Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. 5 września 1939 w Myślenicach

Opublikowano

w

Myslenice Archiwalne
Perły Myślenic. 5 września 1939 w Myślenicach
Perły Myślenic. 5 września 1939 w Myślenicach
Perły Myślenic. 5 września 1939 w Myślenicach

Myślenice:  Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. W rocznicę wybuchu II wojny światowej i my pochylamy się nad wspomnieniem tego jakże trudnego i ważnego czasu w historii naszego kraju. Wrzesień 1939 roku Myślenice.

Perły Myślenic. 5 września 1939 w Myślenicach

Wkraczający do miasta żołnierze najeźdźcy hitlerowskiego. W tle ruiny budynków mieszkalnych wokół strażnicy OSP Myślenice-Śródmieście. „Wczesnym rankiem 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała Polskę, przekraczając jej granice. W tym czasie Myślenice spokojnie spały, mieszkańcy mieli dowiedzieć się o wojnie za kilka godzin. Wiadomości o jej wybuchu pochodziły z kilku źródeł. Pierwszym zwiastunem była aktywność lotnictwa operującego w rejonie Myślenic. Informacje o wybuchu wojny nadano w porannej audycji radiowej. Jednym z jej słuchaczy był Józef Dziekan – właściciel sklepu techniczno-rowerowego. Wyniósł on głośniki na rynek i połączył je przewodami z radioodbiornikiem w swoim domu … wokół głośników szybko zebrał się tłum ludzi, słuchano orędzia prezydenta Ignacego Mościckiego, ludzie płakali. Informację o wybuchu wojny przekazywali również księża podczas porannych mszy świętych … W Myślenicach zawyły syreny strażackie, na wszystkich wieżach kościelnych w mieście i w całej okolicy na trwogę zaczęły bić dzwony.

W ten sposób docierała do mieszkańców wieść o wybuchu wojny. „O wojennych okolicznościach mieszkańców pobliskiej Stróży przekonała dopiero audycja nadana w godzinach południowych wysłuchana z jedynego radioodbiornika we wsi, znajdującego się w sklepie spożywczym Reginy Fleischer.”

… ludzie jak co dzień poszli do pracy. Przerwano ją dopiero w południe. Ze sklepów wykupiona została żywność, myślenickie piekarnie sprzedały dzienny zapas chleba w godzinę, w związku z tym zostały zamknięte. Kupowano też leki i środki opatrunkowe, przygotowywano domy i schrony, w obawie przed pożarem do ogrodów wynoszono meble i dobytek. Z Krakowa i okolicznych wiosek przybywali ludzie chcący zakupić żywność, zwykle wracali z niczym.” Smutny to był czas. A jeszcze smutniejszy miał dopiero nastąpić …

Perły Myślenic. 5 września 1939 w Myślenicach

Niemieckie wojska wkraczające do Myślenic na tle wschodniej strony dzisiejszej ulicy Niepodległości. Widoczny pojazd to 10 tonowy niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz.7 holujący haubicę 15 cm sFH 18 (kaliber 149,1 mm). Holowane działo mogło być użyte podczas ostrzału artyleryjskiego Myślenic w dniu 4 września 1939 roku. „Zniszczenia na terenie Myślenic spowodowane zostały głównie ostrzałem artyleryjskim i walkami w dniach 4-5 września. Pociski artyleryjskie spadły w rejonie mostu (drewnianego) na Zarabiu i „lasku sokolego”, w którym kwaterowało wojsko polskie. Ostrzał artyleryjski zniszczył szereg domów w pobliży styku ulic Poniatowskiego, Niepodległości i 3-Maja. W wyniku działań wojennych w Myślenicach spłonęło około 22 domów, a 100 zostało uszkodzonych. Zniszczeniu uległy m.in. domy murowane – Gedroycia (widocznego na pierwszym planie prezentowanej fotografii), Teczyńskiego, Gomułkiewicza i Weissa oraz domy drewniane Kudasa, Bicza, Gorączki, Piaseckiego, Künslingera, Pasikowej, Krygiera, Szczurka, Pilcha, Jaśkowca i Roga. Poważnie ucierpiały także 4 domy żydowskie, nazwisk ich właścicieli nie da się obecnie ustalić … W wyniku ostrzału zniszczona została linia zaopatrująca miasto w energię elektryczną. W kościele parafialnym rozpadły się wszystkie witraże. Dymy płonących Myślenic widoczne były aż w Tyńcu koło Krakowa … 17 września na tereny Polski od strony wschodniej wkroczyła Armia Czerwona …

Zainteresowanych wydarzeniami myślenickimi z lat 1939 – 1945 zapraszamy do lektury VII rozdziału „Monografii miasta Myślenice” wydanej w 2012 roku, opracowanego przez myśleniczanina Pawła Lemaniaka – historyka, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prezentowane fragmenty zdjęć pochodzą z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 40/34/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Myślenickie Mikołajki Rodzinne – wyjątkowe święto w MOKiS

Opublikowano

w

Myślenickie Mikołajki Rodzinne – wyjątkowe święto w MOKiS
Myślenickie Mikołajki Rodzinne – wyjątkowe święto w MOKiS
Myślenickie Mikołajki Rodzinne – wyjątkowe święto w MOKiS
Myślenickie Mikołajki Rodzinne – wyjątkowe święto w MOKiS

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają wszystkie dzieci wraz z całymi rodzinami na tradycyjne Myślenickie Mikołajki Rodzinne. Już w niedzielę 5 grudnia w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu czeka na wszystkich moc świątecznych atrakcji.  W tym szczególnym dla wszystkich dzieci dniu zaplanowano m.in. spotkanie ze Świętym Mikołajem, zabawy i animacje, a także spektakl dla dzieci.

Początek Rodzinnych Mikołajek zaplanowano na godz. 12.00. O tej godzinie w sali widowiskowej MOKiS odbędzie się premierowy pokaz spektaklu pt. Ratujemy Święta (dla dzieci od 3 lat) w reżyserii Agnieszki „Toli” Słomki. Spektakl został przygotowany przez amatorski Teatr im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły. Tuż po zakończeniu przedstawienia od godziny 13.00 do 15.30 potrwają animacje i zajęcia: tworzenie figurek z balonów i zabawy ruchowe. W tym samym czasie odbędą się również warsztaty plastyczne przygotowane przez Myślenicki Ośrodek Kultury. Będzie można przygotować niepowtarzalne dekoracje bożonarodzeniowe. Niedzielnemu spotkaniu będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła, podczas którego będzie można kupić wyjątkowe upominki. Na wszystkie wydarzenia do godz.16.00 wstęp wolny!

Spotkanie z Mikołajem: dzieci w wieku od 4 do 6 lat (godz.13.30), dzieci w wieku 7+ (godz.14.15) , dzieci w wieku 2-4 lat (godz.15.00).

UWAGA: Paczki z prezentami dostarczają indywidualnie opiekunowie dzieci w piątek 3 grudnia w godzinach od 12.00 do 19.00 oraz 5 grudnia od. 9.30 do 11.30  do hallu Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, Myślenice ul. Piłsudskiego 20. Podpis na paczce powinien zawierać: imię nazwisko i wiek dziecka.

MIKOŁAJKOWE KINO MUZA

Rodzinne Mikołajki, to jednak nie jedyne atrakcje, jakie przygotował Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Specjalnie dla najmłodszych swój świąteczny repertuar przygotowało Kino Muza. 5 grudnia w niedzielę o godzinie 16.00 wyświetlony zostanie film Nasze magiczne Encanto (cena biletów: normalny 21 zł, ulgowy 17 zł, grupowe 15 zł. W okresie okołomikołajkowym między 1 a 10 grudnia wyświetlane będą najnowsze animacje „Pszczółka Maja – mały wielki skarb”, „Nasze magiczne Encanto” i „Ainbo strażniczka Amazonii”.

MIKOŁAJKI NA BASENIE

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraz z filią Centrum Wodnym AQUARIUS zadbali także o miłośników pływania.  W sobotę 4 grudnia wszystkie dzieci do 18 roku życia lat mogą liczyć na promocyjną cenę biletów wstępu – 6 złotych za godzinę pływania. Jednocześnie przypominamy, że na terenie Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa dla wszystkich powyżej 4 roku życia.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w Myślenickich Mikołajkach Rodzinnych!

Na wydarzenie zapraszają: Miasto i Gmina Myślenice, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Akademia Wyobraźni – MOKiS Myślenice, Kino MUZA w Myślenicach i Teatr im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły.

Szczegóły na stronie MOKiS:

www.mokis.myslenice.pl oraz na facebooku https://tiny.pl/9dc5w

Myślenickie Mikołajki Rodzinne – wyjątkowe święto w MOKiS

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Droginia. Samochód uderzył w betonowy przepust

Opublikowano

w

Droginia. Samochód uderzył w betonowy przepust
Droginia. Samochód uderzył w betonowy przepust
Droginia. Samochód uderzył w betonowy przepust
Droginia. Samochód uderzył w betonowy przepust

27 listopada o godzinie 10.35 SKKP PSP w Myślenicach przyjęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w miejscowości Droginia. Na miejscu zdarzenia stwierdzono zjechanie samochodu do rowu i uderzenie w betonowy przepust. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierujący pojazdem. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do kierującego /użyto narzędzi hydraulicznych/, podjęciu czynności Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w stosunku do rannego i ewakuacji go z pojazdu. Po przybyciu ZRM ratownicy medyczni przejęli i przewieźli poszkodowanego do SOR w Myślenicach. W działaniach udział brały zastępy JRG Myślenice, OSP Droginia.

 


Informacje i foto: PSP Myślenice

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Zakaz parkowania na Placu Kilińskiego w dniu 30 listopada

Opublikowano

w

Zakaz parkowania na Placu Kilińskiego w dniu 30 listopada
Zakaz parkowania na Placu Kilińskiego w dniu 30 listopada
Zakaz parkowania na Placu Kilińskiego w dniu 30 listopada
Zakaz parkowania na Placu Kilińskiego w dniu 30 listopada

W związku z planowanym na dzień 30 listopada 2021 roku (wtorek) w godzinach 7:00 – 13:00 wykonywaniem robót związanych z wprowadzaniem Stałej Organizacji Ruchu na parkingu przy ul. Kilińskiego (oznakowanie poziome i pionowe), informujemy o czasowym zamknięciu parkingu i zakazie pozostawiania samochodów w obrębie Placu Kilińskiego.Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zastosowanie się do znaków, by umożliwić wykonawcy sprawne przeprowadzenie robót- informuje Urząd Miasta i Gminy Myślenice

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Listopad 2021
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
« paź   gru »

youtube

Najczęściej czytane