Myślenice: Ocalić od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii „Perły Myślenic czyli z archiwum Józefa Stanisława Błachuta”.
Druga polowa lat 70. ubiegłego wieku. Droga zwana potocznie „Kobylim Potokiem” wśród drewnianych domów, poza ówczesną Wytwórnią Galanterii „Galalit”, pomiędzy ulicą A. Mickiewicza a ulicą Niepodległości długo była odzwierciedleniem lat minionych. Miejsce to oddalone zaledwie około 1,5 km od centrum miasta wyglądało wówczas tak jakby czas przedwojenny zatrzymał się w tej części miasta na dłużej.
Droga ta stanowiła skrót drogi z centrum miasta w kierunku plaży nad Rabą zwanej „babskie” tj. w miejscu, w którym Młynówka łączyła się z Rabą i do plaży trawiastej tzw. „pod Hołujem” w rejonie tartaku i młyna gospodarczego oraz skrót drogi z Rynku w kierunku Zarabia.
W ogrodach przed domami przy tej drodze najczęściej rosły drzewa owocowe. Starsze pokolenia myśleniczan wspominają wśród nich słodkie gruszki „ulęgałki”. Ulęgałkami nazywano zleżałe spady bardzo słodkich gruszek bez względu na ich odmianę.
Historię tego miejsca tak opisuje myśleniczanin Andrzej Boryczko:
Nazwa „Kobyli Potok” do dzisiaj jeszcze funkcjonuje wśród mieszkańców Myślenic jako nieoficjalne określenie jednej z ulic pomiędzy ulicami Mickiewicza i Niepodległości, która nota bene oficjalnej nazwy nie posiada. Być może właśnie to jest przyczyną, że nazwa zwyczajowa się zachowała.
„Kobyli Potok” nie jest i nigdy nie był nazwą ulicy, lecz potoku – ciągu wodnego, który jako odnoga Bysinki podążał najpierw na południe, a następnie na południowy wschód do Raby. Na mapach Myślenic i Dolnej Wsi z XIX wieku jest wyraźnie widoczny przebieg tego potoku. … Na mapach centrum Myślenic z 1845 r. i Dolnej Wsi z 1890 … nosił nazwę Mühlgraben, czyli Młynówka, gdyż w jego dolnym odcinku znajdował się młyn, lub młyny. Początek jego był w korycie Bysinki na wysokości obecnego wylotu ul. Ogrodowej skąd toczył swe wody mniej więcej na tyłach parcel położonych frontem do ul. Niepodległości, pod powierzchnią obecnie ślepej uliczki odnogi od ul. Pardyaka obok Poradni Psychologicznej.
W miejscu obecnego wylotu ul. Pardyaka na ulicy Niepodległości był mostek. Potok płynął następnie lewą stroną ul. Niepodległości (patrząc w kierunku południowym) w coraz głębszym korycie. Starsi myśleniczanie, do których powoli się muszę zaliczyć, pamiętają zapewne, że do domów przechodziło się po kładkach.
Skąd zatem ta „Kobyła” – podobno jakaś się utopiła w nurtach potoku, ale to może była lokalna bajeczka (a może fakt?) – mnie to babcia opowiadała.
Faktem jest natomiast zdarzenie, o którym krążyły (pewnie wyolbrzymione) powieści o tym, że była w Myślenicach taka wielka powódź, iż cytuję: „trumny płynęły do Raby”. Jeśli tak było – to za sprawą naszego potoku właśnie, który na pewnym odcinku płynął obok cmentarza przy kościółku św. Jakuba. A cmentarz w latach 1808-1812 za sprawą nowo wprowadzonych przepisów austriackich zakazujących pochówków przy kościołach postanowiono przenieść nieco niżej na zabagniony teren nad potokiem. Prawdopodobnie zdarzenie z płynącymi trumnami spowodowało rychłą likwidację tego cmentarza.”*
*Publikacja powyższego tekstu – za zgodą jego autora Andrzeja Boryczko z Myślenic.
Autorem zdjęć – Józef Stanisław Błachut.
Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.
Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych. Przypominamy, że podczas ubiegłorocznej zbiórki zebrano kwotę 224 376 706,35 zł, czyli ponad 13,5 miliona złotych więcej niż rok wcześniej. Myślenicki sztab zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz 24, a w tym roku po raz pierwszy kwestować będzie także nowy sztab w Dobczycach.
29.02.2023 godz 20.40❗Na tę chwilę sztab WOŚP Myślenice zebrał już 137 tysięcy złotych i nadal trwa liczenie.❗❗❗
Relacja Foto z 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Myślenicach i Dobczycach.
Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego. W tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: wyboru wariantu budowy węzła drogowego w Jaworniku, balu karnawałowego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice, doposażenia stołówki w ZPO Borzęta, wizycie w SP nr 3 w Myślenicach edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości i Myślenickiego Salonu Poezji 2023
Zapraszamy do zapoznania się z listą wydarzeń w powiecie myślenickim, które odbędą się w najbliższy weekend 27- 29 stycznia. Przypominamy, że w niedzielę w całej Polsce odbywać się będzie szereg wydarzeń w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zbiórka odbywa się pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”, a zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnych urządzeń do walki z sepsą. Najbliższy weekend to również ostatnia okazja, aby pokolędować i w muzycznym nastroju zakończyć tegoroczny sezon kolędowy.
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.