Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z seriiPerły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. W rocznicę wybuchu II wojny światowej i my pochylamy się nad wspomnieniem tego jakże trudnego i ważnego czasu w historii naszego kraju.
Płonące domy przy moście na potoku Bysinka ostrzelane przez okupanta. 05.09.1939
„5 września 1939 roku w godzinach porannych niemiecka 2. Dywizja Pancerna i 3. Dywizja Górska przeszły do decydującego uderzenia z kierunku południowego na Myślenice. Równocześnie od zachodu, drogami przez Jasienicę i Rudnik uderzyła 7. Bawarska Dywizja Piechoty, a z kierunku południowo –wschodniego wzrósł nacisk 4. Dywizji Lekkiej i części 3. Dywizjo Górskiej. Aby nie dopuścić do okrążenia i zniszczenia sił polskich, koniecznym stało się wycofanie ich z Myślenic w kierunku na Bochnię. Punkt artyleryjski osłaniający odwrót zorganizowano w Borzęcie i przez tą miejscowość systematycznie wycofywano polskie jednostki. Równocześnie wysadzono i spalono sześć mostów na rzekach Raba i potoku Bysinka. W wyniku wysadzenia betonowego mostu na Bysince uszkodzone zostały pobliskie zabudowania, w tym budynek strażnicy pożarnej. Zanim zdetonowano ładunek, uprzedzono o akcji okolicznych mieszkańców, dzięki czemu zdążyli oni opuścić swoje domy.”
Płonące domy przy moście na potoku Bysinka ostrzelane przez okupanta. 05.09.1939
Niemieckie czołgi kilkakrotnie wdzierały się do Myślenic, jednak działa III dywizjonu 6. Pułku Artylerii Lekkiej skutecznym ogniem zmuszały je do wycofania się z miasta. Polska artyleria celnym ogniem robiła niemiecki samochód, który wjechał na ulicę Ignacego Daszyńskiego … Niemcom udało się opanować miasto dopiero wieczorem. Walki na terenie powiatu myślenickiego trwały od 1 do 6 września 1939 r. …”
„Centrum miasta. Budowa prowizorycznego mostu na potoku Bysinka obok budynku OSP-Śródmieście przez saperów 3. kompanii 523. Strassenbau – Baon i Brückenbautruppe Linz XVII wojsk najeźdźcy hitlerowskiego. Drewno do jego budowy dowożone widoczną na zdjęciu ciężarówką Mercedes-Benz LG3000, zarekwirowane zostało przez Niemców w myślenickim tartaku należącym do rodziny Hołujów. Dotychczasowy most nad potokiem Bysinka wysadzony był bowiem przez Polaków w dniu 4 września 1939 roku, celem utrudnienia wojskom hitlerowskim dotarcie od południowej strony do głównego skrzyżowania w centrum miasta i dalsze ich przemieszczanie się w kierunku Dobczyc. Wówczas to, w centrum miasta zlokalizowane było jedyne, skrzyżowanie dróg zarówno z Krakowa jak i od strony Zakopanego w kierunku wschodnim. Dzisiaj, te szlaki komunikacyjne przebiegają już poza centrum miasta.” Widoczny na zdjęciu napis „Myślenice 5.9.39” pochodzi z rewersu publikowanej fotografii.
Zainteresowanych wydarzeniami myślenickimi z lat 1939 – 1945 zapraszamy do lektury VII rozdziału „Monografii miasta Myślenice” wydanej w 2012 roku, opracowanego przez myśleniczanina Pawła Lemaniaka – historyka, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Prezentowane, unikatowe zdjęcia wkraczających do Myślenic żołnierzy okupanta pochodzą z prywatnego archiwum kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisław Błachuta.
Józef Stanisław Błachut
Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.
Perły Myślenic 41/35/2020
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:
Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.
V Turniej Respekt Cup – 2 lipca 2022. Respekt to piłka nożna kobieca w najlepszym wydaniu, to 9 lat działań sportowych uwieńczonych sukcesami, to zapowiedź jubileuszu 10 – lecia, który już w przyszłym roku.
W turnieju udział wzięło sześć zespołów, rozgrywki odbywały się każdy z każdym na dwóch boiskach w systemie 6+1. Turniej miał wymiar międzynarodowy bo udział wzięła drużyna z Czech FK Gascontrol Havířov, z.s., drugą drużyną, która miała do pokonania dość dużą odległość to drużyna Uczelniana Sekcja Piłki Nożnej Kobiet AWL – Wrocław. Dodatkowo wzięły udział beniaminek II Ligii Kobiet KS Dąb Zabierzów Bocheński – dziewczyny, WSC Castle Barwałd, Uran Łukowica oraz Respekt Myślenice. Wszystkie drużyny grały i świetnie się bawiły. Patronat Honorowy nad turniejem objął Pan Burmistrz MiG Myślenice Jarosław Szlachetka.
Końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:
Adrian Król i Monika Guzik-Hejmo okazali się najlepsi w Myślenickim Biegu na Skocznię. W ramach Festiwalu Sportów Ekstremalnych Extreme Jam w Myślenicach odbył się bieg na legendarną skocznię narciarską na zboczu góry Uklejna. Biegacze w dwóch kategoriach zmierzyli się na około 400-metrowej trasie, finiszując przez zeskok, próg i rozbieg myślenickiej skoczni narciarskiej.
Organizatorem zawodów byli TG Sokół Myślenice, Dalin Myślenice oraz Gmina Myślenice. Partnerem biegu było Nadleśnictwo Myślenice, natomiast o zabezpieczenie medyczne zadbał myślenicki oddział Służby Medycznej Malta, a pomoc logistyczną zapewnili druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Zarabie.
– Bieg jest pomysłem na sportowe wykorzystanie obiektu i oddanie hołdu zawodnikom, którzy kiedyś skakali na tej skoczni. Cieszę się, że spodobał się biegaczom i kibicom, którym dostarczył nie lada emocji. Chciałbym aby stał się imprezą cykliczną i promocyjną dla Myślenic. Uważnie przysłuchiwałem się sugestiom i pomysłom na jego przyszłoroczną edycję. Na pewno zostanie wydłużona trasa ale dołożymy też drugą pętlę, ponieważ podbieg po skoczni z wykorzystywaniem lin i rywalizacja na belkach startowych stanowią niesamowite widowisko – mówi Mateusz Suder, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.
Nagrody wręczali zastępca burmistrza Myślenic Mateusz Suder, prezes Dalinu Myślenice Tomasz Bargiel, skarbnik TG Sokół Myślenice Zbigniew Trzciński, a także Wiktor Siłuszyk z ramienia Nadleśnictwa Myślenice.
Klasyfikacja kobiet:
Monika Guzik-Hejmo
Beata Pepera
Joanna Dziadek
Klasyfikacja mężczyzn:
Adrian Król
Mariusz Pustuła
Bolesław Kasperek
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom biegu i już teraz zapraszamy na kolejną edycję ekstremalnego Myślenickiego Biegu na Skocznię. Zgodnie z zapowiedziami wiceburmistrza Mateusza Sudra, w kolejnej edycji biegu trasa zostanie wydłużona, aby zapewnić jeszcze większą atrakcyjność imprezy. Biegacze oraz obserwatorzy zgodnie potwierdzali duży potencjał organizowanej imprezy, a także ciekawe emocje w walce o jak najwyższe miejsca.
Na myślenickim Rynku, w miniony weekend odbyły się pierwsze plenerowe koncerty. Zespół „LiskY” i Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Wojciecha Kwiatka rozpoczęły cykl wakacyjnych spotkań z muzyką.
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu również w tym roku przygotował program weekendowych koncertów plenerowych. Rozpoczął z przytupem wyjątkowo od dwóch wydarzeń muzycznych, w sobotę a także w niedzielę. 2 lipca zagrał Zespół „LiskY”, który zabrał słuchaczy w świat popu i alternatywy z powiewem lat 80-tych. Kolejny dzień uświetnił wieczorny koncert Orkiestry Myślenickiej pod batutą Wojciecha Kwiatka.
Koncerty na leżakach przyciągają tych, którzy są ciekawi muzyki i szukają nowych doznań artystycznych. W cyklu „Rynek pełen dźwięków” posłuchać będzie można między innymi: Kornaś Brothers, The Horses, QL Dixie Band, Katarzyna Kubiczek i Dawid Kopp, Szelest, Blessed by Melpomene. Na stronie MOKiS-u ogłaszane będą kolejne koncerty plenerowe, na które już dziś serdecznie zapraszamy.
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.