Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Telekomunikacja lat 70. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta

Opublikowano

w

Urząd Pocztowy archiwalne Myślenice 1

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Kolejna ciekawa historia z 1973 roku związana z Urzędem Pocztowo-Telekomunikacyjnym, warto przeczytać w całości!

Perły Myślenic. Telekomunikacja lat 70. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta
zdj. Józef Stanisław Błachut, Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny
Myślenice-3 (Zarabie) w 1973 roku.

Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Myślenice-3 (Zarabie) w 1973 roku. Ta filia Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego w Myślenicach funkcjonowała tylko w okresie letnim (od początku czerwca do końca sierpnia) i obsługiwała wczasowiczów odpoczywających w rekreacyjnej dzielnicy naszego miasta.

Przyjmowano w tej placówce listy i telegramy, sprzedawano kartki pocztowe, widokówki, znaczki. Dokonywano tu wypłat gotówkowych z tzw. indywidualnych książeczek oszczędnościowych PKO.

Perły Myślenic. Telekomunikacja lat 70. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta

Tutaj też wczasowicze zamawiali telefoniczne rozmowy międzymiastowe, najczęściej do Krakowa, przekazując najbliższym swe wrażenia z pobytu na Zarabiu. Ponieważ w obiekcie tym jedno ze stanowisk do rozmów telefonicznych umiejscowione było przy biurku w głównym pomieszczeniu obsługi klientów, cała treść rozmów była dobrze słyszalna przez oczekujących na kolejne zamówione rozmowy. Oj było nieraz wesoło … i nikomu to nie przeszkadzało. W zależności jaką rozmowę się zamówiło różny był czas maksymalnego oczekiwania na połączenie. Stosowano wówczas trzy rodzaje zamówień – na rozmowy błyskawiczne, pilne i zwykłe. Rozmowy błyskawiczne (najdroższe) były realizowane od ręki, poza kolejnością i maksymalny umowny czas oczekiwania na zamówioną rozmowę wynosił 15 minut, rozmowy pilne z 40 minutowym maksymalnym czasem oczekiwania i rozmowy zwykłe realizowane maksymalnie w ciągu 60 minut od momentu ich zamówienia. W momencie nie dotrzymania przez Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny ustalonego maksymalnego czasu oczekiwania na połączenie obniżano cenę jednostkową do usługi niżej wycenianej. Takie były zasady. Jednak w praktyce czas oczekiwania znacznie się przedłużał ku niezadowoleniu klientów, zwłaszcza gdy zamawiano rozmowy do odległych miejscowości. Ustalony czas oczekiwania na rozmowy błyskawiczne bardzo rzadko był dotrzymywany. W godzinach od 6.00 rano do 16.00 rozmowy były dwukrotnie droższe niż w pozostałych porach dnia.

Perły Myślenic. Telekomunikacja lat 70. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta

Warto nadmienić, że do początku lat 70. ubiegłego wieku w Myślenicach było zaledwie około 580 numerów telefonicznych (prywatnych i firmowych), które obsługiwane były przez pracownice tzw. ręcznej centrali telefonicznej umiejscowionej w oficynie zabytkowego budynku Rynek 28. W związku z różnym obciążeniem sieci centrali w ciągu dnia, różne też było w niej zatrudnienie. W godzinach porannych pracowało w niej pięć telefonistek, od godz. 14.00 do godz. 18.00 dwie osoby, od 18.00 do 21.00 trzy osoby, zaś w godzinach nocnych od 21.00 do 7.00 rano zaledwie jedna telefonistka. U pań telefonistek dyżurujących w nocy można było zamówić (oczywiście odpłatnie) budzenie poranne. Nadzór nad pracą telefonistek z abonentami sprawowały panie Maria Bicz i Teresa Górecka. Wszystkie połączenia realizowane były poprzez kablową sieć telekomunikacyjną. Nad poprawnością jej działania nadzór sprawowało kilku monterów Biura Napraw. Dzienne połączenia telekomunikacyjne w powiecie myślenickim realizowano przy udziale lokalnych Urzędów Pocztowych w tych miejscowościach. W porach nocnych na terenach wiejskich można było uzyskać połączenia jedynie z abonentami posiadającymi takie uprawnienia i możliwości techniczne. Najczęściej byli to sołtysi. Połączenia międzymiastowe wykonywano przy udziale podobnych central telekomunikacyjnych umiejscowionych m.in. w Dobczycach, Gdowie, Nowym Targu, Sułkowicach, Rabce, Wadowicach i Krakowie.

W pierwszych latach 70. ubiegłego wieku myślenicka centrala telefoniczna posiadała jedynie trzy linie kablowe z centralą w Krakowie i jedną linię do samodzielnego wybierania krakowskich numerów. Równocześnie mogły być przeprowadzane zaledwie 4 rozmowy z abonentami krakowskimi, bądź łączonymi poprzez tą centralę. Wszystkie połączenia odnotowywane były przez telefonistki odręcznie na indywidualnych jednorazowych kartach połączeń, z wyszczególnieniem łączonych numerów i dokładnego czasu rozpoczęcia i zakończenia rozmowy telefonicznej. Karty te stanowiły podstawę do obciążenia abonentów i rozpatrywania ewentualnych reklamacji klientowskich. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku obok nowego budynku pocztowego przy ulicy Jagiellońskiej wybudowano nową centralę telekomunikacyjną, która wówczas znacznie ułatwiła rozwój usług telekomunikacyjnych na rzecz mieszkańców naszego miasta.

Perły Myślenic. Telekomunikacja lat 70. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta

31 sierpnia 1987 roku – godz. 15.00. – to określenie czasu użycia datownika pocztowego. Unikatowy odcisk pocztowego stempla „datownika”, którym stemplowano (znakowano) wszystkie znaczki pocztowe umieszczane na kartkach pocztowych, widokówkach i listach wysyłanych z tej sezonowej placówki pocztowej zwanej „Myślenic 3 – (Zarabie)” mającej wówczas swą siedzibę w domku campingowym naprzeciw restauracji „POSTIW” w centrum Zarabia.

Autorem zdjęcia placówki pocztowej jest Józef Stanisław Błachut.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 32/26/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Artykuł Społeczny

Piknik „Bez barier – otwarci na świat” – moc fantastycznej zabawy i sportowej rywalizacji

Opublikowano

w

Piknik „Bez barier – otwarci na świat” – moc fantastycznej zabawy i sportowej rywalizacji

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice we wtorek 27 września 2022 zorganizowało pełne sportowej rywalizacji i dobrej zabawy Piknik „Bez barier – otwarci na świat.” Wśród atrakcji: bieg humoru, konkurencje sportowe, zabawy animacje, grillowanie.

W ten jeden z niewielu słonecznych wrześniowych dni 27.09 mogliśmy spędzić wraz z zaproszonymi gośćmi z ŚDS Magiczny Dom, SOSW Myślenice, WTZ Myślenice na Pikniku sportowo- rekreacyjnym pn.” Bez barier- otwarci na świat”. Bieg humoru – wszyscy uczestnicy w kolorowych przebraniach, 7 stacji z kilkoma sportowymi konkurencjami sprawiły każdemu wiele radości. Ten dzień dzięki projektowi z Działaj Lokalnie i PCPR uczestnicy spędzili bardzo miło i przede wszystkim aktywnie. Serdecznie dziękujemy myślenickiej Maltańskiej Służbie Medycznej za to, że tradycyjnie już zabezpiecza wszystkie nasze imprezy” – mówią organizatorzy pikniku.

 

Galeria:

informacje i zdjęcia: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice

 

Może być zdjęciem przedstawiającym drzewo i tekst

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

Opublikowano

w

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

 

Projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE realizowany jest przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach w jego ramach odbędzie się Piknik lotniczy.

 
Sobota 1 października 2022 r. w godzinach 11.00 – 16.00. 
 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „680MSL MYŚLENIC Jarosław Szlachetka zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach PIKNIK PIKNIK LOTNICZY W programie m.în. rekonstrukcja historyczna warsztaty naukowe inneatrakcje 1PAŻDZIERNIKA 2022 OD 11.00 DO RYNEK w MYSLENICACH RAMACH PROJEKTU: SKRZYDLATE MYSL ENICE Dofinansowano środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017-2022 ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Dotacy nego „Koalicje dla Niepodległej niepodapła MYŚLENICKI OŚRODEK KULTURY SPORTU PARTNERZY: Muzeum FPODLEGŁOŚCI MYŚLENICACH CENTRUM wun0 IBAOIOEN.MEI PATRONI MEDIALNI: MYŚLENICKA SEDÃO LGD ZEM MYŚLENOKEJ”
 
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje związane z lotnictwem i historią lotników pochodzących z ziemi myślenickiej.
Będzie krótka gra miejska dla rodzin, stoisko z warsztatami plastycznymi i lotniczymi grami (planszowymi, a także ruchowymi) oraz stanowisko doświadczalne Centrum Edukacji Cogiteon, które pokaże, jak to jest, że samoloty latają. Dopełnieniem będzie spotkanie z grupę rekonstrukcji lotnictwa polskiego oraz kącik gastronomiczny (z jadalnymi chmurami).
 
Partnerami wydarzenia, którzy przygotują swoje stoiska edukacyjne są: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach.
 
Ponadto w ramach projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE
zorganizowana będzie wystawa „Skrzydlate Myślenice”, otwarcie dnia 30 września godz. 17:00 w Muzeum Niepodległości ul. Traugutta 11, wystawa czynna będzie od 30 września do 13 listopada.
 
Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku
 
 
informacje: Muzeum Niepodległości w Myślenicach
 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

Opublikowano

w

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

 

Miło nam poinformować, że 4 października br. Delta Twoje Wnętrza będzie obchodziła swoje 1. urodziny w nowym salonie przy ul. Fijałkowskiego 40.

Rok temu zapraszaliśmy Państwa na wielkie otwarcie i zarazem rozpoczęcie nowego etapu w życiu firmy. Podsumowując ten okres przez cały czas staraliśmy się dla Państwa zmieniać i razem z Wami tworzyć miejsce na mapie Myślenic, do którego będziecie chętnie zaglądać w poszukiwaniu inspiracji aranżując
swoją domową przestrzeń.

 

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

 

Ciągle poszerzamy i wzbogacamy naszą ofertę, a to czym możemy się wyróżnić na tle innych to fachowy i przyjazny personel, chętnie służący radą i pomocą. Na bieżąco podążamy za trendami aktualizując nasze ekspozycje i zachęcając Was do metamorfozy Waszych wnętrz. Na tą specjalną okazję przygotowaliśmy dla Państwa różne niespodzianki.

OTRZYMAJ URODZINOWY VOUCHER

Każdy kto skomentuje urodzinowy post na Facebooku https://fb.watch/fI1X5GCmd2/ otrzyma voucher, z którego skorzystać będzie mógł w dniu 4 października br. przy zakupach powyżej 200 zł w naszym Salonie Delta Twoje Wnętrza.

  • na zakupy powyżej 200 zł przysługuje voucher o wartości 30 zł
  • na zakupy powyżej 500 zł przysługuje voucher o wartości 50 zł 
  • na zakupy powyżej 1 000 zł przysługuje voucher o wartości 100 zł

Vouchery można odbierać tylko do dnia 3 października br. do godziny 20:00. Po tym czasie zniknie możliwość wygenerowania voucherów.

 

 

Dodatkowo każdy paragon z tego dnia będzie miał szansę wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Zapraszamy Was do wspólnego świętowania.  

Jesteśmy tak blisko. Skorzystajcie z okazji i odwiedźcie nasz Salon.

Będzie nam bardzo miło, jeżeli w tym ważnym dla nas dniu będziecie nam towarzyszyć.

Zapraszamy Salon Delta Twoje Wnętrza

Link do filmu promocyjnego Delta Twoje Wnętrza:

DELTA TWOJE WNĘTRZA 
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! ul. Fijałkowskiego 40, Myślenice
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! 575 882 690
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! skrzynka.delta@gmail.com
 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane