fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Wytwórnia Galanterii „Galalit”

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice:  Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Kto z nas nie pamięta „Galalitu słynącego z produkcji guzików”, wytwórni istniejącej od 1950 roku, miejsca pracy wielu myśleniczan, charakterystycznego budynku istniejącego po dziś dzień.

Koniec lat 60. ubiegłego wieku. Myślenicka Wytwórnia Galanterii „Galalit” powstała w budynku, w którym wcześniej funkcjonowała prywatna fabryka obuwia. Uroczyste otwarcie tej wytwórni nastąpiło 12 listopada 1950 roku.

Nosiła wówczas nazwę „Fabryka Mas Plastycznych”. Początkowo pracowało w niej 70 osób, a siedziba zakładu mieściła się przez cały okres PRL przy ul. Jagieły 2. Fabryka podlegała Dyrekcji Przemysłu Miejscowego, a następnie po usamodzielnieniu się, funkcjonowała jako Myślenicki Zakład Przemysłu Guzikarsko – Galanteryjnego „Galalit”. Produkowano tu głównie guziki, spinki i klamry. W latach 1952-1955 rozbudowano zakład w zakresie, na jaki pozwalał niewielki teren, gdzie mieściła się fabryka. Spowodowało to dwukrotny wzrost powierzchni użytkowej.

W roku 1970 fabryka zatrudniała 573 pracowników, z czego 130 było członkami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Praca w bardzo trudnych warunkach odbywała się na trzy zmiany. W niewielkich halach ustawiono dziesiątki maszyn w sposób znacznie utrudniający pracę robotnikom. Do tego wszelkie wycinarki, tokarki, dziurkarki i wtryskarki były sprzętem przestarzałym. Brakowało pomieszczeń do magazynowania surowców, w związku z tym był on przechowywany w 18 prywatnych magazynach na terenie Myślenic. W zakładzie funkcjonował kiosk spożywczy, mała kuchnia oraz duża świetlica, która służyła za jadalnię. W latach 1970-1975 zakład ten zabezpieczali operacyjnie funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa.

Zainteresowanych tym tematem odsyłam do „Monografii Myślenic” z 2012 roku oraz do książki „Myślenice we wspomnieniach mieszkańców” wydanej w roku 2016 przez Harcerskie Archiwum Społeczne. Książki te można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece im. Ks. Jan Kruczka.

Zdjęcie autorstwa Henryka Hermanowicza z archiwum Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 47/42/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Listopad 2020
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
« Paź   Gru »

youtube

Najczęściej czytane