Gmina Myślenice
Perły Myślenic. Placówki handlowe w Rynku lata 60. XX wieku


Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś lata 60. ubiegłego wieku zaledwie 70 lat minęło a jakie zmiany.


Budynki wybudowane w latach 20. ub. wieku z placówkami handlowymi w zachodniej pierzei Rynku myślenickiego – widok z połowy lat 60. ub. wieku. Zarówno cukiernia o sympatycznej nazwie „Danusia” jak i „Bazar Ludowy” pani Bronisławy Wyroba na trwałe wpisały się w historię naszego miasta. Natomiast cukiernia PSS „Społem” oferowała słodycze, a także ciasta i ciastka wytwarzane w zakładzie cukierniczym przy ulicy T. Kościuszki.
Bazar pani Bronisławy oferował różne wyroby, pamiątki i ozdoby z drewna oraz wytwarzane rzemieślniczo płócienne ozdoby stołów, pamiątki chrztów i komunii świętych. Wiele osób wspomina wyjątkowo schludnie utrzymywaną drewnianą podłogę tego sklepu. Zawsze lśniła i charakterystycznie skrzypiała pod nogami klientów. Mąż pani Bronisławy, Karol był wspaniałym fotografem dokumentującym zmiany zachodzące w naszym mieście.
Zdjęcie Mieczysława Szancera z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.


Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.
Perły Myślenic 51/46/2020
Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:
-
Gmina Myślenice3 dni temu
Transmisja Mszy Świętej , Różańca.
-
Gmina Myślenice2 tygodnie temu
Dwójka dzieci przyszła na świat 1 stycznia 2021 w Myślenicach
-
Powiat myślenicki2 tygodnie temu
Szpital Myślenice. Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Jako pierwsza grupa”zero”
-
Bez kategorii1 tydzień temu
Gmina Myślenice. „Ekopatrole” sprawdziły czym palimy w piecach