fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Górne Przedmieście 70. lata XX wieku

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Górne Przedmieście z lat 70. ubiegłego wieku.

Górne Przedmieście (Górna Wieś) z początku lat 70. ubiegłego wieku, kto pamięta?

Górna Wieś wzmiankowana była już w kronikach u Jana Długosza już w XIV wieku. Od początku swojego istnienia należała do parafii Myślenice.

Z Górnego Przedmieścia pochodził jeden z wybitniejszych myśleniczan Andrzej Średniawski, który w dzielnicy założył szkołę rolniczą, obecnie zamienioną na zespół szkól ponadgimnazjalnych jego imienia.

Od 1993 roku Górne Przedmieście należy do parafii Brata Alberta na osiedlu tysiąclecia. ,

Na Górnym Przedmieściu działa koło gospodyń, a także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice – Górne Przedmieście oraz Ludowy Klub Sportowy „Górki” Myślenice.

Zdjęcie nieznanego autora z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 45/40/2020


Archiwalne Perły Myślenic:


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Listopad 2020
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
« Paź   Gru »

youtube

Najczęściej czytane