Connect with us

Edukacja

Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz.1

Opublikowano

w

FB IMG 1574498451692

Myślenice: Ocalić od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu pierwszy artykuł z serii “Perły Myślenic czyli z archiwum Józefa Stanisława Błachuta”.

Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz.1
Myślenice Rynek 1906 rok

Pocztówka przedstawiająca jarmark myślenicki na tle budynków północnej pierzei Rynku, wysłana była z Myślenic w dniu 10 sierpnia 1906 roku. Widoczny po prawej stronie datownik (z napisem: “Kuttenberg Kutna Hora * 12 września 1906”) pochodzi z rewersu pocztówki i jest urzędowym potwierdzeniem daty jej dotarcia do powiatowego miasta Kutna Hora w Czechach, położonego w odległości ok. 65 km od Pragi.

Warto przypomnieć, że w latach ówczesnych myślenicki Rynek pełnił również funkcję placu, na którym odbywały się targi i jarmarki. Przybywali na nie gospodarze z bliskich i odległych miejscowości. Konne wozy potocznie zwane furmankami, pełne towarów zapełniały wówczas cały Rynek.

Prezentowana pocztówka, ręcznie koloryzowana, przedstawia budynki oznaczone obecnie numerami Rynek 8 i Rynek 9, w których funkcjonowała ówczesna Rada Powiatowa i Magistrat Królewskiego Wolnego Miasta. Informowały o tym stosowne napisy na ścianach frontowych a ślady ich umiejscowienia zachowały się do dnia dzisiejszego. W budynku oznaczonym obecnie numerem Rynek 10, w latach późniejszych Tadeusz Skowroński prowadził aptekę. Dach tego właśnie budynku ozdobiony był piękną wieżyczką. Starsi myśleniczanie przekazali mi informację, że w 1939 roku została ona rozebrana aby nie dawać powodu najeźdźcom hitlerowskim do jej ostrzeliwania, jako miejsca doskonałego do zorganizowania w nim punktu obserwacyjnego głównego skrzyżowania dróg komunikacyjnych przebiegających wówczas przez centrum miasta.

Swą wiedzą historyczną dzieli się z nami radny gminy Myślenice Józef Stanisław Błachut, pocztówka pochodzi z Jego wyjątkowego archiwum kolekcjonerskiego.


Perły Myślenic. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta cz.1

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 1/2019

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz   lis »

youtube

Najczęściej czytane