fbpx
Connect with us

Edukacja

Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz. 11

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ocalić od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii „Perły Myślenic czyli z archiwum Józefa Stanisława Błachuta”.

Dziś publikowany po raz pierwszy materiał: ulica Mikołaja Reja na pocztówce ręcznie koloryzowanej wysłanej z Myślenic Dolna Wieś do Żegiestowa w dniu 18 lipca 1912 roku.

Po prawej stronie budynek mieszkalno-handlowy ze sklepem mięsnym prowadzonym wówczas przez myśleniczanina narodowości żydowskiej. Nietypowe zakończenia kominów ochraniały je przed gnieżdżeniem się w nich ptactwa.

Pierwszy z lewej strony to ówczesny budynek mieszkalny myślenickiej rodziny Miętusów. Spostrzegawczy obserwatorzy dostrzegą zapewne drewniany wysoki słup. Służył on do rozprowadzania po mieście linii telegraficznych. Pierwsze słupy energetyczne stawiano w Myślenicach dopiero od 1923 roku i służyły do przesyłu prądu z prywatnej elektrowni Jana i Stanisława Hołujów.

Pocztówka z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 11/5/2020

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Listopad 2020
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
« Paź   Gru »

youtube

Najczęściej czytane