Myślenice: Ocalić od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii „Perły Myślenic czyli z archiwum Józefa Stanisława Błachuta.”
Panorama północno-zachodniej pierzei Rynku myślenickiego z początku XX wieku na pocztówce wysłanej z Myślenic do młynarza Józefa Dworaka mieszkającego w Bohemii.
Numerem 1 oznaczono ówczesny punkt pojenia koni i studnię „Tereska” na której zamontowana była wówczas lampa gazowa oświetlająca nocą to właśnie miejsce. Numerem 2 – jeden z kilku istniejących wówczas miejskich gołębników; numerem 3 – figurę Świętego Floriana, która zdobi nasz myślenicki Rynek do dnia dzisiejszego a numerem 4 – budynki mieszkalno – gospodarcze na podwórka których można było wjechać szeroką bramą wjazdową.
Wszystkie widoczne budynki mieszkalne uległy spaleniu podczas pożaru w roku 1926. W tle kościół parafii Narodzenia NMP z wysoką wieżą wybudowaną „Zbawicielowi świata na przełomie wieków” i kaplicą Matki Bożej Myślenickiej.
Numerem 5 oznaczono ówczesną drogę z Myślenic w kierunku Zakopanego. Wśród widocznych budowli swoją architekturą wyróżnia się budynek szkolny, widoczny po prawej stronie, powstały w latach 1873 – 1877. W czasie wojen zajmowany był przez wojska nieprzyjaciół, więc nauka w nim odbywała się nieregularnie. Od 1909 roku szkoła męska nosiła imię Juliusza Słowackiego, a żeńska – Królowej Jadwigi.
Przygotowując opis do tej fotografii, wertując kartki książki „Pamiętniki urzędników galicyjskich” Wydawnictwa Literackiego – Kraków 1978 r., natknąłem się na bardzo ciekawy zapis o Myślenicach. Benedykt Gregorowicz wędrując we wrześniu 1854 roku wynajętą dorożką z Żywca do Lwowa tak wspomina nocleg w Myślenicach – zapis w oryginale brzmi następująco:
„… zajechaliśmy na nocleg do zajezdnego domu w Myślenicach w Rynku, na rogu przy cesarskim gościńcu. Otrzymaliśmy piękny, duży pokój na dole, którego okna wychodziły na Rynek, gdzie już po 8 godzinie zupełna panowała cisza i gdzieniegdzie tylko światełko z okien migało. Po wieczerzy, którą dość smacznie sporządzono, uśpiwszy dzieci, udaliśmy się także na spoczynek, a ponieważ nigdy nie mogę rychło zasnąć, nie zgasiłem świecy i zacząłem czytać, mając jakąś książkę przy sobie.
Leżąc naprzeciw okna, uważałem, że ktoś koło niego się chodzi i do nas zagląda. Wstałem więc i otworzywszy okienki zapytałem człowieka pod oknem stojącego, czego by chciał. Zapytany odpowiada mi z zupełną spokojnością: – Ej, pseprasam wielmożnego pana, bo jo to nocnym stróżem, a ze mi dziwno było, dlaczego się tu tak długo świeci, to musiałem się przekonać, teroz widzę, że państwo zajechali na nocleg, to jesce pseprosom i dobranoc państwu życę.
Pomyślałem sobie: „ostrożność chwalebna” – ale zaraz nasunęła mi się smutna uwaga, iż bardzo mało i rzadko muszą tu przyjeżdżać nocować, kiedy bacznemu stróżowi nocnemu jako osobliwość wpadła w oczy, iż w izbie gościnnej po 9 godzinie wieczorem jeszcze się świeci.
Cóż to za zmiana ! Myślenice niegdyś miasto obwodowe, a po przeniesieniu urzędu obwodowego do Wadowic i poprowadzeniu głównego traktu pocztowego przez Podgórze i Mogilany, zeszło to miasteczko do mieściny jakby od świata zapomnianej, gdzie we wrześniu po 8 godzinie wieczorem żywej duszy na Rynku nie zobaczy prócz stróża nocnego służbę pełniącego, a i ten po 10 godzinie zapewne już chrapie snem sprawiedliwego, przekonawszy się o bezpiecznej swej rzeszy”.
Pocztówka z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.
Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.
Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.
16 maja poniedziałek na myślenickim Rynku wielkie święto – 5. Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Do Myślenic na wspólne świętowanie przybyły osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie z całej małopolski. Rozpoczęto mszą świętą o godzinie 10:00 w Sanktuarium Narodzenia NMP w Myślenicach.
Rewelacyjne wyniki i świetna atmosfera na Międzynarodowym Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Makowa Podhalańskiego, który odbył się 7 maja 2022.
Zawodniczki Klubu Lady Fitness zaprezentowały się znakomicie, zajmując miejsca na podium, zachwycając swą wysoką artystyczną i sportową formą.
Złote medale zdobyły:
Tosia Kuźniar i Iza Zawada
Nadia Kania
Lena Nędza
Tosia Kuźniar solo
Aleksandra Scherbak Zlata Scherbak
Milena Nosal
Zuza Kiszka Oliwia Cholewa
Julita Łętocha
Yuliia Komenotrus
Emilia Graca
Zofia Wrona
Srebrne medale zdobyli:
Milena Jurkiewicz
Konrad Komperda
Oliwia Cholewa
Julia Owsiany
Anna Węklar Maria Piwowarczyk
Julita Łetocha Julia Owsiany
Martyna Stokłosa
Izabela Zawada
Karolina Profic
Kamila Pustelnik
Brązowe medale dla:
Alicja Burkat
Olga Ryabova
Emma Kania
Ewa Babkova
Lena Latoń
Elżbieta Matoga Maria Materna
Barbara Paleczna
– Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów, nabieramy doświadczenia, rozpędzamy się i lecimy dalej. Obserwujcie nas koniecznie bo szykujemy dla Was coś niesamowitego! -podsumowała zawody trenerka Lady Fitness Anna Simsak – Godula.
Maj-13-14.05.2022 odbył się Puchar Polski Młodzików, Kadetów i Dzieci w Kielcach. W zawodach uczestniczyła rekordowa ilość 608 zawodników i zawodniczek z prawie 40 klubów i szkół z całej Polski. Zdecydowaną większość stanowili sumici z grup Młodzików i Kadetów. KS Dalin reprezentowało dwóch zawodników, którzy zajmowali czołowe miejsca w rankingu na wyjazd z reprezentacją Polski na Mistrzostwa Europy Młodzików do Estonii. Łącznie reprezentacja Małopolski liczyła 16 osób – w tym trzech trenerów. Wyjazd na zawody został dofinansowany przez Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej.
Nasi zawodnicy osiągnęli olbrzymi sukces zdobywając medale złoty i srebrny w bardzo mocno obłożonym turnieju. Jakub Korbas pomimo, że nie zredukował wagi do 65 kg, wywalczył złoto w kat. do 70 kg, pokonując pięciu przeciwników w wyższej kategorii wagowej. Byli to: Mateusz Stosio z Łukowa, Brajan Bednarski z Kielc, Krzysztof Perz z Kobylina, Sebastian Erdman z Wrocławia i Mikołaj Klimek z Łodzi. W Finale ponownie spotkał się z Krzysztofem Perzem z Kobylina, którego po raz drugi pokonał. Nieco mniej szczęścia miał Kacper Żelazny, który wygrał trzy walki w kat. wagowej + 85 kg z Mateuszem Wolnym z Kielc, Danielem Mosiorem z Lubziny i Patrykiem Klimczakiem z Kaławy . Finałową walkę stoczył dwukrotnie, lecz decyzja sędziów była jednoznaczna. Wygrał zawodnik z Lubziny, a Kacper zajął drugie miejsce. Jeszcze jeden złoty medal wywalczyła jedyna dziewczyna z Krakowa Amelia Malik w Kat, wagowej do 50 kg. Amelia wygrała cztery walki , a w półfinale pokonała rutynowaną zawodniczkę z Lubziny Kaję Kwaśny. Warto dodać, że Amelia rozpoczynała karierę w 2019 roku na zasadzie wypożyczenia spowodowanego brakiem licencji klubowej sumo w krakowskiej Bieżanowiance. Amelia wywalczyła w tym okresie trzy medale podczas Pucharów Polski- mówi Ryszard Szpakiewicz, trener KS Dalin Sumo Myślenice
Pozostali zawodnicy z Bieżanowianki Kraków mieli nieco mniej szczęścia w losowaniu. Wygrali po 2- 4 walki, zajmując punktowane miejsca 5 – 7 w I połowie ogólnej stawki zawodników Piąte miejsca zajęli w Grupie Młodzików: Oskar Skrobiś – Kat. 40 kg, Kat. 50 kg, Dawid Szilder siódme: – Kat. 55 kg, Bartłomiej Ziębakowski – Kat. 55 kg ,7 – Filip Smoter Kat. 65 kg , Ajeksander Nicoli – Kat. 65 kg .
W Grupie Kadetów piąte miejsca zajęli:: Kat. 95 Adam Groński, Dominik Skowron Kat. + 95 KG, a siódme: Dawid Malik – Kat, – 50 kg – wszyscy Bieżamowianka i Jakub Korbas – Dalin Kat. 78 Kg.
Niestety z braku miejsca w busie i innych przyczyn obiektywnych, na zawody nie wyjechała Grupa Dzieci, które ostatnio sprawiły tyle radości.
Podsumowując: nasi zawodnicy zajmują pierwsza miejsca w Rankingu do Mistrzostw Europy: Jakub Korbas z przewagą 3 punktów do kolejnego zawodnika w kat. wagowej do 70 kg i również pierwsze z przewagą 1 punktu w kat. wagowej do 65 kg, którą prawdopodobnie odpuści, Kacper Żelazny również zajmuje egzekwo 1 miejsce w Kat, +75 kg. Do reprezentacji Polski na ME kwalifikuje się po dwóch zawodników w każdej kat. wagowej. We wrześniu odbędzie się ostatni turniej kwalifikacyjny – Mistrzostwa Polski Młodzików w Łodzi- dodaje Ryszard Szpakiewicz
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.