Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Transport miejski lata 80. XX wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Transport miejski lata 80. XX wieku

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś prezentujemy transport lat 80. XX wieku, który opierał się na tzw. „nyskach”, które wielu z nas wspomina z rozrzewnieniem. Za transport lokalny, komunikację miejską – odpowiadała wówczas krakowska Spółdzielnia Transportowo – Komunikacyjna „Autotransport.”

Perły Myślenic. Transport miejski lata 80. XX wieku

„Autotransport” oddział Myślenice.

Spójrzcie na myślenicki Rynek z początku lat 80. XX wieku. Widoczny przystanek – postój pojazdów komunikacji miejskiej, pierwszych tzw. „em-ek”,  poprzedników „busów”, aktualnie żółtych autobusów. Em-ki były to pojazdy krakowskiej Spółdzielni Transportowo Komunikacyjnej „Autotransport” oddziału Myślenice.  Data rozpoczęcia działalności spółdzielni to rok 1948 rok. Samochody „Autotransportu” przewoziły podróżnych zarówno do i z Myślenic, Krakowa oraz Bysiny, Osieczan, Pcimia, Stróży a także  Zarabia.
Kierownikiem myślenickiego oddziału „Autotransportu” był wówczas Rychlicki Lech, zaś dyspozytorami Górnik Małgorzata i Oprzędek Andrzej.
Oddział  ten zatrudniał ponad 20 kierowców. Byli wśród nich: Baliński Andrzej, Baran Leszek, Bartosz Wiesław, Bochenek Józef, Filipiec Tadeusz, Górka Kazimierz, Knet Józef, Kurowski Aleksander, Luzara Roman, Łężniak Kazimierz, Muniak Zbigniew, Nalepa Stanisław, Panikowski Wiesław, Piwowarski Andrzej, Sadzik Stanisław, Smatras Tadeusz, Stefan Andrzej, Tunajek Kazimierz, Twardosz Sylwester, Węgrzyn Zbigniew oraz Ziębla Wiesław.

Ciekawostka – Historia samochodu NYSA.

Widoczny na zdjęciu samochód używany do transportu  to NYSA, produkcji polskiej zwana potocznie „nyską”.  Historia tego pojazdu sięga lat 50. ubiegłego wieku. W tym czasie brakowało w Polsce lekkiego samochodu dostawczego, rozpoczęto więc pracę nad pojazdem w 1957 roku m.in. w biurze konstrukcyjnym w Nysie. Chodziło o samochód, w którym miały być zastosowane podzespoły (m.in. silnik, skrzynia biegów, tylny most) z produkowanej w FSO Warszawy.
Nyscy konstruktorzy nawiązali również współpracę z Fabryką Samochodów Ciężarowych w Lublinie, gdzie trwały już prace nad żukiem. Do grudnia 1957 roku powstał prototyp nysy N57. W 1959 roku do produkcji wszedł nowy model oznaczony symbolem N59. Zastosowano w nim wiele ulepszeń wynikających z badań i uwag użytkowników.
Nysy powstawały w różnych nadwoziach, jako furgon, towos, mikrobus, sanitarka, kinowóz, izoterma czy radiowóz milicji obywatelskiej. Produkcję auta zakończono 3 lutego 1994. W sumie wyprodukowano 380 575 nys.
Głównymi odbiorcami „nysek” oprócz Polski były kraje socjalistyczne: Węgry, Rumunia, Bułgaria, Czechosłowacja, ZSRR, Kuba, Kambodża, Korea Północna, Wietnam, ale również Finlandia, RFN, Turcja, Norwegia czy Ghana.

W w 1969 roku nysą podróżowała pierwsza powojenna polska wyprawa w Himalaje pod kierownictwem Ryszarda Szafirskiego, na niezdobyty wówczas szczyt Malubiting. Trasa, jaką przejechał samochód wyniosła 18 tysięcy kilometrów.

Autor zdjęcia nieznany. Fotografia pochodzi z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Stanisław Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

Perły Myślenic 101/01/2022


informacje źródłowe nt. samochodu NYSA z https.//nto.pl

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Otwarte Mistrzostwa Myślenic w Badmintonie 2022 – podsumowanie

Opublikowano

w

Otwarte Mistrzostwa Myślenic w Badmintonie 2022 – podsumowanie

Sekcja badmintona TKKF Uklejna, tak podsumowuje sobotnie (21 maja) Otwarte Mistrzostwa Myślenic w Badmintonie 2022:

Niesamowita atmosfera, wspaniali ludzie, zmęczone, ale i zarazem uśmiechnięte twarze. Bardzo wiele zaciętej gry na najwyższym poziomie do późnych godzin nocnych. Zawodnicy z wielu regionów Polski – to dzięki Wam ten turniej tętnił życiem. Podsumowując: ponad 140 rozegranych meczy, 14 godzin rywalizacji w 8 kategoriach, 73 uczestników.
Rozlosowane nagrody rzeczowe wśród wszystkich uczestników turnieju oraz wręczone medale i nagrody dla zdobywców czołowych miejsc poszczególnych kategorii.
Podziękowania dla Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Pana Jarosława Szlachetki za objęcie naszego wydarzenia honorowym Patronatem oraz ufundowanie nagrody głównej losowanej. Podziękowania dla V-ce Burmistrza Pana Matusza Sudra za uroczyste otwarcie turnieju oraz przekazane gratulacje. Liczymy na dalsze wsparcie naszej dyscypliny sportowej jaką jest badminton.
Podziękowania dla sędziego głównego turniej Pana Roberta Hodura za bardzo sprawne przeprowadzenie zawodów oraz mega wkład swojej pracy.
Podziękowania również dla naszych sponsorów: www.twojbadminton.pl za nagrody rzeczowe oraz restauracji www.stek.pl za pyszną zupę dla wszystkich uczestników turnieju.
Dziękujemy naszym patronom medialnym: www.myslenice-itv.pl oraz www.miasto-info.pl za promocję wydarzenia.
Na końcu jeszcze raz chcieliśmy się zwrócić do wszystkich Zawodników, którzy postanowili nas odwiedzić – Jesteście wspaniali – DZIĘKUJEMY !!! i zapraszamy na kolejne edycje.
Ps. ukłony w stronę kibiców, którzy też licznie nas odwiedzili i swoim dopingiem, oklaskami wspierali zawodników.”
Szczegółowe wyniki końcowe pod linkiem:https://pzbad.tournamentsoftware.com/sport/winners.aspx…
Galeria:
informacje i zdjęcia: Sekcja badmintona TKKF Uklejna

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Myślenicki Dzień Dziecka, czyli Balonowe Podróże w Parku Miejskim 29 maja!

Opublikowano

w

Myślenicki Dzień Dziecka, czyli Balonowe Podróże w Parku Miejskim 29 maja!

 

W niedzielę 29 maja zapraszamy do Parku Miejskiego im. Jana Izydora Sztaudyngera na Zarabiu na Myślenicki Dzień Dziecka!

Impreza dla najmłodszych wpisuje się w tegoroczne obchody 680-lecia lokacji Myślenic, a w programie między innymi spektakl Balonowe Podróże, gigantyczne dmuchańce, rozbójnicka lekcja tańca, występy artystyczne, animacje, quizy i konkursy z nagrodami, a także Spotkanie z Historią – „Poznajmy Myślenickie Legendy – Banda Katarzyny”.

Podczas Myślenickiego Dnia Dziecka swoje stoiska z atrakcjami dla najmłodszych zorganizują również lokalne instytucje – Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Centrum Usług Społecznych, Muzeum Niepodległości w Myślenicach, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ludmira Różyckiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.

Na wydarzenie zaprasza burmistrz Miasta i Gminy Myślenice – Jarosław Szlachetka.

Dołącz do wydarzenia na facebooku: Myślenicki Dzień Dziecka, czyli Balonowe Podróże w Parku Miejskim

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Salt Mine Cup 2022: Mali piłkarze z całego świata zagrają w Myślenicach!

Opublikowano

w

Salt Mine Cup 2022: Mali piłkarze z całego świata zagrają w Myślenicach!

Drużyny z piętnastu krajów i trzech kontynentów, a wśród nich między innymi angielski Liverpool, kenijska Legacy FA, chorwackie Dinamo Zagrzeb, portugalski Sporting Lizbona, reprezentacja zachodniej Ukrainy, ale też polskie tuzy jak Wisła Kraków, Cracovia, Legia Warszawa, Lech Poznań, czy Pogoń Szczecin – to tylko niektóre zespoły, które w najbliższy weekend zmierzą się w Myślenicach w finale piłkarskiego turnieju Salt Mine Cup 2022.

Charytatywny turniej dla dzieci o charakterze międzynarodowym, a nawet międzykontynentalnym, po raz kolejny odbędzie się przy współpracy Fundacji Mali Mistrzowie z samorządami z Myślenic i Wieliczki. Przed rokiem finałowe zmagania rozgrywane były na obiektach Solnego Miasta, a tym razem w wielickiej części imprezy odbędą się eliminacje, natomiast wielki finał zaplanowano w Myślenicach w niedzielę 29 maja, na obiektach spółki Sport Myślenice przy ul. Zdrojowej 9.

Wydarzenie honorowym patronatem objął burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, a organizacyjne wsparcie oferują również Gmina Wieliczka, Kopalnia Soli w Wieliczce, spółka Sport Myślenice oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Turniej dzieci równocześnie odbywać się będzie na trzech boiskach na Zarabiu na sztucznej nawierzchni. Piłkarze z akademii najlepszych klubów z całego świata, a także polska czołówka w towarzystwie Dalinu Myślenice i zwycięzcy lokalnych eliminacji – Sportowca Modlniczka, rywalizować będą przez całe dnie w sobotę i niedzielę.

– Serdecznie zapraszam w niedzielę 29 maja na obiekty Sport Myślenice na Zarabiu, gdzie od samego rana i niemal do wieczora rozgrywane będą finałowe mecze rozgrywek Salt Mine Cup 2022. Ten turniej zyskał renomę w Polsce, ale również na świecie. Co roku rozgrywki relacjonują ogólnopolskie media, a reportaż z Myślenic robi między innymi Canal + Sport. Również 29 maja nieopodal w Parku Miejskim na Zarabiu od godziny 15:00 organizujemy Myślenicki Dzień Dziecka. Zapraszam na obydwa te wydarzenia. Na pewno warto zobaczyć z bliska rywalizację małych piłkarzy z najlepszych europejskich, i nie tylko, klubów piłkarskich – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Losowanie grup odbędzie się w przeddzień imprezy, szczegółowy harmonogram i terminarze można znaleźć na stronie www.fundacjamalimistrzowie.pl

Wywiad z burmistrzem Jarosławem Szlachetką po turnieju eliminacyjnym: „Salt Mine Cup łączy ludzi”

Salt Mine Cup 2022: Mali piłkarze z całego świata zagrają w Myślenicach!

informacje: UMIG Myślenice

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane