Poezja jest stara jak świat i skończy się dopiero z nim razem. Wynaleziono pług, aby zaspokoić głód chleba, i wynaleziono poezję, aby zaspokoić głód piękna- powiedział Jan Parandowski. Głód piękna, głód sztuki, głód słowa pisanego i mówionego- chciałoby się go wciąż zaspokajać. Na szczęście, jest do tego wiele okazji. W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pcimu, właśnie szeroko pojęty głód poezji zaspokajany jest podczas wydarzenia „Jesień jak poezja” będącego jednocześnie, finałową częścią Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego imienia Elżbiety Guśpiel.
W niedzielę 24 października jesień kolejny raz połączyła się z poezją.
Niezmiennie w tym samym czasie i w tym samym miejscu, z duchem poetki śp. Elżbiety Guśpiel spotkaliśmy się, by porozmawiać o poezji. Bowiem „Jesień jak poezja” oraz ogólnopolski konkurs imieniem naszej patronki, to coroczna okazja, by bardziej zagłębić się w słowo i… muzykę. Tegorocznym bohaterem wieczorku był poeta Piotr Oprzędek i podsumowanie Jego 25 – letniej pracy artystycznej- mówi Robert Bylica, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu
Gość specjalny spotkania Piotr Oprzędek to członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno – Literackiego w Krakowie, założyciel Myślenickiej Grupy Literackiej „ TILIA”. Piotr Oprzędek to autor dziesięciu tomików poezji, oraz wielokrotny laureat konkursów poetyckich ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego wiersze, ukazały się w ponad stu antologiach, almanachach i wydawnictwach okolicznościowych. W 2009 roku poeta został wyróżniony Nagrodą Powiatu Myślenickiego w dziedzinie kultury i sztuki.
W trakcie wydarzenia ogłosiliśmy również wyniki XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego.
Pragniemy oczywiście podziękować prowadzącym spotkanie – Jadwidze Malinie Żądło oraz ks. Eligiuszowi Dymowskiemu- dodaje Robert Bylica, dyrektor GOKiS Pcim
Jury XI Ogólnopolskiego Konkursu Poezji im. Elżbiety Guśpiel w składzie:
Eligiusz Dymowski OFM – przewodniczący, Jadwiga Malina – członek, Maria Zduń – członek, postanowiło przyznać następujące nagrody za nadesłane zestawy wierszy:
Kategoria: Dorośli
Nagroda Pierwsza:
Barbara Medajska – Warszawa; Godło: „Ogroduli”
Nagroda Druga:
Janusz Pyziński – Dębica; Godło: „Miedzny kamień”
Nagroda Trzecia:
Iwona Świerkula – Warszawa; Godło: „Z ekspressu”
Wyróżnienie:
Sława Sibiga – Tychy; Godło: „Wietrzny niepokój”
Kategoria: Dzieci i młodzież do lat 18
Nagroda Pierwsza:
Dominika Liszkiewicz – Piła; Godło: „Łąka kwietna”
Nagroda Druga:
Agata Sosna – Wodzisław Śląski; Godło: „Córka Apolla”
Innych nagród w tej kategorii nie przyznano.
Na konkurs wpłynęły 33 zestawy wierszy. Łącznie nadesłano 99 wierszy.
Jury, w XI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Elżbiety Guśpiel, po przeczytaniu z uwagą nadesłanych na konkurs wierszy, stwierdza ich wysublimowany i odpowiedni artystyczny poziom. Cieszy na pewno fakt, iż z każdym rokiem na ten konkurs przybywa coraz więcej nadsyłanych zestawów poetyckich z całej Polski, a nawet pojawiają się utwory autorów mieszkających za granicą. Wierzymy, że XI Poetycka Jesień w Pcimiu, zapisze się po raz kolejny na długo w pamięci wszystkich nagrodzonych laureatów, jurorów oraz organizatorów, a Patronka konkursu będzie dalej twórczo prowokować oraz inspirować autorów do pisania wierszy, czytelników zaś do osobistego odkrywania i poznawania piękna literackiego słowa, które ubogaca i uwrażliwia człowieka do czynienia dobra, tak bardzo przecież potrzebnego dziś światu, Polsce i naszym małym ojczyznom- podsumowali tegoroczną edycję Konkursu członkowie Jury.
Fot.: GOKiS Pcim