Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś prezentujemy Państwu sylwetkę Pani Bogumiły Leśniak.
Pani Bogumiła Leśniak z domu Cielińska – urodziła się w Myślenicach 27 marca 1923 roku. Ta prawie 100-letnia myśleniczanka mieszka w swoim rodzinnym domu przy ulicy Kazimierza Wielkiego na Dolnym Przedmieściu. Nauczycielka matematyki, wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży, doskonale pamiętająca zarówno swoich uczniów jak i zmiany następujące w naszym mieście.


Świadectwo chrztu wystawione w 1923 roku przez parafię N.N.M.Panny w Myślenicach.

Dom, w którym przyszła na świat był zakupiony przez jej ojca w 1908 roku od Jana i Maryjanny Masełko. Umowa kupna zawierała również zapisy dotyczące prawa właściciela budynku do przegonu zwierząt z domu do pobliskiego potoku San, w którym je pojono. Pani Bogumiła wspomina ten potok pełen ryb i raków jako miejsce beztroskich dziecięcych zabaw. Dom z ogrodem, z trzema wiekowymi drzewami (orzechy) posadzonymi w 1934, 1937 i 1967 rok, w którym mieszka od urodzenia do dnia dzisiejszego wyróżnia się w tej dzielnicy miasta. Od strony ulicy Kazimiera Wielkiego dom zawsze wyróżniał się przyozdabiającymi go kwiatami. Tak jest do tej pory. W tych pracach wspiera ją córka Elżbieta. Ogród od północnej strony domu przez całe lata, które pani Bogumiła miło wspomina, służył jej rodzicom jako miejsce uprawy warzyw niezbędnych w wyżywieniu ich wielodzietnej rodziny. Co tydzień mama piekła 5 kg bochenki chleba, które bardzo smakowały nawet miejscowemu piekarzowi, ojcu Antoniego Pitali z Myślenic. Miesięcznie w ich domu zużywano 150 kg mąki, głównie do wypieku chleba i wyrobu pierogów oraz kasze.
W ich gospodarstwie domowym mięso spożywano głównie w niedzielny obiad. Chodowano wówczas wiele zwierząt domowych. Cześć z nich sprzedawano by pozyskać środki finansowe na opłaty czesnego za naukę dzieci w szkole. Wówczas płaciło się za pierwszy rok nauki w Gimnazjum. W latach następnych czesne płacić musiano jedynie za naukę dzieci uzyskujących słabe oceny.

Pamiątkowe zdjęcie całej rodziny pochodzi z dnia 26 grudnia 1930 rok.
Marcin i Anna Cielińscy mieli 11 dzieci, w tym dwoje z pierwszego małżeństwa ojca. Byli to: Stanisław, Janina, Wacław, Jadwiga, Zofia i Władysława (pośrodku stoją rodzice) oraz (poniżej) Bogumiła, Tadeusz , Maria, Elżbieta i Kazimierz. Pani Bogumiła Leśniak jest jedyną żyjącą spośród osób na tym pamiątkowym zdjęciu.

W okresie drugiej wojny światowej ukończyła tajny niższy kurs pedagogiczny. Początkowo uczyła języka polskiego w szkołach w Jasienicy (1947-1949) i w Jaworniku (1949-1957). W Szkole Podstawowej nr 2 w Myślenicach uczyła dzieci matematyki do 3 sierpnia 1978 roku. Pani Bogumiła, będąc jeszcze instruktorem przedmiotu matematyka – szkoliła metodycznie nauczycieli miejscowych szkół w zakresie nauczania przedmiotu. Takie były to początki szkolenia kadr nauczycielskich szkół podstawowych.
W 1966 roku poślubiła miejscowego nauczyciela, instruktora przedmiotu geografii Henryka Leśniaka z Kornatki. Ślub odbył się w jednym z kościołów krakowskich, gdzie uczeń pani Bogumiły był organistą. Jego gra zachwycała rodzinę.
Pani Bogumiła szczególnie miło wspomina pracę w Szkole Podstawowej w Jasienicy należącej wówczas do gminy Sułkowice. Lokalna społeczność Jasienicy bardzo angażowała się i aktywnie wspierała wszelkie jej pomysły. Ona zaś będąc im wdzięczna za wsparcie, któregoś razu pojechała wypożyczonym rowerem z Jasienicy do Trzemeśni by przywieźć od wcześniej poznanego gospodarza pawie pióra, niezbędne do wykonania ozdób strojów krakowskich. W tych strojach występowali w Sułkowicach podczas publicznej zbiórki pieniędzy na transformator energetyczny dla tego miasta.
15 październik 1966. Portret ślubny Bogumiły i Henryka Leśniaka – (fot. Bielec – Kraków)
Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.
Perły Myślenic
143/43/2022