Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Wrzesień 1939 rok zniszczenia w centrum miasta

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Wrzesień 1939 rok zniszczenia w centrum miasta

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta.

Perły Myślenic. Wrzesień 1939 rok zniszczenia w centrum miasta

We wrześniu 1939 roku wojska okupanta hitlerowskiego wkroczyły do Myślenic. „ O ile zniszczone mosty na Rabie nie stanowiły dla Niemców większego utrudnienia, o tyle realną przeszkodą był płynący przez Myślenice potok Bysinka mający głębokie, wykładane kamieniem koryto. Odcinał on drogę natarcia czterech dywizji niemieckich, wkraczających do miasta od strony Stradomia i ul. 3-Maja. Polacy celowo wysadzili ten most.

Niemcy bardzo szybko uporali się z tym problemem, łącząc obydwa jej brzegi nowym drewnianym mostem saperskim. Drewno zarekwirowane zostało bez uiszczania wynagrodzenia, z tartaku należącego do myślenickiej rodziny Hołujów. Prace przy budowie mostu, a także przy odgruzowywaniu dróg wykonywali żołnierze niemieccy.

Przestronny myślenicki Rynek stał się miejscem przegrupowywania, odpoczynku i postoju niemieckich oddziałów. Mieszkańców obserwujących wkroczenie niemieckiej armii przytłaczał widok jej potęgi. Liczba ciężarówek, motocykli i wozów taborowych jadących przez Myślenice była tak duża, że nie można było przejść na drugą stronę drogi. Za oddziałami liniowymi szły tabory i służby zaopatrzenia. Podstawą transportu tych wojsk były wozy konne. Żołnierze zatrzymujący się w mieście wykonywali pamiątkowe zdjęcia. Dzięki temu utrwalony został obraz tamtych wydarzeń i zniszczeń wojennych naszego miasta.

Polecam lekturę VII rozdziału monografii miasta Myślenic (wydanej w roku 2012) opracowanego przez myślenickiego historyka Pawła Lemaniaka.

To unikatowe zdjęcie przedstawiające zniszczenia w centrum Myślenic wykonane przez żołnierza niemieckiego pochodzi z prywatnego zbioru kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisław Błachuta.

 

blachut jozefJózef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic

 

Perły Myślenic 85/32/2021

 

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane