fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Stacja paliw w Rynku lata 60. XX wieku

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Rynek w Myślenicach tym razem z lat 60. XX wieku.

Budynki północno-zachodniej pierzei Rynku myślenickiego wraz z prywatną stacją paliw na zdjęciu wykonanym na początku lat 60. ubiegłego wieku.

Prezentowany widok, dzisiaj niewyobrażalny a nade wszystko humorystyczny, mało realny, po paliwo do ciągników rolniczych przyjeżdżano również wozem konnym. Stacja posiadała duży podziemny zbiornik, z którego paliwo przelewano za pomocą widocznej pompy ręcznej do dwóch zewnętrznych, skalowanych, 5-cio litrowych pojemników. Następnie pojemniki te opróżniano przelewając paliwo przy użyciu węży dystrybucyjnych do zbiorników samochodowych bądź, jak w tym przypadku, do metalowych beczek jego nabywców.

W połowie lat 60. ubiegłego wieku stacja ta została zmodernizowana i do czasu jej likwidacji w latach 70. ub. wieku prowadzona była przez Centralę Produktów Naftowych (CPN).

Zdjęcie nieznanego autora odnalezione w sieci internetowej z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 70/17/2021


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

Maj 2021
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« Kwi   Cze »
target="_blank"

youtube

Najczęściej czytane