fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz. 2

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ocalić od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii „Perły Myślenic czyli z archiwum Józefa Stanisława Błachuta”.

Widok północno – zachodniej strony Rynku myślenickiego na pocztówce wysłanej z Mogilan do Wiednia w dniu 16 maja 1914 roku. Stempel ze znaczkiem widoczny po prawej stronie u dołu pochodzi z rewersu prezentowanej karty pocztowej. Po lewej stronie, wśród czterech drzew dumnie prezentuje się figura św. Floriana z XVIII wieku. Tuż za nią dwa budynki mieszkalno – handlowe, które uległy spaleniu podczas pożaru w roku 1926. W latach przedwojennych myślenicki Rynek, podobnie jak Plac Kilińskiego (zwany potocznie Końskim Rynkiem) służyły również jako miejsce postoju dla furmanek przybywających z okolicznych i dalszych miejscowości, oraz dla tych które udawały się w kierunku Krakowa.

Najokazalszym na tej pocztówce jest budynek obecnej Szkoły Podstawowej nr 1. Budowę tej szkoły w stylu secesyjnym podjęto w roku 1873. Akt erekcyjny pochodzi z 1874 r., wtedy też położono kamień węgielny. Przeznaczono pod nią plac przy ul. Krakowskiej 33 (obecnej ul. Jana Sobieskiego 1). Jedną z ofiarodawczyń środków finansowych na jej budowę była Księżna Montleart, właścicielka gruntów w Sieprawiu i Krzyszkowicach gdzie spoczywa na miejscowym cmentarzu parafialnym. Na budowę szkoły w Myślenicach podarowała wówczas 10 tysięcy guldenów. W listopadzie 1877 roku ukończono jej budowę. W czasie wojen zajmowana była przez wojska nieprzyjaciół, więc nauka w niej odbywała się nieregularnie. Od 1909 roku szkoła męska nosiła imię Juliusza Słowackiego, a żeńska – imię Królowej Jadwigi. W latach 1945 – 1999 r. w budynku tym funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego a potem prawie przez 20 lat Gimnazjum. W roku 2019 działalność Szkoły Podstawowej nr 1 została reaktywowana.

Kolejny obiekt to sklep z artykułami metalowymi prowadzonym wówczas przez p. Bodnara. Budynek ten, oraz sąsiedni zostały wyburzone po 1945 roku.

Pocztówka z prywatnego archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.


Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 2/2019

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Lipiec 2020
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« Cze   Sie »

youtube

Najczęściej czytane