Connect with us

Artykuł Społeczny

Orkiestra „Orzeł” z Trzebuni nagrywa płytę. W przyszłym roku orkiestra będzie obchodzić 170 lat istnienia

Opublikowano

w

Orkiestra „Orzeł” z Trzebuni nagrywa płytę. W przyszłym roku orkiestra będzie obchodzić 170 lat istnienia
stw
Najstarsza  orkiestra dęta  w Małopolsce czyli Orkiestra „Orzeł” z Trzebuni (gmina Pcim)  wciąż aktywnie działa. Dowodem na to, są udziały w różnorodnych konkursach i przeglądach, a ostatnio nawet, orkiestra rozpoczęła nagrania utworów, które znajdą się na specjalnej jubileuszowej płycie.
Na przyszłoroczne, wyjątkowe urodziny, wspaniała niespodzianka. 170 lat istnienia Orkiestry Dętej „Orzeł” z Trzebuni to wyzwanie dla nas wszystkich. To doskonała okazja również, aby uwiecznić jej muzyczne dokonania.
Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie Orkiestry Dęte” oraz przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Talent” plany i marzenia mogą się ziścić. Nagrywamy płytę ! Na płycie znajdzie się 10 utworów, ale póki co nie zdradzamy jeszcze jakich. Oczywiście płyta to jeden z elementów szeroko zakrojonych jubileuszowych obchodów  – mówi Robert Bylica, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu 

Aktualnie  w orkiestrze gra 59 osób w wieku od 12-70 lat.
To niesamowite ile można osiągnąć, jeśli nie zależy nam na tym, komu przypadną zasługi. Muzyka stanowi dla nas szczęście i dlatego cieszymy się z każdego dnia który ona wypełnia oraz z tego, że możemy dzielić się swoją pasją z innymi- piszą o sobie w mediach społecznościowych członkowie Orkiestry Dętej Orzeł Trzebunia.

O orkiestrze i jej zasługach usłyszymy zatem szerzej w przyszłym roku, w końcu o 170-leciu istnienia  powinno a nawet musi być głośno! I zapewne będzie.

Początki orkiestry „Orzeł” z Trzebuni sięgają  1852 roku. Grupa ta liczyła początkowo 16 członków, a ich instruktorem był organista z Rabki Józef Flauda, który organizował naukę dwa razy tygodniowo. Muzykanci zarabiali grając na zabawach, weselach oraz na uroczystościach kościelnych w sąsiednich parafiach. Aby jednak zakupić instrumenty członkowie orkiestry musieli podejmować dorywcze prace i sprzedawać np. owoce leśne.

Deficyty w instrumentarium i brak miejsca do ćwiczenia udało się uzupełnić dzięki pomocy kalwaryjskiej orkiestry klasztornej, która ich użyczyła. Tak narodziła się wspólna tradycja koncertowania obu orkiestr podczas uroczystości odpustowych w Kalwarii. Odtąd orkiestra stała się oczkiem w głowie kapelmistrza Kohuta i ks. Żygadły.

W roku 1889 mecenas orkiestry – ks. Żygadło został przeniesiony na parafię do Skawiny, a jego miejsce zajął ks. Stanisław Hałatek. Wkrótce nowy proboszcz stał się wielbicielem i wzorowym opiekunem zespołu. Wyłożył spore fundusze na rozwój: zakupił instrumenty m.in. bas, tenor, baryton i dwa klarnety, oraz sfinansował lekcje, na które teraz kapelmistrz Jan Kawaler przyjeżdżał do Trzebuni raz w miesiącu. Do tego trzy razy w miesiącu pobierano nauki u niego w Kalwarii.

Ok. 1895 roku nieformalnie kierownictwo zespołu objął basista Michał Bieniek z roli Jaroszowej. Przy jego domu z drzewa przekazanego z lasów książąt Lubomirskich wybudowano altanę, na której latem odbywały się próby. Zimą spotykano się dwa razy w tygodniu, w lecie – ze względu na prace polowe – raz w tygodniu. Frekwencja w zespole dopisywała, a do 1923 roku trzykrotnie orkiestra dostąpiła zaszczytu koncertowania podczas dożynek państwowych.

