fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Remont dachu Sanktuarium w Myślenicach lata 70.

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś wyjątkowa perła, zdjęcie remontu dachu Sanktuarium w Myślenicach z lat 70. ubiegłego wieku.

Myśleniczanin Józef Szymski wraz z cieślami, braćmi Janem i Stanisławem Górka z Dolnego Przedmieścia podczas remontu dachu kaplicy Matki Bożej kościoła parafialnego p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach przeprowadzanego w latach 70. ubiegłego wieku.

Józef Szymski jest jedynym Myśleniczaninem odznaczonym papieskim krzyżem zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice” przyznanym mu w dniu 14 października 1967 roku. To jedno z wyższych odznaczeń w Kościele katolickim przyznawane osobom świeckim przez papieża w dowód uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz Kościoła. O takie wyróżnienie wystąpił wówczas proboszcz ks. Józef Bylica za pośrednictwem arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły. Prezentowany dyplom i order wciąż przechowywane są jako pamiątki przez myślenicką najbliższą rodzinę Józefa Szymskiego.

Zdjęcia z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 53/48/2020


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Gru   Lut »

youtube

Najczęściej czytane