Connect with us

Gmina Myślenice

Otwarcie skoczni narciarskiej K-45 w Myślenicach – konferencja prasowa

Opublikowano

w

stw

 7 czerwca 2022 roku na myślenickim Zarabiu na zboczu góry Uklejna miała miejsce konferencja prasowa z udziałem zastępcy burmistrza miasta i gminy Myślenice Mateusza Sudra. Tematem briefingu było otwarcie dla zwiedzających starej Skoczni narciarskiej K-45.  

W nowym otwarciu skoczni wzięli udział między innymi nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice Tomasz Bartko, a także byli skoczkowie i kibice, którzy pamiętają lata gdy odbywały się zawody na myślenickim obiekcie. Przedstawiali swoje wspomnienia w rozmowach z przybyłymi mieszkańcami, dziećmi i młodzieżą. Obecni byli również przedstawiciele PTTK o. Lubomir w Myślenicach, KS Dalin Myślenice oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Myślenicach.

Wydarzenie włączone jest w cykl obchodów 680-lecia lokacji miasta Myślenice.
 
Informacje UMIG Myślenice:

Skocz na Skocznię – nowe miejsce turystyczne na mapie Myślenic

Skocznia narciarska w Myślenicach? Tak jest! Taki obiekt został zbudowany w masywie góry Uklejna w dwudziestoleciu międzywojennym przez Jana Hołuja, a następnie rewitalizowany przez słynnego polskiego skoczka Stanisława Marusarza. Zaniedbywany przez lata obiekt dziś otrzymał nowe życie, stając się turystycznym punktem widokowym.

– Nowe otwarcie skoczni zapomnianej od pół wieku wpisaliśmy w obchody 680-lecia lokacji Myślenic. To na pewno ciekawa atrakcja historyczna, która przeszła rewitalizację i przywracamy o niej pamięć. Miejscami skocznia była zasypana nawet metrową warstwą wiatrołomów, starych gałęzi, czy kamieni. Jej betonowy próg zachował się w stanie nienaruszonym. Dziś znajdą tam Państwo dwie belki startowe, na których można wygodnie usiąść i nie tylko wczuć się w rolę skoczka narciarskiego, ale również podziwiać panoramę naszego miasta. Do skoczni można dojść od centrum Zarabia, ulicami Zacisze lub Zamkową. Obok rozbiegu i progu skoczni przebiega czerwony szlak turystyczny PTTK – mówił podczas briefingu prasowego Mateusz Suder, zastępca burmistrza Myślenic i jeden z inicjatorów przywrócenia pamięci o skoczni zlokalizowanej na myślenickim Zarabiu.

W nowym otwarciu skoczni wzięli udział między innymi nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice Tomasz Bartko, a także byli skoczkowie i kibice, którzy pamiętają lata gdy odbywały się zawody na myślenickim obiekcie. Przedstawiali swoje wspomnienia w rozmowach z przybyłymi mieszkańcami, dziećmi i młodzieżą. Obecni byli również przedstawiciele PTTK o. Lubomir w Myślenicach, KS Dalin Myślenice oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Myślenicach.

– W sąsiedztwie skoczni zamontowaliśmy tablice informacyjne, przedstawiające historię i ciekawostki dotyczące tego miejsce, ale też zaznaczono pierwszy oficjalny rekord z 1955 r. usytuowany na dystansie 33,5 metra. Skoczkowie mówią, że można tu skoczyć nawet 50 metrów i choć obecnie obiekt ma inne przeznaczenie, to planujemy cykliczne wydarzenia, które pozwolą na przywrócenie pamięci o nim. Już podczas tegorocznego festiwalu sportów ekstremalnych Extreme Jam, planowany jest terenowy bieg na skocznię, którego finałową częścią będzie podbieg po zeskoku, progu skoczni i najeździe – dodaje wiceburmistrz Myślenic.

Przy okazji otwarcia skoczni miała miejsce wystawa plenerowa starych fotografii, a na koniec wykonano wspólne zdjęcie stylizowane na jedno z historycznych zdjęć z zawodów. Jak czytamy na jednej z zamontowanych tablic, skocznia narciarska to obiekt o punkcie konstrukcyjnym K-45, który został pierwotnie zbudowany przez Jana Hołuja (1864-1945), zapewne po koniec dwudziestolecia międzywojennego. Następnie w latach pięćdziesiątych XX wieku zmodernizowany przez Stanisława Marusarza (1913-1993), słynnego polskiego skoczka narciarskiego i wielokrotnego olimpijczyka. Według obecnych kryteriów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej klasyfikowany byłby jako skocznia mała. Posiada betonowy próg o wysokości 110 cm i szerokości 4,9 metra oraz jest naturalnie wkomponowany w górskie zbocze na myślenickim Zarabiu – podobnie jak Wielka Krokiew w Zakopanem. Na zmodernizowanej skoczni od lat 50-tych odbywały się zawody w których brali udział nawet uczestnicy Mistrzostw Polski. Prawdopodobnie ostatnim oficjalnym rekordzistą skoczni był myśleniczanin Krzysztof Ripper, który uzyskał odległość 42 metrów.

Pierwsze potwierdzone zawody seniorów i juniorów w skokach odbyły się na nowej myślenickiej skoczni na Zarabiu zimą 1955 roku, jak relacjonował dziennik „Echo Krakowskie” w numerze z dnia 5 lutego tegoż samego roku. Najprawdopodobniej było to 30 stycznia w niedzielę. Skocznia nie była jeszcze skończona, gdyż już wtedy planowano przedłużenie rozbiegu poprzez dobudowanie drewnianej platformy za betonowym progiem, co umożliwiałoby skoki o długości powyżej 40 metrów. W dniu zawodów jeszcze jednak uzyskiwanie takich skoków nie było możliwe i rekordzistą obiektu został Tadeusz Zachara z krakowskiej Sparty, który uzyskał poza konkursem 33,5 metra. Skok zakończył telemarkiem. W kolejnym sezonie próg już przedłużono. Po lewej stronie zeskoku znajdował się drewniany balkon dla sędziów. Oficjalnie, pierwszy 40 metrowy rekord odnotowano dopiero na zawodach 16 marca 1958 roku. Ustanowił go Jan Plinta z AZS Kraków.

Na tej skoczni w Myślenicach, przez kilka dekad odbywały się treningi i zawody z udziałem zawodników z Myślenic, Zakopanego, Nowego Targu, Rabki i Krakowa. Przez wiele lat organizowane były przez Spartę Myślenice (wcześniejsza nazwa KS Dalin). Na zawodach w styczniu 1955 r., które miały miejsce po modernizacji obiektu, po raz pierwszy w Polsce testowano Speedograf mierzący prędkość skoczków w poszczególnych fazach lotu. Aparat był polskiej produkcji. Na znajdującym się poniżej progu, przeczytasz między innymi o rekordach myślenickiej skoczni.

 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Burmistrz Miasta Gminy Myślenice Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice Serdecznie Zapraszają na briefing oraz wystawę plenerową „SKOCZNIA NARCIARSKA K-45 w MYŚLENICACH" 7 CZERWCA ,WTOREK GODZ. 14.00 MASYW GÓRY UKLEJNA, PRZY PROGU TAREJ SKOCZNI. Na briefingu nastÄpi prezentacja obiektu jego historii w obecności skoczków narciarskich kibiców pamiętających lata Å›wietnoÅci skoczni. abozamkowejlprzypodejcunaZaysko yslenice.pl Nadleś›nictwoMyÅ›lenice Myślenice 680g MYŚLENICA”

 

 

 

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Lato na Zarabiu lata 70. XX wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Lato na Zarabiu lata 70. XX wieku
stw

 

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Lato, wakacje, Myślenice – Zarabie, górny Jaz lata 70. XX wieku.

Perły Myślenic. Lato na Zarabiu lata 70. XX wieku

Wojewódzki Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku tuż przy górnym Jazie na myślenickim Zarabiu. Zdjęcie z początku lat 70. ub wieku.

 

Autor zdjęcia M. Raczkowski.

 

blachut jozefJózef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 126/26/2022

 

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Kurier Myślenicki- odcinek 225

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 225
stw

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego. W tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: jubileuszu 75-lecia LKS Sęp Droginia, paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynkach użyteczności publicznej w gminie Myślenice, Sesji Rady Miejskiej w Myślenicach, podczas której udzielone zostało absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce, wydarzenia Rzeka siłą miasta – Wianki Myślenice 2022. W Kurierze znajdziecie także informacje na temat zbliżających się Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem a także cyklu rozgrywek w siatkówce plażowej Plaża Open. 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Myślenice. Przed nami ekstremalny weekend czyli Festiwal Extreme Jam

Opublikowano

w

Myślenice. Przed nami ekstremalny weekend czyli Festiwal Extreme Jam
stw
Długo wyczekiwany Festiwal Extreme Jam odbędzie się już w najbliższy weekend w położonych zaledwie 20 km od Krakowa Myślenicach.
 
Poprzez swój unikalny charakter festiwal oferuje szereg atrakcji skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Znajdą tu coś dla siebie fani extremalnych sportowych wrażeń, rodziny z dziećmi, fani muzyki i dobrego jedzenia.
 
Extreme Jam to świetna propozycja na aktywny i ciekawy weekend w malowniczo położonych Myślenicach.
 
Niewątpliwie najwięcej emocji dostarczą dwa dni rowerowych zjazdów zlokalizowanych wokół kolejki linowej na Górę Chełm. W sobotę odbędą się tutaj zawody Makita Enduro MTB Series, a w niedzielę Puchar Extreme Jam w Downhillu. 
 
W niezwykłym klimacie malowanego na żywo graffiti odbędą się zawody 3×3 Basketball Cup zlokalizowane na boiskach tuż przy rzece Rabie.
 
Artyści wykonają przy tej okazji symboliczny mural „Never War Again” będący sprzeciwem wobec wojny na Ukrainie. Warto podkreślić, że wszystkie dzieci, które w związku z tą sytuacją musiały wyjechać do Polski mogą bezpłatnie wziąć udział w atrakcyjnych biegach przeszkodowych Ninja Kids Race. 
 
To jednak nie wszystkie atrakcje dla najmłodszych jakie przygotowali organizatorzy.
 
Promowanie sportu i zachęcanie do jego uprawiania jest jednym z celów statutowych festiwalu. Bezpłatne szkolenia i warsztaty odbywać się będą z koszykówki, rowerów górskich, deskorolki i hulajnogi. Informacje na temat zgłoszeń można uzyskać pisząc pod email:
 
 
Poza sportem Festiwal podkreśla aspekty ekologiczne. Podczas Extreme Jam odbędzie się Eco Jam – akcja uświadamiająca połączona ze wspólnym zbieraniem śmieci. W ramach Eco – Jam powstanie mural wykonany przy użyciu specjalnych farb oczyszczających powietrze. Wykonane w tym roku dzieło będzie zapowiadać wyjątkową w skali kraju przyszłoroczną produkcję. Podczas Extreme Jam 2023 w tym samym miejscu powstanie największy w Polsce mural ekologiczno – edukacyjny, którego projekt zaprezentujemy oficjalnie podczas tegorocznej edycji.
 
 
Od samych początków Extreme Jam towarzyszy sztuka dj’ingu.Podczas tegorocznej edycji odbędą się zmagania o tytuł Mistrza Polski Dj’ów International Dj Association, otwarte warsztaty djskie oraz największa w Polsce Scratch Sesja.
 
 
Warto podkreślić udział znakomitego Deejay Irie, któryzakończy sobotni dzień festiwalu. Holenderski Dj zagra wBeach Barze Lato na Zarabiu. Irie to Mistrz Świata w miksowaniu obrazu za pomocą gramofonów. Jego spektakularne show oklaskiwane było na stojąco podczas Mistrzostw Świata IDA w Krakowie.
 
Irie przygotuje na tę okazję specjalny mix odwołujący do charakteru imprezy – zmiksuje na żywo urywki video z udziałem rowerów enduro, deskorolki oraz koszykówki.
 
 
 
Festiwal zakończy w niedzielę plenerowe kino letnie Małopolska MTB Film Festival. Niemal każdy jeździ na rowerze, niemal każdy robi zdjęcia, własne dzieła będzie można porównać z wybranymi produkcjami zgłoszonymi w latach ubiegłych do konkursu. 
 
Specjalny seans kina rowerowego promuje tegoroczną odsłonę Małopolska MTB Film Festival która odbędzie się 24 listopada w Kinie Kijów w Krakowie.
HARMONOGRAM FESTIWALU:

1.07.2022 PIĄTEK

  • 10.00 – 18.00 Treningi Extreme Jam Downhill
  • 15.00 – 20.00 Biuro festiwalowe – start zapisów
  • 15.00 – 22.00 Festiwal Foodtruck’ów
  • 20.00 – 22.00. Lato na Zarabiu Dj Krass-T

2.07.2022 SOBOTA

3.07.2022 NIEDZIELA

Myślenice. Przed nami ekstremalny weekend czyli Festiwal Extreme Jam 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane