Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Jarmark w Rynku lata 30 ubiegłego wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Jarmark w Rynku lata 30 ubiegłego wieku

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Jak kiedyś wyglądało serce powiatu myślenickiego z naszych pereł już wiecie. Dziś nieco więcej o samym Rynku i jego funkcji, przy okazji prezentacji zdjęcia jarmarku z lat 30. XX wieku, który wpisany był w krajobraz ówczesnego rynku.

Jarmark w myślenickim Rynku w latach 30. ubiegłego wieku

Centralnym i najważniejszym punktem miasta jest rynek o kształcie zbliżonym do prostokąta z pierzejami długimi na 120/100/80/115 metrów. Został on wytyczony w roku 1458 według prawa magdeburskiego. W wieku XVIII powstawały przy nim pierwsze murowane domy, najstarszym z nich jest „Kamienica Obońskich” mieszcząca się pod numerem 27. Na płycie rynku znajdują się dwa symbole miasta: studnia-fontanna „Tereska” – pochodzący z końca XIX wieku żeliwny posąg z czeskiej odlewni w Blansku oraz pomnik Świętego Floriana z XVIII wieku (widoczny w prawej części zdjęcia).

Płyta rynku wyłożona była kocimi łbami i chodnikami, podobnymi do tych które pamiętamy jeszcze sprzed renowacji z 2020/2021 roku. Na tymże rynku skupiało się życie gospodarcze miasta, które rozkwitło dzięki licznym przywilejom królewskim.

Tutaj też odbywały się wielkie targi i jarmarki, gromadzące mieszczan i mieszkańców okolicznych wiosek, sprzedających żywność oraz wyroby miejscowego rzemiosła. W dni targowe cały rynek zajmowały stragany. Jeszcze w 1922 r. stały przy zachodniej stronie stałe stragany drewniane, gdzie zjeść można było gorącą kiełbasę, flaczki inne charaktwrystyczne dla epoki smakołyki. Warto pamiętać, że w rynku życie toczyło się gwarne i tłumnie bo taka była jego funkcja.

Warto podkreślić, że nie ominęły rynku pożary. W lipcu 1926 r. spłonęła część zabudowy rynkowej, dokładnie spłonęły budynki pomiędzy ul. Ks. Skargi, a Królowej Jadwigi na ich miejsce wybudowano trzy kamieniczki. Po II wojnie światowej wyburzono ostatnie stare niskie żydowskie domy. Ostatnie lata to okres porządkowania zabudowy, ujednolicenia elewacji kamienic oraz wprowadzania nowych lokali usługowych.

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic

Perły Myślenic 81/28/2021

Informacje: www.wikipedia.pl, www.myslenice.pl


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał.

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane