Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Nauka jazdy … tak to było w latach 70. XX wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Nauka jazdy … tak to było w latach 70. XX wieku
stw

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Kto z Was pamięta jak to w latach 70. XX wieku odbywała się nauka jazdy, jej wstępna część o charakterze stacjonarnym.

Perły Myślenic. Nauka jazdy … tak to było w latach 70. XX wieku

Początek lat 70. ubiegłego wieku. Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Stacjonarne stanowisko do nauki jazdy samochodem. Na tym urządzeniu, uczniowie szkoły pragnący zdobyć prawo jazdy szkolili się w zakresie prowadzenia samochodów i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Urządzenie to połączone było z tablicą na której wyświetlano symulowane sytuacje drogowe. Ależ były emocje …

Takie urządzenia posiadały również inne ośrodki szkolenia kierowców. Między innymi w ośrodku LOK przy ulicy Średniawskiego.

Zdjęcie nieznanego autora z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisłwa Błachuta.

 

blachut jozefJózef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

Perły Myślenic 102/02/2022

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Dodatek węglowy – mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice mogą składać wnioski

Opublikowano

w

Dodatek węglowy – mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice mogą składać wnioski
stw

12 sierpnia w Myślenicach odbyła się konferencja prasowa podczas której burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz dyrektor CUS w Myślenicach Małgorzata Aleksandrowicz poinformowali o warunkach otrzymania tzw. dodatku węglowego*.

 Myślenice może starać się o wypłatę dodatku węglowego w kwocie 3000 zł. Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka w obecności dyrektor Centrum Usług Społecznych Małgorzaty Aleksandrowicz przedstawił wytyczne dotyczące przyjmowania wniosków od mieszkańców Gminy Myślenice. Wciąż jednak nie został opracowany wniosek, który będzie można złożyć w trzech lokalizacjach na terenie miasta.

– W czwartek 11 sierpnia Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Dodatek przysługuje tym gospodarstwom domowym, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazali węgiel kamienny jako główne źródło ogrzewania. W Myślenicach wnioski będzie można składać zarówno w Centrum Usług Społecznych, czyli dawnym ośrodku pomocy społecznej przy ul. Słowackiego 82, a także w specjalnych urnach w Urzędzie Miasta oraz Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rynek 27. Wnioski o jednorazowe świadczenie i wypłatę 3000 zł przyjmowane będą do 30 listopada bieżącego roku, natomiast wnioski do pobrania przedstawimy na naszych stronach internetowych niezwłocznie po ich opublikowaniu – mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

AKTUALIZACJA 17.08.2022

Realizacją dodatku węglowego na terenie Gminy Myślenice decyzją burmistrza zajmować się będzie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

WNIOSEK

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego, po opublikowaniu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, będzie można pobrać ze strony www.cusmyslenice.pl lub w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przy ul. Słowackiego 82 i Rynek 27 oraz Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice ul. Rynek 8/9. Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022r. Wzór wniosku został przedstawiony, natomiast wciąż niedostępny jest właściwy wniosek.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, aby otrzymać pieniądze, trzeba złożyć wniosek nie później, niż 30 listopada 2022 roku.
W celu usprawnienia wnioski można składać w następujących lokalizacjach:
▪️Siedziba Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przy ul. Słowackiego 82- urna
▪️Centrum Aktywności Lokalnej, Rynek 27 -urna
▪️Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Rynek 8/9 -urna
Wnioski można również rejestrować za pomocą platformy ePuap skrzynka Centrum Usług Społecznych: /mgops_myslenice/SkrytkaESP
‼️Świadczenia wypłacane są wyłącznie na podany we wniosku numer rachunku konta bankowego‼️
Więcej informacji oraz WNIOSEK do pobrania w linku poniżej:

Szczegółowy wniosek zostanie opublikowany niezwłocznie po przedstawieniu go przez Ministra Klimatu i Środowiska. Wniosek zostanie opublikowany zarówno na stronie www.myslenice.pl jak również www.cusmyslenice.pl


 

* Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym 2022. Wsparcie wynosić będzie 3 tysiące złotych. Na dodatek węglowy będą mogli liczyć tylko ogrzewający węglem. Pojawił się już ujednolicony, rządowy wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego.  5 sierpnia Sejm odrzucił poprawki Senatu i przegłosował ustawę w pierwotnym kształcie, wprowadzającą tzw. dodatek węglowy.

Każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ciepła jest węgiel, brykiet lub pellet ma prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 3 tysięcy złotych. Na 1 gospodarstwo domowe przysługuje 1 dodatek. Przy wypłacie dodatku węglowego nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe, a sam dodatek będzie zwolniony z opodatkowania. Wnioski o dodatek węglowy można składać do 30 listopada br.

 

Zobacz obraz źródłowy


 

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Rynek pełen dźwięków za sprawą Orkiestry Dętej OSP z Zasani

Opublikowano

w

Rynek pełen dźwięków za sprawą Orkiestry Dętej OSP z Zasani
stw

 

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w miniony weekend po raz kolejny zaprosił na dwa muzyczne wydarzenia na płytę myślenickiego Rynku w ramach cyklu „Rynek Pełen Dźwięków.”

W sobotę ze względu na deszczową aurę sobotni koncert  Zespołu SZELEST, Psychodeliczny Rock został odwołany, a organizatorzy zapowiadają, że z muzykami zespołu Szelest: 

Bogusławem Klempem, Barnabą Szczepańskim, Tomaszem Polczykiem, Jakubem Bizoniem i Rochem Gablankowskim,  spotkamy się niedługo w bardziej sprzyjających okolicznościach!
 
W niedzielę 14 sierpnia Rynek w Myślenicach rozbrzmiewał nośnymi dźwiękami głównie za sprawą instrumentów dętych! Zaprezentowała się tym razem Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Zasani.  Koncert Orkiestry Dętej podobał się, myśleniczanie nie szczędzili oklasków, dzieci były zachwycone, czego wyraz dały w spontanicznym, radosnym tańcu!
 

MOKIS zaprasza na kolejne wydarzenia z cyklu „Rynek Pełen Dźwięków” już w najbliższy weekend  i  sierpnia. Szczegóły na stronie MOKIS oraz Myślenice iTV.

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów od 19 do 22 sierpnia

Opublikowano

w

Obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów od  19 do 22 sierpnia
stw

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza na obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów. W tym roku przygotowano szereg wydarzeń w dniach od 19 do 22 sierpnia br., na które zapraszamy.

Szczegóły na plakacie: 

Obchody 80. rocznicy deportacji myślenickich Żydów od  19 do 22 sierpnia

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane