Connect with us

Gmina Myślenice

Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia

Opublikowano

w

Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia

22 sierpnia w 80. rocznicę deportacji Żydów z Myślenic pod tablicą przy ulicy Rynek 10, upamiętniającą to wydarzenie zebrali się mieszkańcy Myślenic, przedstawiciele ludności żydowskiej oraz przedstawiciele władz, by złożyć kwiaty i zapalić znicze, przypominając bestialską postawę Niemców wobec Myślenickich Żydów.

„Przed wojną blisko 20 procent ludności Myślenic stanowiła ludność żydowska​. 22 sierpnia 1942 r. na rozkaz niemieckich okupantów z Myślenic deportowano ponad tysiąc żydowskich mieszkańców. Najpierw trafili do Skawiny. Następnie po trwającej kilka dni selekcji większość osób została wysłana do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu.

W ramach 80. rocznicy zbrodniczej Akcji Reinhardt, by uczcić pamięć żydowskiej społeczności wymordowanej przez Niemców, kwiaty pod tablicą złożyli przedstawiciele myślenickiego samorządu – burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka w obecności swojego zastępcy Mateusza Sudra oraz sekretarza Gminy Myślenice Roberta Pitali. Wieniec złożyli również poseł na Sejm RP Władysław Kurowski i radny województwa małopolskiego Robert Bylica, a także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice” oraz ludności żydowskiej.

Oprócz złożonych kwiatów, zapalonych zniczy i modlitwy został odczytany list prezesa IPN dr Karola Nawrockiego przez Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie panią dr hab. Cecylię Kute. Wydarzenie poprowadził dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach, który przybliżyl historyczne wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat, a także wspomniał o programie przygotowanym przez Muzeum Niepodległości w celu wspomnienia okoliczności z 1942 roku.

Iauguracją rocznicy był piątkowy wykład prof. dra hab. Łukasza Sroki na temat historii Żydów galicyjskich, ich kultury oraz drogi do własnego państwa, który zainauguruje obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów. W niedzielę 21 sierpnia natomiast, Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprosiło zainteresowanych na spacer po Myślenicach śladem żydowskiej diaspory. Wszystko rozpoczęło się na ekspozycji stałej myślenickiego muzeum, gdzie mimo ,,niewyraźnej” pogody zjawiła się grupka lokalnych miłośników historii. Przewodniczka muzealny wyznaczył trasę, której początek skupił się na ulicach: Jordana, Traugutta oraz Sobieskiego, gdzie znajdowały się przed wojną m.in.: hotelik Rothów, dom rodziny Lustigów – handlarzy artykułami żelaznymi, dom rabina Mosze Longenauera, kamienica dentysty Grossa czy słynna Goldwasserówka, w której mieszkali prawnik Lazara Goldwassera oraz jego syn Adam znany poeta i przyjaciel Jana Izydora Sztaudyngera.

Następnie ruszono na ulicę Reja, gdzie mieściła się kiedyś rzeźnia Afterguta i założone przez Niemców w 1941 roku Getto, gdzie stłoczono około 300 Żydów wysiedlonych z okolicy Myślenic. Na trasie nie mogło zabraknąć także ulicy Słowackiego. To tu do dzisiaj stoi okazały, modernistyczny budynek należący dawniej do lekarza Karola Leibla.  Następnie grupa zatrzymała się nad Bysinką, przy ul. Słowackiego, gdzie niegdyś znajdowało się wiele ważnych dla społeczności żydowskiej miejsc. Tu mieściła się mykwa, czyli łaźnia do rytualnych obmyć, nieco dalej synagoga zbudowana w 1890 roku, Beit Midrasz (dom nauki), szkoła Talmud Tora oraz drukarnia Dawida Fadena. Zwrócono także uwagę na dawny cheder (budynek stoi do dnia dzisiejszego przy ul. Niepodległości).  Po dłuższym postoju nad Bysinką,  podążając śladem żydowskiej diaspory grupa przeszła ulicą Kościuszki (przy niej też znajdowały się żydowskie sklepy) i udała  się na rynek.  Tam nie zabrakło opowieści o licznych punktach handlowych i usługowych prowadzonych przez ludność żydowską w obrębie centrum miasta. Punktem końcowym stałą się tablica upamiętniająca deportację Żydów z Myślenic 22 sierpnia 1942 r., znajdująca się na budynku oznaczonym numerem 10.

