fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Lata 20. Zakład szewski Łętochów z Zarabia

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Lata 20. ubiegłego wieku. Szewc Andrzej Łętocha (z Zarabia) z synem Władysławem podczas pracy w prywatnym, myślenickim warsztacie przy ul. Zacisze 7.

Do lat 70. ubiegłego wieku szewcy myśleniccy prowadzący własne warsztaty oprócz wykonywania nowych butów (które sprzedawali na jarmarkach i targach w Myślenicach i okolicznych miejscowościach, a także w Nowym Targu) reperowali ludziom buty uszkodzone.

Dziś takie buty najczęściej zanosi się do sklepu i reklamuje albo po prostu wyrzuca i kupuje nowe. Mimo tak wielkich zmian można jeszcze odnaleźć w naszym mieście zakłady, w których się obuwie reperuje. Ale jest ich coraz mniej.

Zdjęcie nieznanego autora pochodzi z prywatnego archiwum Tadeusza Ćwierza z Myślenic.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 57/04/2021


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Luty 2021
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
« Sty   Mar »

youtube

Najczęściej czytane