Connect with us

Gmina Myślenice

Otwarcie skoczni narciarskiej K-45 w Myślenicach – konferencja prasowa

Opublikowano

w

Otwarcie skoczni narciarskiej K-45 w Myślenicach – konferencja prasowa
Otwarcie skoczni narciarskiej K-45 w Myślenicach – konferencja prasowa

 7 czerwca 2022 roku na myślenickim Zarabiu na zboczu góry Uklejna miała miejsce konferencja prasowa z udziałem zastępcy burmistrza miasta i gminy Myślenice Mateusza Sudra. Tematem briefingu było otwarcie dla zwiedzających starej Skoczni narciarskiej K-45.  

W nowym otwarciu skoczni wzięli udział między innymi nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice Tomasz Bartko, a także byli skoczkowie i kibice, którzy pamiętają lata gdy odbywały się zawody na myślenickim obiekcie. Przedstawiali swoje wspomnienia w rozmowach z przybyłymi mieszkańcami, dziećmi i młodzieżą. Obecni byli również przedstawiciele PTTK o. Lubomir w Myślenicach, KS Dalin Myślenice oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Myślenicach.

Wydarzenie włączone jest w cykl obchodów 680-lecia lokacji miasta Myślenice.
 
Informacje UMIG Myślenice:

Skocz na Skocznię – nowe miejsce turystyczne na mapie Myślenic

Skocznia narciarska w Myślenicach? Tak jest! Taki obiekt został zbudowany w masywie góry Uklejna w dwudziestoleciu międzywojennym przez Jana Hołuja, a następnie rewitalizowany przez słynnego polskiego skoczka Stanisława Marusarza. Zaniedbywany przez lata obiekt dziś otrzymał nowe życie, stając się turystycznym punktem widokowym.

– Nowe otwarcie skoczni zapomnianej od pół wieku wpisaliśmy w obchody 680-lecia lokacji Myślenic. To na pewno ciekawa atrakcja historyczna, która przeszła rewitalizację i przywracamy o niej pamięć. Miejscami skocznia była zasypana nawet metrową warstwą wiatrołomów, starych gałęzi, czy kamieni. Jej betonowy próg zachował się w stanie nienaruszonym. Dziś znajdą tam Państwo dwie belki startowe, na których można wygodnie usiąść i nie tylko wczuć się w rolę skoczka narciarskiego, ale również podziwiać panoramę naszego miasta. Do skoczni można dojść od centrum Zarabia, ulicami Zacisze lub Zamkową. Obok rozbiegu i progu skoczni przebiega czerwony szlak turystyczny PTTK – mówił podczas briefingu prasowego Mateusz Suder, zastępca burmistrza Myślenic i jeden z inicjatorów przywrócenia pamięci o skoczni zlokalizowanej na myślenickim Zarabiu.

W nowym otwarciu skoczni wzięli udział między innymi nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice Tomasz Bartko, a także byli skoczkowie i kibice, którzy pamiętają lata gdy odbywały się zawody na myślenickim obiekcie. Przedstawiali swoje wspomnienia w rozmowach z przybyłymi mieszkańcami, dziećmi i młodzieżą. Obecni byli również przedstawiciele PTTK o. Lubomir w Myślenicach, KS Dalin Myślenice oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Myślenicach.

– W sąsiedztwie skoczni zamontowaliśmy tablice informacyjne, przedstawiające historię i ciekawostki dotyczące tego miejsce, ale też zaznaczono pierwszy oficjalny rekord z 1955 r. usytuowany na dystansie 33,5 metra. Skoczkowie mówią, że można tu skoczyć nawet 50 metrów i choć obecnie obiekt ma inne przeznaczenie, to planujemy cykliczne wydarzenia, które pozwolą na przywrócenie pamięci o nim. Już podczas tegorocznego festiwalu sportów ekstremalnych Extreme Jam, planowany jest terenowy bieg na skocznię, którego finałową częścią będzie podbieg po zeskoku, progu skoczni i najeździe – dodaje wiceburmistrz Myślenic.

Przy okazji otwarcia skoczni miała miejsce wystawa plenerowa starych fotografii, a na koniec wykonano wspólne zdjęcie stylizowane na jedno z historycznych zdjęć z zawodów. Jak czytamy na jednej z zamontowanych tablic, skocznia narciarska to obiekt o punkcie konstrukcyjnym K-45, który został pierwotnie zbudowany przez Jana Hołuja (1864-1945), zapewne po koniec dwudziestolecia międzywojennego. Następnie w latach pięćdziesiątych XX wieku zmodernizowany przez Stanisława Marusarza (1913-1993), słynnego polskiego skoczka narciarskiego i wielokrotnego olimpijczyka. Według obecnych kryteriów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej klasyfikowany byłby jako skocznia mała. Posiada betonowy próg o wysokości 110 cm i szerokości 4,9 metra oraz jest naturalnie wkomponowany w górskie zbocze na myślenickim Zarabiu – podobnie jak Wielka Krokiew w Zakopanem. Na zmodernizowanej skoczni od lat 50-tych odbywały się zawody w których brali udział nawet uczestnicy Mistrzostw Polski. Prawdopodobnie ostatnim oficjalnym rekordzistą skoczni był myśleniczanin Krzysztof Ripper, który uzyskał odległość 42 metrów.

Pierwsze potwierdzone zawody seniorów i juniorów w skokach odbyły się na nowej myślenickiej skoczni na Zarabiu zimą 1955 roku, jak relacjonował dziennik „Echo Krakowskie” w numerze z dnia 5 lutego tegoż samego roku. Najprawdopodobniej było to 30 stycznia w niedzielę. Skocznia nie była jeszcze skończona, gdyż już wtedy planowano przedłużenie rozbiegu poprzez dobudowanie drewnianej platformy za betonowym progiem, co umożliwiałoby skoki o długości powyżej 40 metrów. W dniu zawodów jeszcze jednak uzyskiwanie takich skoków nie było możliwe i rekordzistą obiektu został Tadeusz Zachara z krakowskiej Sparty, który uzyskał poza konkursem 33,5 metra. Skok zakończył telemarkiem. W kolejnym sezonie próg już przedłużono. Po lewej stronie zeskoku znajdował się drewniany balkon dla sędziów. Oficjalnie, pierwszy 40 metrowy rekord odnotowano dopiero na zawodach 16 marca 1958 roku. Ustanowił go Jan Plinta z AZS Kraków.

Na tej skoczni w Myślenicach, przez kilka dekad odbywały się treningi i zawody z udziałem zawodników z Myślenic, Zakopanego, Nowego Targu, Rabki i Krakowa. Przez wiele lat organizowane były przez Spartę Myślenice (wcześniejsza nazwa KS Dalin). Na zawodach w styczniu 1955 r., które miały miejsce po modernizacji obiektu, po raz pierwszy w Polsce testowano Speedograf mierzący prędkość skoczków w poszczególnych fazach lotu. Aparat był polskiej produkcji. Na znajdującym się poniżej progu, przeczytasz między innymi o rekordach myślenickiej skoczni.

 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Burmistrz Miasta Gminy Myślenice Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice Serdecznie Zapraszają na briefing oraz wystawę plenerową „SKOCZNIA NARCIARSKA K-45 w MYŚLENICACH" 7 CZERWCA ,WTOREK GODZ. 14.00 MASYW GÓRY UKLEJNA, PRZY PROGU TAREJ SKOCZNI. Na briefingu nastÄpi prezentacja obiektu jego historii w obecności skoczków narciarskich kibiców pamiętających lata Å›wietnoÅci skoczni. abozamkowejlprzypodejcunaZaysko yslenice.pl Nadleś›nictwoMyÅ›lenice Myślenice 680g MYŚLENICA”

 

 

 

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Kolejne medale zawodników Sumo KS Dalin Myślenice na ogólnopolskich turniejach

Opublikowano

w

Kolejne medale zawodników Sumo KS Dalin Myślenice na ogólnopolskich turniejach
Kolejne medale zawodników Sumo KS Dalin Myślenice na ogólnopolskich turniejach
Kolejne medale zawodników Sumo KS Dalin Myślenice na ogólnopolskich turniejach

W weekend odbyły się w Krotoszynie dwa turnieje ogólnopolskie w Sumo. Były to: Puchar Polski Juniorów i Seniorów, który był równocześnie pierwszą eliminacją do przyszłorocznych Mistrzostw Europy oraz Turniej Mikołajkowy Dzieci I Młodzieży. Podobnie jak kilka tygodni temu w Sobótce, nasi zawodnicy zdobyli pięć medali: tym razem cztery srebrne i jeden brązowy. Także w tych zawodach nie udało się wywalczyć złotych medali. W zawodach uczestniczyło łącznie 359 zawodników – z tego 178 w zawodach pucharowych i 181 w grupie dzieci.

Kolejne medale zawodników Sumo KS Dalin Myślenice na ogólnopolskich turniejach

W grupie dzieci walczący w kat. wagowej do 24 kg Aleksandra Tomera, do 28 kg Malwina Niemiec i Jakub Tomera w kat. wagowej do 30 kg wywalczyli srebrne medale. Wszyscy wygrali po dwie walki i po jednej przegrali w finałach.

Jak zwykle nie zawiódł Jan Mastela, który walczył w dwóch kategoriach wagowych w grupie Juniorów i w kat. wagowej do 85 kg w grupie Seniorów. Łącznie Janek wygrał osiem walk i zdobył dwa medale: srebrny i brązowy. W kat. do 85 kg w grupie Juniorów w półfinale przegrał z Dawidem Kurasiem z Lubziny, a podczas walki o brązowy medal pokonał Marcina Choroszuchę z Białegostoku. Z kolei w kat. do 92 kg w półfinale pokonał Rafała Butyńskiego z Ełku, a w finale przegrał z Dawidem Kurasiem. W grupie Seniorów w półfinale przegrał z Maksymem Tsybulakiem z Krotoszyna, a następnie o brąz z Łukaszem Noworolem z Zamościa i zajął piąte miejsce.

Również drugi z naszych zawodników, występujący w grupie seniorów Jarosław Niemiec zajął piąte miejsce w kat. do 92 kg. W eliminacjach pokonał Macieja Kota z Wrocławia, w półfinale przegrał z Patrykiem Sworą, a następnie z Maksymem Tsybulniakiem – obaj z Krotoszyna. Dzięki swojej postawie Jarek poprawił swój wynik z poprzednich zawodów, na których zajął siódme miejsce.

Janek Mastela wykonał plan minimum zdobywając punkty rankingowe do Mistrzostw Europy Juniorów. W kat. do 85 kg zajmuje trzecie miejsce, a w kat. do 92 kg drugie miejsce z dorobkiem 2 punktów. Kolejne zawody rankingowe odbędą się w lutym 2023 w Ełku, a następnie Mistrzostwa Polski w Pyrzycach.

 

Przypominamy, że w najbliższą sobotę 10 grudnia na Sali Sportów Walki odbędzie się doroczny Memoriał Zapaśniczy Władysław Ruska, Marka Horabika i Grzegorza Gomulaka pod Honorowym Patronatem Burmistrza Jarosława Szlachetki, podczas którego będzie można zobaczyć zmagania naszych zawodników. Uroczyste otwarcie o godz. 11:00.

Kolejne medale zawodników Sumo KS Dalin Myślenice na ogólnopolskich turniejach

 

 

 

 


Informacje i zdjęcia: KS Dalin Sumo Myślenice 

 

Kontynuuj czytanie

Edukacja

V edycja Myślenickiego Orienteeringu czas start ! Do wydarzenia można jeszcze dołączyć !

Opublikowano

w

V edycja Myślenickiego Orienteeringu czas start ! Do wydarzenia można jeszcze dołączyć !
V edycja Myślenickiego Orienteeringu czas start ! Do wydarzenia można jeszcze dołączyć !
V edycja Myślenickiego Orienteeringu czas start ! Do wydarzenia można jeszcze dołączyć !

To już dzisiaj ! V edycja Myślenickiego Orienteeringu. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnej zabawy z mapą i kompasem na terenie malowniczych, zimowych Myślenic. 

 

Aktywną niedzielę można spędzić dziś  z przyjaciółmi lub rodziną na jednej z trzech tras, o różnych poziomach zaawansowania. Każda drużyna, 1,2 lub 3-osobowa, otrzyma kartę startową oraz specjalną mapę. Na jej podstawie uczestnicy będą musieli odnaleźć określone punkty w terenie. Nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ z kilkudziesięciu dostępnych punktów, trzeba będzie wybrać tylko tych kilkanaście poprawnych, oznaczonych na mapie. Na dokonanie tego drużyny będą miały wyznaczony limit czasu, pozwalający na pokonanie trasy spacerem. Na marszach na orientację nie trzeba biegać! Jest to więc doskonała aktywność dla każdego, niezależnie od stopnia sprawności fizycznej.

 

Dla startujących po raz pierwszy, została przygotowana instrukcja oraz łatwa trasa. Na bardziej doświadczonych czekają większe wyzwania. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu miasta i gminy Myślenice.

 

Podczas Myślenickiego Orienteeringu odbywa  się również zbiórka na rzecz podopiecznych myślenickiego Stowarzyszenia Przytul Sierściucha. 

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Podbili Nowy Jork, teraz cały świat stoi przed nimi otworem

Opublikowano

w

Podbili Nowy Jork, teraz cały świat stoi przed nimi otworem
Podbili Nowy Jork, teraz cały świat stoi przed nimi otworem
Podbili Nowy Jork, teraz cały świat stoi przed nimi otworem

Przed nimi drzwi świata stoją otworem. Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice na przełomie września i października bieżącego roku zagościła  w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a dokładniej w Nowym Jorku. Jako jedyna orkiestra z Polski, reprezentowała bowiem nasz kraj na największym polonijnym święcie w Nowym Jorku- 85. Paradzie Pułaskiego. 

Parada Pułaskiego, to parada organizowana rok rocznie  od 1936 roku na Piątej Alei w Nowym Jorku ku czci Kazimierza Pułaskiego, polskiego bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Parada biegnie od 35. do 54. ulicy mijając katedrę św. Patryka. W wydarzeniu biorą udział liczne polonijne grupy. To prawdziwe święto Polskości, podczas którego wybrzmiewa polski i amerykański hymn, oraz odtańczony zostaje polonez- nasz  taniec narodowy. 

Wizyta Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice w Nowym Jorku nie ograniczyła się oczywiście tylko do tego co najistotniejsze czyli Parady Pułaskiego. Grupa z Polski miała okazję zwiedzić najważniejsze miejsca w mieście, które nigdy nie zasypia. 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane