fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz. 13

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Myślenice: Ocalić od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii „Perły Myślenic czyli z archiwum Józefa Stanisława Błachuta”. W cyklu przedstawiamy również działających w przeszłości ciekawych ludzi ziemi myślenickiej, Dziś przybliżamy sylwetkę rymarza Kazimierza Nowaka.

Rycina z zakładu rymarskiego Kazimierza Nowaka

Wśród zanikających zawodów rzemieślniczych znajduje się wiele zawodów wśród nich rękodzielnictwo rymarskie. Kazimierz Nowak (1944-2014), syn Franciszka, był jednym z ostatnich lokalnych rzemieślników prowadzących taki zakład rymarski przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Do Myślenic przybył z Drogini w roku 1975 i z ojcem Franciszkiem do roku 1997 kontynuował wcześniej prowadzoną rodzinną działalność. Po przejęciu zakładu, prowadził go osobiście do roku 2014. Obaj rzemieślnicy, zarówno Franciszek jak i Kazimierz posiadali dyplomy mistrzowskie w tym zanikającym już zawodzie.

Do zakładu pana Kazimierza przez wiele lat przybywali klienci z Niemiec, którzy w konkursach podczas Oktoberfest (dożynek chmielnych w Monachium w Bawarii) prezentowali swe konie ubrane w myślenickie chomąta. Niemal za każdym razem zajmowali w nich czołowe lokaty. Rzemieślnik Kazimierz Nowak dumny był z tego, gdyż traktował swój zawód jako realizację osobistych pasji. Wykonywał on również tzw. uprzęż „ciężką” i chomąta, dla największych koni świata rasy shire, ważących do 1200 kg, pracujących przy wyrębie potężnych drzew w lasach europejskich.

Nazwisko myśleniczanina znane było również wśród krakowskich dorożkarzy. Do dzisiaj, chomąta wykonane własnoręcznie przez Pana Kazimierza można podziwiać na grzbietach koni przewożących w zabytkowych dorożkach turystów wokół Sukiennic i po starym Krakowie. Był także twórcą siodła na wielbłąda występującego w Cyrku Zalewski. Rzemieślnik ten przeprowadzał dla potrzeb Muzeum-Zamku w Łańcucie renowacje muzealnych uprzęży i pasów konnych a także wykonywał bardzo rzadko spotykane lejce do powożenia zaprzęgami konnymi składającymi się z 6 par koni. Pan Kazimierz Nowak był także wykonawcą kopii muzealnych elementów skórzanych dla indywidualnych zleceniodawców z USA. Wykonywał również pasy oraz inne elementy skórzane do góralskich strojów Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”,

Zakład ten już nie funkcjonuje, a prezentowana w artykule barwna rycina przez kilkadziesiąt lat zdobiła wnętrze jego rodzinnego zakładu rymarskiego w Myślenicach.

Zdjęcie z archiwum Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 13/7/2020

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Wrzesień 2020
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Sie   Paź »

youtube

Najczęściej czytane