Ciężką próbą dla zespołu była I Wojna Światowa – w 1914 roku większość składu orkiestry została powołana do służby w armii cesarskiej. Przed zakończeniem wojny udało się zebrać siedmiu muzyków, do których dołączył syn Michała Bieńka – Jan. W 1925 roku w wieku 56 lat zmarł Michał Bieniek. Zespół przejął Jan Bieniek, wówczas niespełna 20-letni. W tym samym roku orkiestra straciła dalszych dwóch członków, którzy wyjechali z Trzebuni. Zaczęło brakować ludzi, do tego doszły trudności lokalowe. Jedynie dzięki zaangażowaniu kapelmistrza orkiestra przetrwała.

W czasie okupacji wielu członków zespołu zaangażowało się w działalność konspiracyjną w Batalionach Chłopskich, a orkiestra przybrała nazwę „Orzeł”. Spotkania muzykantów i próby odbywały się w domach prywatnych, w tajemnicy przed władzami okupacyjnymi. Kapelmistrz Michał Bieniek opiekował się zespołem przez ponad 60 lat i stworzył podstawę jego dalszego rozwoju, za co otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Okres Polski Ludowej stał się czasem rozkwitu orkiestry, która już wtedy liczyła blisko 40 członków i otrzymała liczne nagrody, takie jak Odznaka Tysiąclecia (1966), czy pierwsze miejsce na Konkursie Orkiestr Dętych Województwa Krakowskiego (1976). W okresie powojennym władze powiatowe i gminne intensywnie sprzyjały rozwojowi kultury na wsi, co zaowocowało wzrostem zainteresowania muzyką wśród młodzieży.

W 1974 roku, w którym uroczyście obchodzono jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Jana Bieńka oraz 122. rocznicę powstania zespołu, orkiestra liczyła rekordową liczbę 39 członków. „Orły” działały w tym czasie pod patronatem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Pcimiu, a później Gminnego Ośrodka Kultury w Pcimiu. Lata te przyniosły liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i innych imprezach kulturalnych.

Podkreślić tu należy zasługi kapelmistrza Jana Bieńka, który opiekując się zespołem przez ponad 60 lat przeprowadził go przez trudny okres i stworzył bazę do jego dalszego rozwoju. W uznaniu tych czynów został odznaczony wieloma wyróżnieniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki. Ten zasłużony dla orkiestry i całej Trzebuni kapelmistrz zmarł w 1992 roku. Batutę przejął po nim syn Franciszek.

W następnych latach działalność zespołu i jej rozwój wspierał finansowo samorząd lokalny. Zakupiono nowe instrumenty, stroje, a także wygospodarowano lokal w budynku szkoły. Uroczyście obchodzono jubileusze 140, 145, 155-lecia i 160-lecia powstania zespołu. W maju 1998 roku orkiestra pielgrzymowała  do Rzymu, gdzie 3 maja na Placu św. Piotra w Watykanie koncertowała dla Ojca św. Jana Pawła II.

W roku 2007 batutę po kapelmistrzu Franciszku Bieńku przejął absolwent Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku i Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, a także członek Orkiestry Wojskowej w Krakowie (obecnie na stanowisku tamburmajora) – Tomasz Stronias.

 

Ważniejsze wyróżnienia dla Orkiestry Dętej „Orzeł”

– Dyplom Uznania Zarządu Głównego „Samopomoc Chłopska” (1951)

– Odznaka Tysiąclecia (1966)

– Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury (1974 i 1982)

– Złota Odznaka Za Zasługi Dla Ziemi Krakowskiej (1974)

– Medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za zasługi dla społecznego ruchu muzycznego (1994)

Lokaty w Konkursach Orkiestr Dętych Województwa Krakowskiego:

I konkurs – Kraków 1976 – I miejsce

II konkurs – Kraków 1977 – wyróżnienie

III konkurs – Słomniki 1978 – II miejsce

IV konkurs – Skawina 1979 – III miejsce

V konkurs – Skawina 1980 – II miejsce

VI konkurs – Kraków 1981 – III miejsce

VII konkurs – Siepraw 1982 – II miejsce

VIII konkurs – Kraków 1983 – III miejsce

XI konkurs – Luborzyca 1986 – II miejsce

XIII konkurs – Dobczyce 1988 – III miejsce


Historia orkiestry: Małopolska.pl

Foto: B&B Records

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Społeczny

Konkurs na tradycyjny bukiet zielny w Kornatce – 15 sierpnia

Opublikowano

w

Konkurs na tradycyjny bukiet zielny w Kornatce – 15 sierpnia
stw
 

Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne Gościniec i Sołtys Kornatki zapraszają do udziału w konkursie na TRADYCYJNY BUKIET ZIELNY, który odbędzie się w poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. po Mszy Świętej o godzinie 11:00 przy Kościele Miłosierdzia Bożego w Kornatce.

