Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz. 9

Opublikowano

w

FB IMG 1579250083831

Myślenice: Ocalić od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii „Perły Myślenic czyli z archiwum Józefa Stanisława Błachuta.”

Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz. 9

Panorama północno-zachodniej pierzei Rynku myślenickiego z początku XX wieku na pocztówce wysłanej z Myślenic do młynarza Józefa Dworaka mieszkającego w Bohemii.

Numerem 1 oznaczono ówczesny punkt pojenia koni i studnię „Tereska” na której zamontowana była wówczas lampa gazowa oświetlająca nocą to właśnie miejsce. Numerem 2 – jeden z kilku istniejących wówczas miejskich gołębników; numerem 3 – figurę Świętego Floriana, która zdobi nasz myślenicki Rynek do dnia dzisiejszego a numerem 4 – budynki mieszkalno – gospodarcze na podwórka których można było wjechać szeroką bramą wjazdową.

Wszystkie widoczne budynki mieszkalne uległy spaleniu podczas pożaru w roku 1926. W tle kościół parafii Narodzenia NMP z wysoką wieżą wybudowaną „Zbawicielowi świata na przełomie wieków” i kaplicą Matki Bożej Myślenickiej.

Numerem 5 oznaczono ówczesną drogę z Myślenic w kierunku Zakopanego. Wśród widocznych budowli swoją architekturą wyróżnia się budynek szkolny, widoczny po prawej stronie, powstały w latach 1873 – 1877. W czasie wojen zajmowany był przez wojska nieprzyjaciół, więc nauka w nim odbywała się nieregularnie. Od 1909 roku szkoła męska nosiła imię Juliusza Słowackiego, a żeńska – Królowej Jadwigi.

Przygotowując opis do tej fotografii, wertując kartki książki „Pamiętniki urzędników galicyjskich” Wydawnictwa Literackiego – Kraków 1978 r., natknąłem się na bardzo ciekawy zapis o Myślenicach. Benedykt Gregorowicz wędrując we wrześniu 1854 roku wynajętą dorożką z Żywca do Lwowa tak wspomina nocleg w Myślenicach – zapis w oryginale brzmi następująco:

„… zajechaliśmy na nocleg do zajezdnego domu w Myślenicach w Rynku, na rogu przy cesarskim gościńcu. Otrzymaliśmy piękny, duży pokój na dole, którego okna wychodziły na Rynek, gdzie już po 8 godzinie zupełna panowała cisza i gdzieniegdzie tylko światełko z okien migało. Po wieczerzy, którą dość smacznie sporządzono, uśpiwszy dzieci, udaliśmy się także na spoczynek, a ponieważ nigdy nie mogę rychło zasnąć, nie zgasiłem świecy i zacząłem czytać, mając jakąś książkę przy sobie.

Leżąc naprzeciw okna, uważałem, że ktoś koło niego się chodzi i do nas zagląda. Wstałem więc i otworzywszy okienki zapytałem człowieka pod oknem stojącego, czego by chciał.
Zapytany odpowiada mi z zupełną spokojnością: – Ej, pseprasam wielmożnego pana, bo jo to nocnym stróżem, a ze mi dziwno było, dlaczego się tu tak długo świeci, to musiałem się przekonać, teroz widzę, że państwo zajechali na nocleg, to jesce pseprosom i dobranoc państwu życę
.

Pomyślałem sobie: „ostrożność chwalebna” – ale zaraz nasunęła mi się smutna uwaga, iż bardzo mało i rzadko muszą tu przyjeżdżać nocować, kiedy bacznemu stróżowi nocnemu jako osobliwość wpadła w oczy, iż w izbie gościnnej po 9 godzinie wieczorem jeszcze się świeci.

Cóż to za zmiana ! Myślenice niegdyś miasto obwodowe, a po przeniesieniu urzędu obwodowego do Wadowic i poprowadzeniu głównego traktu pocztowego przez Podgórze i Mogilany, zeszło to miasteczko do mieściny jakby od świata zapomnianej, gdzie we wrześniu po 8 godzinie wieczorem żywej duszy na Rynku nie zobaczy prócz stróża nocnego służbę pełniącego, a i ten po 10 godzinie zapewne już chrapie snem sprawiedliwego, przekonawszy się o bezpiecznej swej rzeszy”.

Pocztówka z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz. 9

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 9/3/2020

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach

Opublikowano

w

5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach

16 maja poniedziałek na myślenickim Rynku wielkie święto – 5. Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.  Do Myślenic na wspólne świętowanie przybyły osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie z całej małopolski. Rozpoczęto mszą świętą o godzinie 10:00 w Sanktuarium Narodzenia NMP  w Myślenicach.

🧡🧡🧡🧡🧡🧡🧡
5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach
Organizatorami wydarzenia są:
Galeria:
5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Międzynarodowy Turniej Tańca Sportowego – Klub Lady Fitness ze spektakularnymi sukcesami!

Opublikowano

w

Międzynarodowy Turniej Tańca Sportowego – Klub Lady Fitness ze spektakularnymi sukcesami!

Rewelacyjne wyniki i świetna atmosfera na Międzynarodowym Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Makowa Podhalańskiego, który odbył się 7 maja 2022.

Zawodniczki Klubu Lady Fitness zaprezentowały się znakomicie, zajmując miejsca na podium, zachwycając swą wysoką artystyczną i sportową formą.

Złote medale zdobyły:
🥇Tosia Kuźniar i Iza Zawada
🥇Nadia Kania
🥇Lena Nędza
🥇Tosia Kuźniar solo
🥇Aleksandra Scherbak Zlata Scherbak
🥇 Milena Nosal
🥇Zuza Kiszka Oliwia Cholewa
🥇Julita Łętocha
🥇 Yuliia Komenotrus
🥇Emilia Graca
🥇Zofia Wrona
Srebrne medale zdobyli:
🥈Milena Jurkiewicz
🥈Konrad Komperda
🥈Oliwia Cholewa
🥈Julia Owsiany
🥈Anna Węklar Maria Piwowarczyk
🥈Julita Łetocha Julia Owsiany
🥈Martyna Stokłosa
🥈Izabela Zawada
🥈Karolina Profic
🥈Kamila Pustelnik
Brązowe medale dla:
🥉Alicja Burkat
🥉Olga Ryabova
🥉Emma Kania
🥉Ewa Babkova
🥉Lena Latoń
🥉Elżbieta Matoga Maria Materna
🥉Barbara Paleczna
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów, nabieramy doświadczenia, rozpędzamy się i lecimy dalej. Obserwujcie nas koniecznie bo szykujemy dla Was coś niesamowitego! -podsumowała zawody trenerka Lady Fitness Anna Simsak – Godula.

informacje i zdjęcia: Klub Lady Fitness

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Zawodnicy sumo Myślenice zajęli czołowe miejsca w Pucharze Polski Młodzików, Kadetów i Dzieci Kielce

Opublikowano

w

Zawodnicy sumo Myślenice zajęli czołowe miejsca w Pucharze Polski Młodzików, Kadetów i Dzieci Kielce

Maj-13-14.05.2022 odbył się  Puchar Polski Młodzików, Kadetów i Dzieci w  Kielcach. W zawodach uczestniczyła rekordowa ilość 608 zawodników i zawodniczek z prawie 40 klubów i szkół z całej Polski. Zdecydowaną większość stanowili sumici z grup Młodzików i Kadetów. KS Dalin reprezentowało dwóch zawodników, którzy zajmowali czołowe miejsca w rankingu na wyjazd z reprezentacją Polski na Mistrzostwa Europy Młodzików do Estonii. Łącznie reprezentacja Małopolski liczyła 16 osób – w tym trzech trenerów. Wyjazd na zawody został dofinansowany przez Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej.

 

Nasi zawodnicy osiągnęli olbrzymi sukces zdobywając medale złoty i srebrny w bardzo mocno obłożonym turnieju. Jakub Korbas pomimo, że nie zredukował wagi do 65 kg, wywalczył złoto w kat. do 70 kg, pokonując pięciu przeciwników w wyższej kategorii wagowej. Byli to: Mateusz Stosio z Łukowa, Brajan Bednarski z Kielc, Krzysztof Perz z Kobylina, Sebastian Erdman z Wrocławia i Mikołaj Klimek z Łodzi. W Finale ponownie spotkał się z Krzysztofem Perzem z Kobylina, którego po raz drugi pokonał. Nieco mniej szczęścia miał Kacper Żelazny, który wygrał trzy walki w kat. wagowej + 85 kg z Mateuszem Wolnym z Kielc, Danielem Mosiorem z Lubziny i Patrykiem Klimczakiem z Kaławy . Finałową walkę stoczył dwukrotnie, lecz decyzja sędziów była jednoznaczna. Wygrał zawodnik z Lubziny, a Kacper zajął drugie miejsce. Jeszcze jeden złoty medal wywalczyła jedyna dziewczyna z Krakowa Amelia Malik w Kat, wagowej do 50 kg. Amelia wygrała cztery walki , a w półfinale pokonała rutynowaną zawodniczkę z Lubziny Kaję Kwaśny. Warto dodać, że Amelia rozpoczynała karierę w 2019 roku na zasadzie wypożyczenia spowodowanego brakiem licencji klubowej sumo w krakowskiej Bieżanowiance. Amelia wywalczyła w tym okresie trzy medale podczas Pucharów Polski- mówi Ryszard Szpakiewicz, trener KS Dalin Sumo Myślenice 

Pozostali zawodnicy z Bieżanowianki Kraków mieli nieco mniej szczęścia w losowaniu. Wygrali po 2- 4 walki, zajmując punktowane miejsca 5 – 7 w I połowie ogólnej stawki zawodników Piąte miejsca zajęli w Grupie Młodzików: Oskar Skrobiś – Kat. 40 kg, Kat. 50 kg, Dawid Szilder siódme: – Kat. 55 kg, Bartłomiej Ziębakowski – Kat. 55 kg ,7 – Filip Smoter Kat. 65 kg , Ajeksander Nicoli – Kat. 65 kg .

W Grupie Kadetów piąte miejsca zajęli:: Kat. 95 Adam Groński, Dominik Skowron Kat. + 95 KG, a siódme: Dawid Malik – Kat, – 50 kg – wszyscy Bieżamowianka i Jakub Korbas – Dalin Kat. 78 Kg.

Niestety z braku miejsca w busie i innych przyczyn obiektywnych, na zawody nie wyjechała Grupa Dzieci, które ostatnio sprawiły tyle radości.

Podsumowując: nasi zawodnicy zajmują pierwsza miejsca w Rankingu do Mistrzostw Europy: Jakub Korbas z przewagą 3 punktów do kolejnego zawodnika w kat. wagowej do 70 kg i również pierwsze z przewagą 1 punktu w kat. wagowej do 65 kg, którą prawdopodobnie odpuści, Kacper Żelazny również zajmuje egzekwo 1 miejsce w Kat, +75 kg. Do reprezentacji Polski na ME kwalifikuje się po dwóch zawodników w każdej kat. wagowej. We wrześniu odbędzie się ostatni turniej kwalifikacyjny – Mistrzostwa Polski Młodzików w Łodzi- dodaje Ryszard Szpakiewicz 

Zawodnicy sumo Myślenice zajęli czołowe miejsca w Pucharze Polski Młodzików, Kadetów i Dzieci Kielce

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane