fbpx
Connect with us

Gmina Dobczyce

Park miejski w Dobczycach. Rozbudowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Dobczyce: 13 maja 2020 roku w Dobczycach miało miejsce oficjalne otwarcie nowego parku miejskiego. Tym samym kolejny etap rozbudowy publicznej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej stał się rzeczywistością.

W otwarciu inwestycji udział wzięli: wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz, burmistrz gminy i miasta Dobczyce Tomasz Suś, wiceburmistrz Edyta Podmokły oraz radni sejmiku małopolskiego oraz gminy Dobczyce. Marszałek podkreślił jak ważne są inwestycje w infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną, która zdecydowanie podnosi atrakcyjność małopolski. Dostrzegł potencjał jaki mają Dobczyce zwłaszcza teraz gdy tak ważny jest lokalny patriotyzm. Podkreślił ponadto, że projekt wpisuje się w proekologiczne działania, których symbolem mogą być wręczone władzom gminy i miasta Dobczyce upominki czyli trzy urządzenia do pomiaru jakości powietrza. Otwarciu towarzyszyła krótka przemowa przybyłych gości, wsadzenie trzech drzewek w parku miejskim oraz prezentacja nowych inwestycji.


Działania inwestycyjne w Dobczycach obejmują kilka obszarów. I tak w obrębie parku miejskiego przy ul. Turystycznej stworzono zróżnicowaną ofertę rekreacyjno- turystyczną, wykorzystując naturalne walory przyrodnicze i wpisując w nie przestrzeń do uprawiania sportu i rekreacji. W ramach prac nad rozbudową publicznej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na terenie byłego OSiRu wykonany został szereg prac porządkowych, technicznych i budowlanych.

Przed przystąpieniem do właściwych prac teren przyszłego parku został uporządkowany oraz wykonano ścieżkę pieszo-rowerową lewym brzegiem Raby, łącząc teren parku z ul. Mostową. Kolejnym etapem prac była budowa infrastruktury technicznej – kanalizacji deszczowej, sanitarnej, gazociągu oraz wodociągu, a następnie modernizacja nawierzchni parku i wykonanie alejek parkowych. Teren został odpowiednio zabezpieczony, zamontowano oświetlenie oraz monitoring, rozbudowano także parking przylegający do parku.

W parku poza rozbudowaną siecią alejek, ku uciesze najmłodszych, można znaleźć dwa place zabaw, w tym jeden „eco plac”. Elementy tego placu tworzą konstrukcje wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno czy wiklina. Największą popularność z całą pewnością cieszyć się będzie zamontowana tam tyrolka. W przestrzeni parku znajduje się także siłownia plenerowa, specjalnie przygotowane miejsca na ogniska oraz wpisująca się w krajobraz, mała architektura. W centralnej części parku, tuż obok tradycyjnego placu zabaw z pokaźnym statkiem, zmodernizowany został budynek, który zaadaptowany zostanie na punkt obsługi. Przestrzeń parku dopełniają dodatkowe nasadzenia zieleni.

Dofinansowanie z RPO WM na lata 2014-2020:

Budowa parku miejskiego zrealizowana została w ramach I etapu Zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego. W ramach tego etapu wykonano wcześniej także ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż Raby od ul. Rzeźniczej i nowego mostu do ul. Mostowej.

Budowa kortów tenisowych wraz z zapleczem

W nowopowstałym parku miejskim zrealizowana została także inwestycja wpływająca na poprawę infrastruktury sportowej na terenie gminy. Trzy korty do tenisa ziemnego, ścianka treningowa oraz konieczne zaplecze to infrastruktura, z której już wkrótce będą mogli skorzystać amatorzy tenisa ziemnego. Jest to pierwsza tak profesjonalna infrastruktura w gminie Dobczyce dedykowana właśnie temu sportowi. Korty są oświetlone, co daje możliwość ich długiej eksploatacji każdego dnia.

Dofinansowanie z RPO WM na lata 2014-2020:

Budowa kortów wraz z zapleczem zrealizowana została w ramach II etapu Zagospodarowania otoczenia Zbiornika Dobczyckiego.

Realizacja inwestycji sportowo-rekreacyjnych stworzy mieszkańcom gminy Dobczyce warunki do rekreacji, wypoczynku i wzbogaci ofertę czasu wolnego. Jest to również szansa na wzmocnienie funkcji turystycznej gminy i szansa na jej dalszy rozwój gospodarczy.

Budowa rowu melioracyjnego

Ważną inwestycją spoza infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej jest powstały na terenie parku miejskiego rów melioracyjny. Jest to inwestycja w poprawę bezpieczeństwa, m.in. wspomnianego zaplecza rekreacyjnego. Jest to także pierwszy, z przewidzianych kilku etapów prac, w ramach zadania, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa i odwodnienie terenów leżących na lewym brzegu Raby. W wyniku prac połączono koryto Raby z istniejącym rowem przy drodze wojewódzkiej, w związku z czym woda odprowadzona jest do rzeki. Były to prace konieczne do podjęcia dalszych działań służących poprawie odwodnienia terenów wokół ronda, szczególnie ul. Zarabie i ul. Nowowiejskiej. Rów odwadniający na terenie parku wymagał też zabezpieczenia, a całość inwestycji wyniosła prawie 1,2 mln zł i w całości była finansowana z budżetu gminy.

informacje: UGiM Dobczyce

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Październik 2020
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Wrz   Lis »

youtube

Najczęściej czytane