fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Kurs dla gospodyń wiejskich 1914

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dzisiejszy artykuł pokazuje, że kobiety edukowały się, podnosiła swoje kompetencje, niebywały praktyczną wiedzę podczas kursów takich jak ten z 1914 roku.

Uczestniczki kursu dla gospodyń wiejskich przeprowadzonego w Myślenicach w okresie od 15 stycznia do 4 kwietnia 1914 roku. Organizatorami kursu były Okręgowe Towarzystwo Rolnicze i Koło Ziemianek.

„Tygodnik Rolniczy” nr 24, rok XXXI strona 299-300, organ c.k. Towarzystwa Rolniczego Krakowskiego tak relacjonował przebieg tego kursu:

„Szczęśliwym można powiedzieć zbiegiem okoliczności było, że gmina miasta miała do rozporządzenia wolny budynek, który pozwoliła łaskawie zająć dla celów kursu. Ofiarny burmistrz miasta p. Klebert ofiarował swoje prywatne gospodarstwo do celów demonstracyjnych i zajęć praktycznych w oborze, chlewni, kurniku, pasiece i ogrodzie warzywnym”. Dziewczętom przekazywano wiedzę na temat historii polskiej i geografii, higieny i pomocy w nagłych wypadkach, hodowli bydła, trzody chlewnej, drobiu i królików, mleczarstwa, weterynarii, sadownictwa i warzywnictwa. Kursantki uczyły się również prowadzenia domowej kuchni, prania, prasowania i szycia. „Trudne były początki dla dziewcząt, nienawykłych do porządków, do trzymania się ściśle godzin oznaczonych, do wzorowej czystości – trudne, może i ciężkie … Zajęcia prowadzono w kilku grupach. Do zajęć praktycznych podzielono kursistki na grupy, z których jedna była zajęta w kuchni, druga równocześnie przy praniu lub prasowaniu, trzecia przy gospodarstwie (w oborze chlewni i kurnikach), czwarta przy szyciu. Na wykłady popołudniowe i na jedną do dwóch godzin przedpołudniowych zbierały się wszystkie razem. Zajęcia trwały od godz. 6 rano do godz. 8 wieczorem.”

„Tygodnik Rolniczy” – organ urzędowy c. k. Towarzystwa Rolniczego w Krakowie wychodził w latach 1884-1919. Pismo to poświęcone było produkcji zwierzęcej i roślinnej, przetwórstwu rolno-spożywczemu, a także sprawom handlowym i bieżącym Towarzystwa.

Zapraszam do zapoznania się również, z drugim zdjęciem z tego kursu publikowanym równocześnie na stronie „Perły Ziemi Myślenickiej”

To są dwa zdjecia z jednego artykułu z gazety „Tygodnik Rolniczy” z 1914 roku.

Zdjęcie nieznanego autora z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 44/39/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Październik 2020
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Wrz   Lis »

youtube

Najczęściej czytane