obszaru.

 

We wtorek 19 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice podpisane zostało Międzygminne Porozumienie na rzecz opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Obszaru Funkcjonalnego Myślenic  2032+ . Porozumienie podpisali włodarze wszystkich dziewięciu gmin powiatu myślenickiego, które wchodzą w skład obszaru funkcjonalnego, czyli gmina Myślenice, Sułkowice, Dobczyce, Pcim, Tokarnia, Lubień, Raciechowice, Wiśniowa, Siepraw.

 

Cieszymy się bardzo z tego porozumienia. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie przetargu na opracowanie naszego Planu, a także zawarcie umowy z wykonawcą. Następne działania będziemy prowadzić już dwutorowo,  z jednej strony gmina Myślenice jako gospodarz będzie kontaktowała się z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a z drugiej strony będziemy już opracowywać nasz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, czyli będziemy już współpracować z wykonawcą i tutaj będziemy się organizować zgodnie z zaproponowanym sposobem pracy nad SUMP-em. Z gminami, z którymi zawarliśmy porozumienie będziemy w tym temacie  współpracować oczywiście  na bieżąco- powiedziała podczas podpisania porozumienia Kinga Paciorek z  Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UMiG Myślenice. 

 

Celem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej  jest zapewnienie wszystkim obywatelom takich opcji transportowych, które umożliwiają dostęp do celów podroży i usług, poprawią stan bezpieczeństwa, przyczynią się do redukcji zanieczyszczenia powietrza i obniżenia poziom hałasu, zredukują emisję gazów cieplarnianych oraz konsumpcji energii. Dokument ten ma być drogowskazem, właściwej drogi realizacji polityki mobilności.

 

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej bazuje na długofalowej wizji rozwoju transportu i mobilności dla całej aglomeracji miejskiej, która obejmuje wszystkie środki i formy transportu: publiczne i prywatne, pasażerskie i towarowe, zmotoryzowane i niezmotoryzowane.

 

Więcej na ten temat oraz relacja wideo już w piątek 22 kwietnia w wydaniu Kuriera Myślenickiego.

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

Dwie tężnie solankowe uruchomione w gminie Lubień

Opublikowano

w

Dwie tężnie solankowe uruchomione w gminie Lubień

Rekreacja i rozrywka w gminie Lubień jeszcze ciekawsza. Dzielimy się z Wami informacją, że uruchomione zostały dwie tężnie solankowe, jedna w miejscowości Lubień druga w Skomielnej Białej.

W Lubniu tężnia znajduje się obok skateparku i sceny widowiskowej, natomiast w Skomielnej Białej tężnia zlokalizowana jest poniżej budynku szkoły.
Tężnie będą działać codziennie w godz. 9.00 – 12.00 i 15.00 – 18.00.
Serdecznie zapraszamy!

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane