fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Kapliczka przy domu Marcina Grabyszy

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Lata 80. ubiegłego wieku – kapliczka przy domu Marcina Grabyszy, Górne Przedmieście.

W latach 80. ubiegłego wieku, w trakcie budowy osiedlowej kotłowni, kapliczka upamiętniająca miejsce położenie domu Marcina Grabyszy na Górnym Przedmieściu została przewrócona przez spychacz ziemny. Uszkodzeniu uległy wszystkie jej elementy posadowione na dwóch kamiennych fundamentach. Zaniepokojeni tym zdarzeniem mieszkańcy (grupa około 20 osób) wielokrotnie interweniowała m.in. u burmistrza Jerzego Boryczki. Jako burmistrz nie mógł on wówczas udzielić tej grupie społecznej pomocy finansowej ale bardzo chętnie pomagał im jako prawnik w redagowaniu pism wysyłanych do różnych firm i instytucji. Odtworzenia kapliczki podjęli się mieszkańcy Górnego Przedmieścia. Po dwóch latach starań udało się ją na nowo odtworzyć.

Poświęcenie nowej kapliczki nastąpiło w 1983 roku, w trakcie obchodów 350-lecia rocznicy powstania Sanktuarium w Myślenicach. Od roku 1980 miejscem tym opiekują się myślenickie rodziny Stanisława i Antoniny Czepiel oraz Józefa i Barbary Cyrek z Górnego Przedmieścia.

Zdjęcia z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 52/47/2020


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Gru   Lut »

youtube

Najczęściej czytane