Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Pielgrzymka piesza z Myślenic do Częstochowy 1959 rok

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Pielgrzymka piesza z Myślenic do Częstochowy 1959 rok

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Pielgrzymka do Częstochowy rok 1959.

1959 rok. Częstochowa. Uczestnicy myślenickiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Perły Myślenic. Pielgrzymka piesza z Myślenic do Częstochowy 1959 rok

Przez wiele lat myśleniczanie pielgrzymowali do Matki Bożej Częstochowskiej wychodząc z Myślenic 8 lipca a docierając do celu wieczorem w dniu 15 lipca, w przeddzień uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej.

Bagaże pielgrzymów przewozili furmankami panowie Bulanda i Święch. Grupy pielgrzymkowe liczyły od kilkudziesięciu nawet do około 150 osób. Po drodze pielgrzymi nocowali w bardzo skromnych warunkach. najczęściej w stodołach gospodarskich. Tak było u sióstr zakonnych w Łagiewnikach oraz na kolejnych noclegach: w Zadrożu, w Pilicy, Mełchowie i Gidlach. W Częstochowie myśleniccy pielgrzymi nocowali w jednej z kamienic istniejących przy ulicy zwanej Ulicą 7 Kamienic, gdzie prywatni gospodarze udzielali im noclegów w ich pomieszczeniach gospodarczych i we własnym domu.

Perły Myślenic. Pielgrzymka piesza z Myślenic do Częstochowy 1959 rok

Przewodnikiem myślenickiej grupy pielgrzymów był myśleniczanin, pan Święch, widoczny na zdjęciu, stojący obok ks. Władysława Świętego – myślenickiego kapłana, duchowego opiekuna pielgrzymów. Z pielgrzymami podążał czasami na Jasną Górę myśleniczanin, ks. Jan Jędrzejowski.

Dzisiaj myśleniczanie wciąż tam pielgrzymują do Matki Bożej Częstochowskiej dołączając do Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej z Wawelu na Jasna Górę. W tym roku wyruszają z Wawelu w dniu 6 sierpnia 2021 roku.

Warto wspomnieć, że myśleniczanie od dawna lat pielgrzymują także do Kalwarii Zebrzydowskiej. Opiekunem duchowym tych pielgrzymujących przez wiele lat był myślenicki wikariusz ks. Jan Kruczek.

Zdjęcia pochodzą z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 74/21/2021


Jeśli szukasz bieżących informacji z regionu subskrybuj nasz kanał: YouTube

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane