fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Rynek w Myślenicach 1938 rok

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Wracamy na myślenicki Rynek z roku 1938.

zdj. Zachodnia pierzeja Rynku w Myślenicach 1938 rok.

Zachodnia pierzeja Rynku myślenickiego na pocztówce z roku 1938. Pierwszy od lewej to budynek handlowy rodziny Walkow. W końcu lat 30. ubiegłego wieku w części parterowej tego obiektu funkcjonowała restauracja.

zdj. Rynek Myślenice lata 40. XX wieku

Po wojnie, nowy właściciel wyburzył cały obiekt a w miejsce starego wybudował budynek, zewnętrznie podobny do dotychczasowego.

W następnym budynku, Rynek 18 widoczna jest brama wejściowa do mieszkalnej części tego obiektu i cukiernia Władysława Paseli, w której praktykowali młodzieńcy, przyszli myśleniccy cukiernicy Bolesław Skóra i Jan Dziadkowiec-senior. Po zaprzestaniu działalności cukierni Władysława Paselli w obiekcie tym w latach 40. ub. wieku prowadzono „Jadłodajnię” a w latach powojennych myślenicka Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” prowadziła sklep nr 26 oferujący farby i lakiery zaś w bramie wejściowej do budynku uruchomiono kiosk z gazetami prowadzony przez miejscowy oddział RSW „Prasa-Książka-Ruch”.

W trzecim budynku od lewej (Rynek 17) był sklep z materiałami włókienniczymi, w którym funkcję kierownika pełnił Władysław Hołuj a po likwidacji tego sklepu, cukierniczy sklep nr 22 myślenickiej PSS „Społem” o wdzięcznej nazwie „Danusia” oraz „Bazar Ludowy – Pamiątki i Galanteria” Bronisławy Wyroba. W czwartym budynku (wyburzonym w latach 50. ub. wieku) prowadzony był sklep-komis z rzeczami używanymi.

zdj. Zachodnia pierzeja Rynku w Myślenicach 1938 rok.

Wielu z Was zwróci również uwagę na hałdy ziemi wzdłuż drogi w kierunku Krakowa. To miejsce badań archeologicznych wówczas przeprowadzanych. Budynki ozdabiające północno – zachodnią pierzeję Rynku powstały po 1926 roku, w miejscu budynków zniszczonych pożarem i wyburzonych. Projektantem i budowniczym nowych budynków ozdabiających do dzisiaj nasz Rynek był myśleniczanin inż. arch. Jan Hołuj – młodszy.

Zdjęcia nieznanego autora z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 36/30/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Wrzesień 2020
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Sie   Paź »

youtube

Najczęściej czytane