Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Panorama Myślenic z końca lat 50. ubiegłego wieku

Opublikowano

w

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Spójrzcie dziś na panoramę Myślenic z końca lat 50. ubiegłego wieku. Patrzymy w kierunku południowo-wschodnim, panorama wykonana z wieży kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach.

Perły Myślenic. Panorama Myślenic z końca lat 50. ubiegłego wieku

Budynki oznaczone numerami 1. i 2. to nie istniejąca już myślenicka synagoga żydowska, oraz drukarnia Dawida Fadena. Numerem 3. oznaczono dom dla ubogich; nr 4. to jeden z najstarszych i najpiękniejszych myślenickich obiektów budowlanych, w którym funkcjonuje Sąd Powiatowy; nr 5. – budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki; nr 6 – drewniane baraki sprowadzone ze Śląska, w których funkcjonował myślenicki szpital do czasu wybudowania w końcu lat 50. ub. wieku nowego obiektu szpitalnego.

Numerem 7. oznaczono ścieżkę dla pieszych wzdłuż potoku Bysinka, która w końcu lat 50. ub. wieku została poszerzona i zamieniona na drogę publiczną; nr 8. – budynek najstarszej myślenickiej Jednostki OSP w Śródmieściu; nr 9. – budynek przy ulicy Mickiewicza to dom Rodziny Domanus, w którym w okresie drugiej wojny światowej mieszkała nauczycielka Maria Biczówna prowadząca wówczas tajne nauczanie w zakresie szkoły podstawowej. Jednym z jej uczniów był Myśleniczanin Jacek Hołuj.

Obiekt oznaczony numerem 10. to dom Wiktora Wójcika, w którym uruchomił on produkcję mydła i proszków do prania. Firma ta miała wdzięczną i oryginalną nazwę “Słonko”. W budynku tym w latach późniejszych miało swą siedzibę Pogotowie Ratunkowe. Wiktor Wójcik to b. właściciel budynków Wytwórni Galanterii “Galalit” oraz budynku, w którym w latach powojennych mieściła się siedziba Policji i Poczty Polskiej przy ulicy Jagielońskiej.

Zdjęcie nieznanego autora pochodzi z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Stanisław Błachut


Józef Stanisław Błachut 
– rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 78/25/2021


Jeśli szukasz bieżących informacji z regionu subskrybuj nasz kanał: YouTube

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane