Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. 1939 rok Niemcy nacierają na centrum miasta

Opublikowano

w

received 1234199403620387

Myślenice:  Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. W rocznicę wybuchu II wojny światowej i my pochylamy się nad wspomnieniem tego jakże trudnego i ważnego czasu w historii naszego kraju. 

Perły Myślenic. 1939 rok Niemcy nacierają na centrum miasta
Płonące domy przy moście na potoku Bysinka
ostrzelane przez okupanta. 05.09.1939

„5 września 1939 roku w godzinach porannych niemiecka 2. Dywizja Pancerna i 3. Dywizja Górska przeszły do decydującego uderzenia z kierunku południowego na Myślenice. Równocześnie od zachodu, drogami przez Jasienicę i Rudnik uderzyła 7. Bawarska Dywizja Piechoty, a z kierunku południowo –wschodniego wzrósł nacisk 4. Dywizji Lekkiej i części 3. Dywizjo Górskiej. Aby nie dopuścić do okrążenia i zniszczenia sił polskich, koniecznym stało się wycofanie ich z Myślenic w kierunku na Bochnię. Punkt artyleryjski osłaniający odwrót zorganizowano w Borzęcie i przez tą miejscowość systematycznie wycofywano polskie jednostki. Równocześnie wysadzono i spalono sześć mostów na rzekach Raba i potoku Bysinka. W wyniku wysadzenia betonowego mostu na Bysince uszkodzone zostały pobliskie zabudowania, w tym budynek strażnicy pożarnej. Zanim zdetonowano ładunek, uprzedzono o akcji okolicznych mieszkańców, dzięki czemu zdążyli oni opuścić swoje domy.”

Perły Myślenic. 1939 rok Niemcy nacierają na centrum miasta
Płonące domy przy moście na potoku Bysinka
ostrzelane przez okupanta. 05.09.1939

Niemieckie czołgi kilkakrotnie wdzierały się do Myślenic, jednak działa III dywizjonu 6. Pułku Artylerii Lekkiej skutecznym ogniem zmuszały je do wycofania się z miasta. Polska artyleria celnym ogniem robiła niemiecki samochód, który wjechał na ulicę Ignacego Daszyńskiego … Niemcom udało się opanować miasto dopiero wieczorem. Walki na terenie powiatu myślenickiego trwały od 1 do 6 września 1939 r. …”

Perły Myślenic. 1939 rok Niemcy nacierają na centrum miasta

„Centrum miasta. Budowa prowizorycznego mostu na potoku Bysinka obok budynku OSP-Śródmieście przez saperów 3. kompanii 523. Strassenbau – Baon i Brückenbautruppe Linz XVII wojsk najeźdźcy hitlerowskiego. Drewno do jego budowy dowożone widoczną na zdjęciu ciężarówką Mercedes-Benz LG3000, zarekwirowane zostało przez Niemców w myślenickim tartaku należącym do rodziny Hołujów. Dotychczasowy most nad potokiem Bysinka wysadzony był bowiem przez Polaków w dniu 4 września 1939 roku, celem utrudnienia wojskom hitlerowskim dotarcie od południowej strony do głównego skrzyżowania w centrum miasta i dalsze ich przemieszczanie się w kierunku Dobczyc. Wówczas to, w centrum miasta zlokalizowane było jedyne, skrzyżowanie dróg zarówno z Krakowa jak i od strony Zakopanego w kierunku wschodnim. Dzisiaj, te szlaki komunikacyjne przebiegają już poza centrum miasta.” Widoczny na zdjęciu napis “Myślenice 5.9.39” pochodzi z rewersu publikowanej fotografii.

Zainteresowanych wydarzeniami myślenickimi z lat 1939 – 1945 zapraszamy do lektury VII rozdziału „Monografii miasta Myślenice” wydanej w 2012 roku, opracowanego przez myśleniczanina Pawła Lemaniaka – historyka, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prezentowane, unikatowe zdjęcia wkraczających do Myślenic żołnierzy okupanta pochodzą z prywatnego archiwum kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisław Błachuta.

Józef Błachut
Józef Stanisław Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 41/35/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane