fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. 1 maja 2011 – „Santo subito!”

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

santo subito Myślenice 1.05.2011

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dzisiaj przypominamy niezbyt odległą historię jednakże wydarzenie arcyważne, mające miejsce dokładnie 10 lat temu. To było 1 maja 20011 roku a związane było z postacią wielkiego Polaka św. Jana Pawła II.

„Santo subito” – „Natychmiast święty”

Myślenicka ulica Ks. Piotra Skargi w dniu 1 maja 2011 roku, tj. w dniu ogłoszenia Papieża-Polaka błogosławionym.

„Santo Subito” o co chodziło?

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II rozpoczął się właściwie żądaniem santo subito (wł. „święty natychmiast”), który był zwrotem pojawiającym się na transparentach zgromadzonych osób podczas uroczystości pogrzebowych papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku. W ten sposób wierni Kościoła katolickiego domagali się od przyszłego papieża, jeszcze przed jego wyborem, aby niezwłocznie po rozpoczęciu nowego pontyfikatu podjął procedurę zmierzającą do kanonizacji Jana Pawła II. Zwrot ten nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej.

Beatyfikacja Jana Pawła II 

Beatyfikacja odbyła się podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie.

Beatyfikacja Jana Pawła II – cała uroczystość. Materiał Telewizja Trwam

Ważnym faktem jest, iż było to w Święto Bożego Miłosierdzia, które obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, a ustanowione zostało oficjalnie właśnie przez Jana Pawła II w 1995 roku. Warto również przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej, w dniu 14 stycznia 2011 roku Papież Benedykt XVI zatwierdził dekret uznający prawdziwość cudu dokonanego za wstawiennictwem Jana Pawła II. Tym samym zakończył jego proces beatyfikacyjny trwający od 2005 roku.

Kanonizacja Jana Pawła II

W dniu 27 kwietnia 2014 roku odbyła się w Watykanie wspólna kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego i emerytowanego.


Autor zdjęcia: Józef Stanisław Błachut.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Archiwalne:

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, 7 kwietnia 2005 roku, w Myślenicach na Rynku odbyła się wielka uroczystość ku czci tego wielkiego Polaka, na którą przybyli licznie mieszkańcy miasta i gminy Myślenice oraz pobliskich miejscowości.

Perły Myślenic 25/19/2020, aktualizacja: maj 2021


Chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

Maj 2021
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« Kwi   Cze »
target="_blank"

youtube

Najczęściej czytane