Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Stradom 1938 rok

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Stradom 1938 rok

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Myślenice rok 1938.

Młodzież szkolna udająca się na rekolekcje do kościółka św. Jakuba na Stradomiu. Dzięki nieznanemu autorowi tego zdjęcia zachował się widok domostw wzdłuż ulicy Niepodległości.

Perły Myślenic. Stradom 1938 rok

Warto wspomnieć, że w jednym z nich (widocznym po prawej stronie) jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku funkcjonował prywatny magiel ręczy, którym pani Święchowa świadczyła usługi dla myśleniczan. Maglowaniu poddawane były po praniu na ogół większe sztuki bielizny – pościel, obrusy, ręczniki, zasłony, tzn. takie, których prasowanie żelazkiem byłoby uciążliwe i nieefektywne. Wyprane w domowych warunkach, ponownie lekko zwilżone czyli pokropione wodą, ułożone w kostkę i zawinięte w koc zanoszone były do wymaglowania. Często samemu obsługiwało się magiel (tak to zapamiętałem z dzieciństwa) – regulując odpłatność właścicielce magla, która swe mieszkanie miała w drugiej połowie domu.

Poniżej magiel ręczny podobny do tego, który używała pani Świechowa – na zdjęciu odnalezionym w sieci internetowej (fot: DJ-23997)

Perły Myślenic. Stradom 1938 rok

Zdjęcia pochodzą z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 73/20/2021


Jeśli szukasz bieżących informacji z regionu subskrybuj nasz kanał: YouTube

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane