Connect with us

Gmina Myślenice

Otwarcie Muzeum Niepodległości w Myślenicach już za dwa dni.

Avatar

Opublikowano

w

MYŚLENICE: Otwarcie Muzeum Niepodległości w Myślenicach

10 listopada w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nowo wybudowane Muzeum Niepodległości w Myślenicach udostępni część swoich zbiorów dla odwiedzających. Od godz 17:00 każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie zwiedzić wnętrza budynku, obejrzeć ciągle jeszcze realizowaną ekspozycję oraz powrócić do starych Myślenic za sprawą wystawy zdjęć autorstwa Mieczysława Nowaka pt. „Przenikanie w przeszłość”.

Nowy budynek to cztery kondygnacje, na których poza stałymi i czasowymi ekspozycjami znajduje się również sala wykładowa na 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci oraz czytelnia naukowa.

Będzie to nowoczesna i atrakcyjna wystawa, w której widz funkcjonuje jako świadek historii, doświadczając jej. Zainteresuje zarówno osobę dorosłą jak i dzieci, które nie będą się nudzić nawet przy poważnych i trudnych tematach – zapewnia dyrektor Muzeum Niepodległości Paweł Lemaniak.

Myślenickie Muzeum Niepodległości przejęło wszystkie zbiory i archiwalia z dotychczasowej siedziby muzeum w Domu Greckim. Duży wkład w tworzenie ekspozycji mieli także sami mieszkańcy. W ramach projektu „Nasze Muzeum – Nasza Niepodległość”, Myśleniczanie przekazali ponad 3600 pozycji. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali sami muzealnicy. Wyposażeni jedynie w plan budynku, odtwarzali każde pomieszczenie z osobna w skali jeden do jednego.

Układaliśmy przedmioty na swoim miejscu, wykonywaliśmy fotografie, przymiarki do napisów i próbne grafiki na ścianach – wyjaśnia dyrektor.

Według Pawła Lemaniaka powstająca ekspozycja będzie w pełni autorska i niepowtarzalna, a muzeum ma wyróżniać sposób połączenia pojęcia niepodległości z regionalizmem.

Budowa Muzeum Niepodległości jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.


 

Wydarzenia

Maj 2019
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« Kwi   Cze »

Facebook

Najczęściej czytane