 
Bukiety układane tradycyjnie z okazji Święta Matki Bożej Zielnej oceniane będą w dwóch kategoriach: bukiet mały – wykonany przez osoby do 15 lat i bukiet duży – wykonany przez osoby powyżej 15 roku życia. Zasady oceniania są takie same jak w ubiegłych latach.
 
Konkurs na tradycyjny bukiet zielny w Kornatce – 15 sierpnia
 
informacje: UGIM Dobczyce

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Małopolska grupa „SPEED”- przez trzy lata ujawniła ponad 1000 przestępstw i ponad 211 000 wykroczeń w ruchu drogowym

Opublikowano

w

Małopolska grupa „SPEED”- przez trzy lata ujawniła ponad 1000 przestępstw i ponad 211 000 wykroczeń w ruchu drogowym

Małopolska grupa „SPEED” została powołana w lipcu 2019 roku w celu szybkiego reagowania na rażące przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, popełniane głównie przez kierujących. W ciągu 3 lat działalności tej nieetatowej grupy składającej się z policjantów z różnych jednostek  garnizonu małopolskiej Policji, funkcjonariusze ujawnili ponad 1000 przestępstw i ponad 211 000 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 157 tys. związanych z nadmierną prędkością.

Szczególną uwagę policjanci z tej grupy zwracają  na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość bo z tej przyczyny na drodze ginie najwięcej osób. Grupa „SPEED” kierowana jest także w miejsca, gdzie jak wynika z analiz stanu bezpieczeństwa, dochodzi do największej ilości wypadków, a także w rejony gdzie jak wynika ze zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy czują się najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W okresie od 16 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2022 roku policjanci  pełniący służbę w grupie „SPEED” małopolskiej Policji  ujawnili 1092  przestępstwa drogowe, 211 065  wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 157 000 związanych z nadmierną prędkością. Zatrzymali piratom drogowym 4741 praw jazdy, w tym 4189 za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.  Ponadto zatrzymali 7366 dowodów rejestracyjnych, głównie z powodu złego stanu technicznego pojazdu.  

Jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa małopolskiego, jedną z dominujących przyczyn wypadków drogowych wciąż jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, w związku z czym nieetatowe grupy „SPEED” koncentrują swe działania w głównej mierze na ujawnianiu kierujących, którzy nie stosują się do nakazanej prędkości jazdy.
 

Prezentujemy film z wybranymi wykroczeniami i przestępstwami ujawnionymi przez małopolską grupę „SPEED” od początku jej istnienia.

 

Źródło i film: Małopolska Policja 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Oddajmy hołd Powstańcom !

Opublikowano

w

powstanie warszawskie

CHWAŁA BOHATEROM: Dziś mija 78. rocznica wybuchu Postania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, do walki w obronie stolicy przystąpiło około 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej oraz działaczy innych organizacji podziemnych. Jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy.


Pomimo niewystarczającego zasobu broni oraz ponoszonych strat w ludności, powstańcy walczyli aż do 2 października, kiedy to Armia Krajowa zaprzestała działań ofensywnych i wysłała emisariuszy w celu wynegocjowania kapitulacji. Negocjacje przeprowadzone w Ożarowie Mazowieckim trwały do północy 3 października i zakończyły się podpisaniem paktu o zawieszeniu broni.
W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców oraz około 180 tysięcy ludności cywilnej.


Okażmy pamięć bohaterom walczącym o niepodległą Polskę. Dziś o Godzinie „W”, przystańmy na moment w pędzie dnia codziennego i minutą ciszy uczcijmy Powstańców Warszawskich.
 

FILM: MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

FOTO: HISTORIA UWAŻAM RZE

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane