Connect with us

Województwo Małopolskie

Pasjonaci 2 premierowo w Kinie Kijów. To drugi sezon serialu o niewidomych i niedowidzących aktorach krakowskiego teatru ITAN

Opublikowano

w

Pasjonaci 2 premierowo w Kinie Kijów. To drugi sezon  serialu o niewidomych i niedowidzących aktorach krakowskiego teatru ITAN

Znów to zrobili ! Aktorzy, reżyser, producent i cały filmowy zespół kolejny raz pokazali, że niemożliwe nie istnieje. Pokonali wiele barier, przełamali wiele stereotypów, wychodzili wiele ścieżek, odbyli setki rozmów – ciężko pracowali, aby powstał on…Drugi sezon serialu „Pasjonaci”. I powstał ! W poniedziałek 19 grudnia w Kinie Kijów odbyła się oficjalna premiera drugiego sezonu serialu, podczas której widzowie mogli obejrzeć dwa z trzynastu odcinków. 

„Pasjonaci” – to trzynaście niezwykłych historii niewidomych i niedowidzących aktorów krakowskiego teatru ITAN. Serial opowiada o losach twórców teatru, założonego przez Artura Dziurmana. Do produkcji zaangażowani zostali również znani i lubiani aktorzy, m. in.: Anna Korcz, Aldona Jankowska, Adrianna Biedrzyńska, Tadeusz Huk, Zbigniew Suszyński, Andrzej Beja-Zaborski, Leszek Piskorz. Serial od 07.01.22 będzie emitowany na antenie TVP2 w każdą sobotę o godzinie 17:20.

W realizację drugiego sezonu Pasjonatów zaangażowali się także mieszkańcy powiatu myślenickiego. Małgorzata Anita Werner odpowiedzialna była za scenografię i kostiumy, natomiast Robert Bylica skomponował do serialu muzykę. Zarówno na filmowym ekranie jak i na scenicznych deskach można było także zobaczyć od lat związaną z Dobczycami Magdalenę Sokołowską- Gawrońską , która reaktywowała dobczycki „Teatr pod zamkiem”. 

Podczas premiery „Pasjonatów 2” twórcy teatru  ITAN zagrali premierowy spektakl „Wesele po krakowsku”, co dobitnie pokazało, że w tym roku nie pracowano tylko nad serialem. W tak zwanym międzyczasie, trwały także próby do  przedstawień, oraz odbywały się różnorodne warsztaty. 

 
Więcej na temat premiery oraz samego serialu usłyszycie już niebawem w materiale filmowym. 
 
Mecenasem serialu „Pasjonaci 2” jest PKN Orlen
 

Pasjonaci 2 premierowo w Kinie Kijów. To drugi sezon  serialu o niewidomych i niedowidzących aktorach krakowskiego teatru ITAN

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Lubień

Gmina Lubień. Kolędnicza tradycja czyli koncert „Bóg się rodzi”- 8 stycznia 2023

Opublikowano

w

Gmina Lubień. Kolędnicza tradycja czyli koncert „Bóg się rodzi”- 8 stycznia 2023
Gmina Lubień. Kolędnicza tradycja czyli koncert „Bóg się rodzi”- 8 stycznia 2023
Gmina Lubień. Kolędnicza tradycja czyli koncert „Bóg się rodzi”- 8 stycznia 2023

Zapraszamy do obejrzenia zapisu całości koncertu „Bóg się rodzi”. W niedzielę 8 stycznia w kościele parafialnym w Lubniu wystąpiły takie zespoły regionalne jak : Zagórzanie z Lubnia, Toporzanie z Tenczyna, Cyrniawa z Krzeczowa, Korpiołki i Korpielorze ze Skomielnej Białej. 

Film w trakcie przetwarzania do wersji Full HD

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Gminy powiatu myślenickiego wśród beneficjentów Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

Opublikowano

w

Gminy powiatu myślenickiego wśród beneficjentów Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

Gminy z powiatu myślenickiego znalazły się wśród beneficjentów Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Tegoroczny nabór na rok 2023 cieszył się w Małopolsce rekordowym zainteresowaniem.

Gminy powiatu myślenickiego wśród beneficjentów Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

– By odległość nie stanowiła problemu – takie jest główne założenie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, ustanowionego przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego w 2019 r. Dzięki Funduszowi powstają nowe linie komunikacyjne, a mieszkańcy przede wszystkim mniejszych miejscowości mają możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Nabór na rok 2023 cieszył się w Małopolsce rekordowym zainteresowaniem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wyniki tegorocznego naboru wojewoda przedstawił na dzisiejszym briefingu prasowym. Towarzyszyli mu posłowie Poseł Władysław Kurowski oraz Patryk Wicher, a także Sławomir Dyl – dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Wrześniakiem.

Blisko 41,4 mln zł na 253 linie:

– 41 379 656,08 zł – to dokładna kwota, która trafi do województwa małopolskiego w ramach tegorocznego naboru do rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na liście beneficjentów jest 69 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 60 gmin, 8 powiatów i województwo małopolskie. Z danych zawartych w złożonych wnioskach wynika, że uruchomionych lub reaktywowanych mogą zostać nawet 253 linie autobusowe – wylicza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Wyrażam zadowolenie ze środków, które zostały przekazane z Funduszu Autobusowego dla małopolskich samorządów. Przekazuję podziękowania dla Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pana i Wojewody za zaangażowanie i zrozumienie potrzeb mieszkańców, szczególnie z uwzględnieniem mieszkańców mniejszych miejscowości. Liczę na to, że tych środków będzie jeszcze więcej, bo jak widać zainteresowanie wśród samorządów jest rekordowo – mówi poseł Władysław Kurowski.

– Łączenie jest najważniejszym słowem, które opisuje ten program. Łączymy nie tylko ludzi, ale łączymy też potencjały. Łączymy potencjały gmin, powiatów, województwa. Łączymy gminę z gminą, region z regionem, człowieka z człowiekiem, człowieka z pracą, człowieka z usługami – to kwintesencja naszej działalności. My chcemy Polaków łączyć w dobrym działaniu. Chcemy rozskrzydlać Polskę i rozskrzydlać polską komunikację: drogową, autobusową i kolejową, co widać w tysiącach inwestycjach – podkreśla poseł Patryk Wicher.

W ramach wniosków złożonych w tegorocznej edycji Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych stworzonych lub utrzymanych zostanie 195 linii autobusowych gminnych, 43 powiatowe i 15 wojewódzkich.

To właśnie samorząd województwa otrzyma najwyższe dofinansowanie na poziomie blisko 6,7 mln zł.Do samorządów z najwyższym dofinansowanie należą również powiat wadowicki, do którego trafi blisko 2,7 mln zł, oraz gmina Wieliczka, która otrzyma ponad 2,5 mln zł.

Sąsiedzka współpraca dla dobra mieszkańców
Wśród projektów objętych dofinasowaniem są takie, które pokazują dobrą współpracę sąsiadujących ze sobą samorządów w imię dobra mieszkańców. I tak np. gmina Michałowice w ramach przewozów gminnych w porozumieniu z gminą Zielonki  stworzyła linię zapewniającą dostępność do przystanku Dziekanowice SKA (poza terenem organizatora). Na przystanku tym krzyżuje się komunikacja autobusowa, kolejowa i tramwajowa. Linia Wola Więcławska – Michałowice – Dziekanowice ma długość 18,68 km.

140 km
Najdłuższą linię spośród planowanych do zorganizowania z wykorzystaniem dopłaty z Funduszu Autobusowego w ramach powiatowych przewozów pasażerskich stworzy powiat nowotarski. Będzie ona miała długość aż 139,30 km. Trasa linii przebiega przez 5 gmin: Szczawnicę, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnicę Dolną, Nowy Targ i miasto Nowy Targ.

Padł rekord
– Liczba złożonych w tym roku wniosków jest rekordowa. W ramach pierwszego naboru na 2019 rok powstało lub zostało utrzymanych 40 linii autobusowych. Rok później było to 105 linii, a w 2021 roku – 167 linii. W roku ubiegłym w ramach dwóch naborów udało się uruchomić lub reaktywować 245 linii, a łącznie przekazaliśmy kwotę ponad 37,4 mln zł. Biorąc zatem pod uwagę liczbę linii objętych Funduszem, można powiedzieć, że zainteresowanie od pierwszego roku funkcjonowania Funduszu Autobusowego wzrosło ponad sześciokrotnie – wylicza Wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W 2021 roku dofinansowanie otrzymało 47 organizatorów transportu publicznego. W roku 2023 liczba ta wyniesie blisko 70.

– Jak widać, coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego – będących organizatorami publicznego transportu zbiorowego – sięga po możliwości, jakie daje Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Program rośnie w siłę, a te liczby pokazują, jak bardzo był potrzebny – dodaje wojewoda.

Wspólnota celów
– Tak powinna wyglądać współpraca pomiędzy rządem a samorządem. Razem jesteśmy silniejsi. Programy takie jak ten przeciwdziałają wykluczeniu komunikacyjnemu i wspierają mieszkańców małych miejscowości. To zainteresowanie płynące z samorządów obrazuje, jak ważny i potrzebny jest to program – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Tegorocznymi beneficjentami Funduszu w powiecie myślenickim zostały: Gmina Myślenice, Gmina Dobczyce, Gmina Lubień, Gmina Pcim oraz Gmina Raciechowic. Dodatkowo subwencje otrzyma powiat myślenicki. 

Wyniki naboru na 2023 roku: Lista wniosków objętych dopłatą z FRPA .pdf (malopolska.uw.gov.pl)


Informacje: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z powiatu myślenickiego z rządowym wsparciem finansowym

Opublikowano

w

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z powiatu myślenickiego z rządowym wsparciem finansowym
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z powiatu myślenickiego z rządowym wsparciem finansowym
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z powiatu myślenickiego z rządowym wsparciem finansowym

18 listopada 2022 roku w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach odbyło się uroczyste przekazanie promes dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu myślenickiego. Pieniądze zostaną przekazane na zakup sprzętu, a także umundurowania, wyposażenia osobistego oraz sprzętu teleinformatycznego wykorzystywanego w procesie szkolenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z powiatu myślenickiego z rządowym wsparciem finansowym

Z rąk wojewody Łukasza Kmity przedstawiciele Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z jednostek OSP z powiatu myślenickiego odebrali łącznie 47 promes na kwotę 263 074 zł. Najwięcej, bo po ponad 8 tys. zł, otrzymały drużyny działające przy OSP Poręba, Biertowice, Gruszów, Czechówka, Poznachowice Dolne, Krzeczów i Pcim.

W uroczystości, która odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, uczestniczyli m.in. zastępca małopolskiego komendanta PSP Mariusz Łaciak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – dr Kazimierz Koprowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach st. bryg. mgr inż. Sławomir Kaganek oraz burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka. 

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP to ważny element systemu bezpieczeństwa kraju. Dlatego, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, z rezerwy ogólnej budżetu, na zakup sprzętu i doposażenia przyszłych druhów w całym kraju przeznaczonych zostało łącznie 25 mln zł. W Małopolsce wsparcie uzyskały 724 OSP. Łączne wsparcie dla województwa małopolskiego to 3 395 000 zł. 

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP) to komórki organizacyjne jednostek OSP. Ich celem jest zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie jej do bezinteresownej służby w szeregach Ochotniczych Straży Pożarnych. Członkami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat.

Do zadań MDP należy m.in. udział w zapobieganiu pożarom przez oddziaływanie na lokalne środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, a także podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Celem MDP jest również organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej, rozwijanie sprawności fizycznej członków przez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki. Dodatkowo wśród zadań MDP wymienić można także działalność wolontarystyczną.

 

 


Informacje i Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

luty 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      
« sty   mar »

youtube

Najczęściej czytane