Po uroczystym złożeniu kwiatów w dniu 22 sierpnia pod tablicą pamiątkową w Rynku, uczestnicy wydarzenia przemieścili się do Muzeum Niepodległości w Myślenicach, gdzie odbył się wykład doktora Romana Gieronia z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Akcja Reinhart w Generalnym Gubernatorstwie z uwzględnieniem ziemi myślenickiej”. w sali konferencyjnej Muzeum Niepodległości.”

Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia

 Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia Pamięci deportowanych z Myślenic Żydów, złożyli kwiaty pod tablicą 22 sierpnia 

informacje i zdjęcia: UMiG Myślenice

 

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

Opublikowano

w

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

 

Projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE realizowany jest przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach w jego ramach odbędzie się Piknik lotniczy.

 
Sobota 1 października 2022 r. w godzinach 11.00 – 16.00. 
 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „680MSL MYŚLENIC Jarosław Szlachetka zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach PIKNIK PIKNIK LOTNICZY W programie m.în. rekonstrukcja historyczna warsztaty naukowe inneatrakcje 1PAŻDZIERNIKA 2022 OD 11.00 DO RYNEK w MYSLENICACH RAMACH PROJEKTU: SKRZYDLATE MYSL ENICE Dofinansowano środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017-2022 ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Dotacy nego „Koalicje dla Niepodległej niepodapła MYŚLENICKI OŚRODEK KULTURY SPORTU PARTNERZY: Muzeum FPODLEGŁOŚCI MYŚLENICACH CENTRUM wun0 IBAOIOEN.MEI PATRONI MEDIALNI: MYŚLENICKA SEDÃO LGD ZEM MYŚLENOKEJ”
 
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje związane z lotnictwem i historią lotników pochodzących z ziemi myślenickiej.
Będzie krótka gra miejska dla rodzin, stoisko z warsztatami plastycznymi i lotniczymi grami (planszowymi, a także ruchowymi) oraz stanowisko doświadczalne Centrum Edukacji Cogiteon, które pokaże, jak to jest, że samoloty latają. Dopełnieniem będzie spotkanie z grupę rekonstrukcji lotnictwa polskiego oraz kącik gastronomiczny (z jadalnymi chmurami).
 
Partnerami wydarzenia, którzy przygotują swoje stoiska edukacyjne są: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach.
 
Ponadto w ramach projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE
zorganizowana będzie wystawa „Skrzydlate Myślenice”, otwarcie dnia 30 września godz. 17:00 w Muzeum Niepodległości ul. Traugutta 11, wystawa czynna będzie od 30 września do 13 listopada.
 
Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku
 
 
informacje: Muzeum Niepodległości w Myślenicach
 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

Opublikowano

w

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

 

Miło nam poinformować, że 4 października br. Delta Twoje Wnętrza będzie obchodziła swoje 1. urodziny w nowym salonie przy ul. Fijałkowskiego 40.

Rok temu zapraszaliśmy Państwa na wielkie otwarcie i zarazem rozpoczęcie nowego etapu w życiu firmy. Podsumowując ten okres przez cały czas staraliśmy się dla Państwa zmieniać i razem z Wami tworzyć miejsce na mapie Myślenic, do którego będziecie chętnie zaglądać w poszukiwaniu inspiracji aranżując
swoją domową przestrzeń.

 

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

 

Ciągle poszerzamy i wzbogacamy naszą ofertę, a to czym możemy się wyróżnić na tle innych to fachowy i przyjazny personel, chętnie służący radą i pomocą. Na bieżąco podążamy za trendami aktualizując nasze ekspozycje i zachęcając Was do metamorfozy Waszych wnętrz. Na tą specjalną okazję przygotowaliśmy dla Państwa różne niespodzianki.

OTRZYMAJ URODZINOWY VOUCHER

Każdy kto skomentuje urodzinowy post na Facebooku https://fb.watch/fI1X5GCmd2/ otrzyma voucher, z którego skorzystać będzie mógł w dniu 4 października br. przy zakupach powyżej 200 zł w naszym Salonie Delta Twoje Wnętrza.

  • na zakupy powyżej 200 zł przysługuje voucher o wartości 30 zł
  • na zakupy powyżej 500 zł przysługuje voucher o wartości 50 zł 
  • na zakupy powyżej 1 000 zł przysługuje voucher o wartości 100 zł

Vouchery można odbierać tylko do dnia 3 października br. do godziny 20:00. Po tym czasie zniknie możliwość wygenerowania voucherów.

 

 

Dodatkowo każdy paragon z tego dnia będzie miał szansę wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Zapraszamy Was do wspólnego świętowania.  

Jesteśmy tak blisko. Skorzystajcie z okazji i odwiedźcie nasz Salon.

Będzie nam bardzo miło, jeżeli w tym ważnym dla nas dniu będziecie nam towarzyszyć.

Zapraszamy Salon Delta Twoje Wnętrza

Link do filmu promocyjnego Delta Twoje Wnętrza:

DELTA TWOJE WNĘTRZA 
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! ul. Fijałkowskiego 40, Myślenice
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! 575 882 690
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! skrzynka.delta@gmail.com
 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice

Opublikowano

w

Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice

 

Kolejna odsłona Pikniku Ekologicznego organizowanego przez Miasto i Gminę Myślenice oraz Zakład Utylizacji Odpadów w Myślenicach i w tym roku przyciągnęła tłumy mieszkańców. Już od wczesnego ranka ustawili się w kolejkach, by oddać określoną ilość odpadów, a następnie wymienić je na sadzonki kwiatów lub krzewów. Łącznie mieszkańcy oddali blisko 14 ton odpadów, które wymienili na blisko 4 tysiące sadzonek!

Jedną sadzonkę można było otrzymać za oddanie np. 2 kilogramów puszek aluminiowych lub 2 kilogramów zakrętek, 5 kilogramów butelek PET, czy też określoną ilość baterii, akumulatorów, makulatury, czy sprzętu AGD. Mieszkańcy po raz kolejny licznie stawili się na Pikniku Ekologicznym i razem z nami zadbali tym samym o nowe nasadzenia krzewów i kwiatów w swoich ogrodach. Zakład Utylizacji Odpadów zadbał również o loterię dla uczestników pikniku – wszyscy którzy odebrali sadzonki mogli wylosować dodatkowy gadżet promocyjny zakładu. Przy okazji pikniku zorganizowano także stoisko informacyjne Ekodoradców Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Za udział w Pikniku Ekologicznym dziękujemy również Centrum Usług Społecznych, Dziennemu Domowi Senior +, Myślenickiemu Ośrodkowi Kultury i Sportu oraz Warsztatom Terapii Zajęciowej – mówi Barbara Bylica, naczelnik Wydziału Promocji Współpracy Sportu i Kultury UMiG Myślenice.

Najmłodsi uczestnicy pikniku mieli okazję wziąć udział w warsztatach z ekostworkiem, przygotowanych przez animatorów Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu z użyciem materiałów pochodzących z recyklingu. Organizatorzy zapewnili również dmuchane zjeżdżalnie, które tradycyjnie cieszyły się dużym zainteresowaniem, natomiast kiermasz ciast i loterię fantową z przeznaczeniem na swoje cele statutowe zorganizowało grono pedagogiczne z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach.

Piknik Ekologiczny miał też swój charytatywny wymiar, bowiem 2120 kilogramów zakrętek oddanych tego dnia przez mieszkańców Gminy Myślenice zostanie przeznaczonych na charytatywne wsparcie dla Hani Grzechackiej z Myślenic. Oprócz tego Zakład Utylizacji Odpadów w Myślenicach przyjął 3160 kilogramów sprzętów elektronicznych, 5670 kilogramów makulatury, 860 kilogramów butelek PET, 1320 kilogramów baterii i akumulatorów, czy też 620 kilogramów puszek aluminiowych.

Patronat nad wydarzeniem sprawowali burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz prezes Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach Jarosław Korabik.

Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice Piknik Ekologiczny: 4 tysiące sadzonek trafiło do mieszkańców Gminy Myślenice

informacje i zdjęcia: UMiG Myślenice

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane