Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Bysinka lata 20. ubiegłego wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Bysinka lata 20. ubiegłego wieku

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Zabieramy Was w lata 20. wielu. Nieuregulowane jeszcze koryto potoku Bysinka przepływającego przez centrum Myślenic.

Perły Myślenic. Bysinka lata 20. ubiegłego wieku

Wzdłuż potoku usytuowane były wówczas niskie, drewniane budynki mieszkalne myśleniczan.

Tuż za nimi widoczny budynek myślenickiej Synagogi, Bożnicy żydowskiej. Synagoga ta była wybudowana w latach 1874-1876 w rejonie skrzyżowania dzisiejszych ulic Berka Joselewicza i Juliusza Słowackiego, tuż obok drukarni Fadena. Bożnica posiadała 2 poziomy. Połączenie pomiędzy górą i dołem było otwarte tak, by kobiety słyszały głos rabina i brały udział w nabożeństwach.

W czasie II wojny światowej okupant zamienił synagogę na stajnię dla koni. Po wojnie budynek służył jako magazyn soli. W 1971 r. został rozebrany. W dali kościół parafialny p.w. N.N.M.P.

Zdjęcie, którego autorem jest Emil Kubala* pochodzi z prywatnego archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

*Emil Kubala – był pierwszym prezesem Muzeum Regionalnego Ziemi Myślenickiej powstałego 19 października 1929 roku

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 90/37/2021

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz.   listopad »

youtube

Najczęściej czytane